Trwa ładowanie...

Zauważysz natychmiast. Znak, że cholesterol zapycha tętnice

Avatar placeholder
15.05.2023 18:33
Tak może objawiać się wysokie stężenie cholesterolu
Tak może objawiać się wysokie stężenie cholesterolu (GettyImages)

Cholesterol to "cichy zabójca", który prowadzi do rozwoju wielu groźnych chorób. Najgorsze jest to, że jego wysoki poziom nie daje żadnych oczywistych objawów, a dopiero poważniejsze dolegliwości pozwalają wykryć problem. Na kilka sygnałów warto jednak zwrócić uwagę.

spis treści

1. Nadmiar cholesterolu szkodzi zdrowiu

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może być szkodliwy i w konsekwencji doprowadza do udaru mózgu i zawału serca. Badanie krwi pozwala ocenić poziom cholesterolu, ale niestety o profilaktyce często zapominamy.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że poziom cholesterolu przyjmuje niebezpieczne wartości i zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Nadmiar nie daje bowiem oczywistych objawów.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Istnieje jednak kilka sygnałów alarmowych, które wysyła nam organizm, gdy poziom cholesterolu wymyka się spod kontroli. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oczy.

Kępki żółte mogą być objawem wysokiego stężenia cholesterolu
Kępki żółte mogą być objawem wysokiego stężenia cholesterolu (adobestock)

2. Niepokojące objawy zauważysz wokół oczu

W okolicach oczu z czasem pojawiają się kępki żółte - żółtaki. Te grudkowate zmiany o charakterystycznej barwie najczęściej pojawiają się w wewnętrznych kącikach i mogą wskazywać na podwyższone stężenie cholesterolu we krwi.

Przyczyną żółtaków jest hiperlipidemia. Same grudki nie są groźne, ale to wystarczający powód, by wykonać badania. Choć najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, możemy się ich spodziewać także na łokciach, stopach, pośladkach i w okolicy kolan.

W lustrze warto też wypatrywać arcus senilis, czyli obwódki starczej wokół oka. Na krawędzi tęczówki pojawia się charakterystyczny łuk, który może przybierać biały lub niebieskawy kolor. Z początku jest bardzo cienki, ale z czasem zaczyna się powiększać.

Obwódka starcza wokół oka składa się z substancji tłuszczowych, głównie cholesterolu i fosfolipidów. Choć w pewnym wieku jej pojawienie się jest naturalne, u młodszych osób może wskazywać na problemy zdrowotne, jak wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze