W 2021 roku zmarło pół miliona Polaków. Na co umieramy najczęściej?
Dotychczas zmarło o 40 tys. więcej Polaków niż w ubiegłym roku. A to jeszcze nie koniec 2021 roku. Na pewno za porażającą liczbę zgonów odpowiada COVID-19. Ale nie tylko. NIZP publikuje dane, które pokazują, z jakimi chorobami Polacy dotychczas musieli się borykać.
1. Za część zgonów odpowiada COVID-19
Na Twitterze Rafał Mundry napisał: "Mamy już PÓŁ MILIONA zgonów w 2021. Na ten moment o 40 tys. więcej niż w roku poprzednim". Te liczby odnotowuje Rejestr Stanu Cywilnego.
KPRM: ***już oficjalnie***
— Rafał Mundry (@RafalMundry) December 28, 2021
Mamy już PÓŁ MILIONA zgonów w 2021.
Na ten moment o 40 tys. więcej niż w roku poprzednim
A jeszcze został ten tydzień.
Fala zaczyna delikatnie opadać.
Szacunek na cały rok to 505-515 tys.
*na podstawie wydanych aktów zgonów z bazy PESEL pic.twitter.com/DGBmBxjT5u
Jego zdaniem bilans 2021 roku może sięgać 515 tys. zgonów.
Choć wiele zgonów spowodowanych jest pandemią, czyli COVID-19, czy też współwystępowaniem infekcji spowodowanej SARS-CoV-2 z innymi chorobami, to nie są to jedyne przyczyny zgonów.
Jaką tendencję obserwujemy w Polsce? Jest kilka chorób, na które jako nacja jesteśmy szczególnie narażeni.
2. Na co umierają Polacy?
Dane Rejestru Stanu Cywilnego pokazują, że już w pierwszych dwóch tygodniach tego roku w Polsce zmarło 22 297 osób. Gdyby odnieść te dane do zeszłego roku, widzimy wzrost o ponad 5,5 tys.. Czyli aż o 33 proc. Przy czym od 2016 do 2020 roku ta liczba oscylowała niezmiennie wokół 16 tysięcy.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny już w 2018 roku opublikował listę schorzeń, najczęściej prowadzących do zgonów wśród Polaków.
- choroby serca – aż 40,8 proc. mieszkańców Polski umiera z powodu różnych schorzeń kardiologicznych;
- miażdżyca – to kolejne schorzenie, które szczególnie dotkliwie uderza w naszą nację. Przez lata rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów;
- choroby naczyń mózgowych – zajmują trzecie miejsce na niechlubnym podium. Co kryje się pod tym pojęciem? Najczęściej tętniak, który może powodować wylew krwi do mózgu;
- nowotwory złośliwe – wraz z chorobami serca i układu krążenia często przyczyniają się do zgonów Polaków. Tutaj na plan pierwszy wybijają się nowotwory złośliwe układu oddechowego – tchawicy, oskrzeli oraz płuc. Nieco mniejszy odsetek zgonów związany jest z nowotworami złośliwymi jelita grubego, esicy, odbytnicy i odbytu. Co więcej, od 1999 roku liczba zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym stale rośnie;
- kolejne miejsca zajmują cukrzyca, a także schorzenia wątroby, w tym marskość oraz nowotwory nieinwazyjne i niezłośliwe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.