W Polsce nie ma systemu zapobiegania cukrzycy

Pacjenci z cukrzycą nie są odpowiednio edukowani. Choć w Polsce edukatorów diabetologicznych nie brakuje, kuleje system. A na cukrzycę choruje już ponad 2 mln osób.

Agnieszka o tym, że choruje na cukrzycę dowiedziała się niedawno. Po kilku miesiącach chodzenia od lekarza do lekarza i wielu seriach badań diagnoza brzmiała złowieszczo: cukrzyca typu 1. Ta gorsza - zależna od insuliny. W dwupokojowym mieszkaniu z Agnieszką na stałe zamieszkał glukometr. Poziom cukru we krwi dziewczyna ma mierzyć kilka razy dziennie. W razie gdyby wyszedł za niski lub za wysoki – powinna odpowiednio reagować.

Polecane wideo:

- Tak mi powiedzieli u lekarza, dając szczątkowe informacje – wskazuje Agnieszka. Dziś dziewczyna już wie, jak powinna ułożyć swoją dietę, na co zwracać uwagę oraz jakich produktów pozbyć się ze swojego menu, a o jakie je wzbogacić. Tego wszystkiego dowiedziała się jednak z grup wsparcia. - Nikt mnie nie poinformował, że istnieją takie osoby, jak edukatorzy diabetologiczni, którzy mogliby pomóc mi w tych wszystkich organizacyjnych kwestiach.

Edukator diabetologiczny – pasja a nie zawód

W Wielkiej Brytanii każdy, nawet najmniejszy szpital posiada w swojej strukturze stanowisko edukatora diabetologicznego. Osoby na nim zatrudnione odpowiedzialne są za szerzenie wiedzy na temat cukrzycy wśród pacjentów. Cukrzykom pomagają ułożyć dietę, rodzinę chorego uczą prawidłowego odżywiania, mówią o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą jedzenie wysoko przetworzonej żywności.

W polskim systemie ochrony zdrowia funkcja edukatora diabetologicznego również istnieje. Pełnią ją najczęściej pielęgniarki i położne, które ukończyły specjalistyczny kurs w tym zakresie. W 2016 roku takich osób było ok. 3 tys. Problem w tym, że edukatorzy ds. diabetologii porady świadczą praktycznie za darmo, ponieważ takie usługi nie są przewidziane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jako obowiązkowe i refundowane.

- W Polsce w koszyku świadczeń gwarantowanych nie znajdziemy usługi edukatora diabetologicznego – podkreśla Andrzej Kozłowski, sekretarz Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. - Panie, które świadczą takie usługi, robią to często gratis, ponieważ zatrudnione są na zupełnie innym stanowisku, które nakłada na nie inne obowiązki – dodaje.

Takie traktowanie problemu, zamiast do poprawy stanu pacjentów z cukrzycą, często prowadzi do ignorowania przez nich choroby, a to z kolei wywołuje powikłania w postaci problemów na tle urologicznym czy sercowo-naczyniowym. W efekcie leczymy zamiast zapobiegać.

Eksperci: edukatorzy są potrzebni

Problemy, z jakimi na codzień spotykają się edukatorzy diabetologiczni zauważają eksperci.

- W naszym systemie nie ma konsekwencji. Brakuje struktur organizacyjnych, nie ma odpowiednio skomponowanych programów edukacyjnych, które później byłyby ewaluowane i na podstawie których możnaby wyciągnąć wnioski na przyszłość – mówi dr hab. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii w województwie śląskim.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi. Oto cztery ważne rozbieżności. Cukrzyca następuje,...

- W szpitalach w województwie śląskim na stanowisku edukatora diabetologicznego pracują tylko 2 osoby. Reszta łączy tę funkcję z pracą pielęgniarki lub położnej. Na szczęście jest dużo stowarzyszeń pacjentów, ale to wszystko to "wolna amerykanka", a tutaj potrzebna jest konsekwencja i regularność – dodaje.

Usankcjonowanie zawodu edukatora diabetologicznego chcą także sami edukatorzy. Na przełomie kwietnia i maja 2016 roku Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej złożyło w Ministerstwie Zdrowia Kartę Problemu Zdrowotnego. Dokument jest pierwszym krokiem do tego, by pacjenci z cukrzycą zostali objęci rytunową opieką edukatora.

Co ciekawe, Karta uzyskała nawet pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, utknęła jednak na dalszym etapie procedowania. Powód? Reforma służby zdrowia, która prowadzi do zupełnej reorganizacji systemu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żywienie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Joga

olaa1993 • ostatni post 2 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Żywienie
Żywienie

Smażony ryż z warzywami

Smażony ryż z warzywami

Nieskomplikowana potrawa, której składniki tworzą zdrową, bogatą w witaminy i substancje odżywcze, południową przekąskę.

Żywienie

7 rzeczy, które jesz w niewłaściwy sposób

7 rzeczy, które jesz w niewłaściwy sposób

Przygotowywanie posiłków Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale także to, jak przyrządzasz posiłki i w jakiej formie spożywasz każdy produkt. Okazuje się, że nawet popularne i dobrze znane składniki często przygotowujemy w niewłaściwy sposób. Marchew Jesienią...

Żywienie

Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia

Zielone smoothie, które da ci energię każdego dnia

Zacznij dzień na zielono! Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszym sposobem na dobre rozpoczęcie dnia jest odżywcze, pyszne śniadanie. Bądźmy jednak szczerzy - nie zawsze mamy czas i ochotę, aby przygotować bladym świtem zbilansowany, wartościowy posiłek....

Żywienie

Zioła, które zahamują apetyt na słodycze

Zioła, które zahamują apetyt na słodycze

Apetyt na słodycze pokonają zioła i aktywność fizyczna Zioła i przyprawy cieszą się coraz większą popularnością. Dowiadujemy się nieustannie, jak wiele korzyści niosą dla naszego zdrowia. Niektóre z nich przyspieszają przemianę materii, inne wspomagają...

Żywienie

Najgroźniejsze dla zdrowia dodatki do żywności

Najgroźniejsze dla zdrowia dodatki do żywności

Cisi zabójcy W ostatnim dwudziestoleciu dodatki do żywności stały się prawdziwa plagą. Znaleźć je można w niemal wszystkich produktach (również w tych, które serwujemy dzieciom). Chemia używana do produkcji żywności ma za zadanie przedłużyć okres jej...

Żywienie

8 zaskakujących skutków ubocznych, które powoduje fast food

8 zaskakujących skutków ubocznych, które powoduje fast food

Szkodliwy fast food Niemal każdy z nas zna smak produktów typu fast food. Jest on charakterystyczny, bardzo słony i nie dający o sobie zapomnieć. Najczęściej sięgając po żywność przetworzoną, nie zdajemy jednak sobie sprawy z konsekwencji. Fast food,...

Żywienie

Zaskakujące objawy cukrzycy

Zaskakujące objawy cukrzycy

Bądź czujny! Nie każdy przypadek cukrzycy typu 2 objawia się oczywistymi symptomami - wzmożonym pragnieniem, częstymi wizytami w toalecie czy drętwieniem dłoni lub stóp. Warto wiedzieć o innych, subtelniejszych objawach, które mogą świadczyć o tym, że...

Żywienie

Moc nasion chia

Moc nasion chia

Nasiona chia Uzdrawiające i odchudzające nasiona Chia.

Żywienie

Właściwości zdrowotne pikli

Właściwości zdrowotne pikli

Pikle Pikle to smaczne przetwory z ogórków, papryk, pomidorów czy patisonów. Oczyszczone i pokrojone warzywa w marynacie są bogactwem wielu witamin i składników mineralnych. Przygotowywana w domu mieszanka skrywa w sobie wiele właściwości prozdrowotnych. Hermetycznie...