Trwa ładowanie...

W Poznaniu zaatakowała superbakteria. 10 osób w izolacji

 Katarzyna Prus
21.07.2024 11:11
Superbakteria w szpitalu. Sanepid sprawdza, jak doszło do zakażeń
Superbakteria w szpitalu. Sanepid sprawdza, jak doszło do zakażeń (Getty Images)

W jednym z poznańskich szpitali wykryto zakażenie superbakterią New Delhi. Pacjenci są w izolacji, a sanepid bada, w jaki sposób doszło do infekcji tym opornym na antybiotyki patogenem.

spis treści

1. Superbakteria zaatakowała w szpitalu

Zakażenie superbakterią New Delhi wykryto na jednym z oddziałów Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Infekcja dotyczy 10 pacjentów, wszyscy są w izolacji.

Lecznica razem z sanepidem prowadzi dochodzenie i ustala, w jaki sposób doszło do zakażenia tym opornym na antybiotyki patogenem. Wprowadzono też ograniczenia w odwiedzinach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Stosowanie antybiotyków"

Ognisko wykryto na oddziale wewnętrznym. Lekarze początkowo podejrzewali zakażenie u jednego z chorych. Po tym, jak potwierdziły to badania, testy wykonano u pozostałych pacjentów z pododdziału męskiego. Żaden z zakażonych nie miał objawów.

Obecnie na oddziale ma być hospitalizowanych jeszcze trzech mężczyzn, którzy są pod stałym nadzorem medycznym.

2. Oporna na antybiotyki

Bakteria Klebsiella pneumoniae została po raz pierwszy wykryta w Indiach w 2008 roku, stąd jej potoczna nazwa New Delhi. Należy ona do grupy bakterii opornych na działanie antybiotyków, dlatego jest śmiertelnie niebezpieczna.

- Mamy wielki problem. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zaczyna się bardzo niepokojący trend wśród pacjentów, którzy ulegają zwłaszcza zakażeniu szpitalnemu podczas hospitalizacji. Coraz więcej chorych zakażonych jest bakterią oporną na antybiotyki z jednej grupy chemicznej, ale także tworzą się odmiany bakterii, które są oporne na działanie antybiotyków ze wszystkich znanych grup leków, czyli mówimy o tzw. superbakteriach albo skrajnie opornych bakteriach - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

- W wielu szpitalach mamy już taką sytuację, że izolujemy od pacjenta z materiału klinicznego (np. z krwi, z moczu) bakterie, na które nie ma w tej chwili żadnego dostępnego antybiotyku, czyli są po prostu oporne na wszystkie antybiotyki. Stąd bierze się to zagrożenie, nie z samego drobnoustroju - potwierdzała dr Joanna Jursa-Kulesza, specjalistka mikrobiologii i epidemiologii szpitalnej.

Bakteria New Delhi zaatakowała w poznańskim szpitalu
Bakteria New Delhi zaatakowała w poznańskim szpitalu (Getty Images)

W przebiegu zakażenia pojawia się stan zapalny. Mogą wystąpić zapalenie płuc, sepsa, zakażenie rany pooperacyjnej, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - wszystko jest uzależnione od tego, jakie były wrota zakażenia, w jaki sposób bakteria dostała się do organizmu człowieka - tłumaczyła ekspertka.

Najbardziej narażone na zakażenie są osoby w podeszłym wieku, niemowlęta, pacjenci po operacjach i długim leczeniu antybiotykami.

Szacuje się, że już teraz zakażenia bakteriami antybiotykoopornymi zabijają około miliona osób rocznie, a naukowcy przewidują, że w przyszłości liczba ofiar może być porównywalna do liczby zgonów wywołanych przez nowotwory.

- Liczba tych bakterii opornych mocno wzrasta. W prognozach mówi się, że w 2050 r. ok. 5 mln osób rocznie ma umierać tylko i wyłącznie z powodu zakażenia superbakteriami. Będzie tak, jeżeli nie zostaną wykryte syntetyzowane kolejne cząsteczki przeciwbakteryjnych środków, których mechanizm działania jest odmienny od tych, które były dotychczas wykorzystywane - ostrzegała prof. Boroń-Kaczmarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze