Trwa ładowanie...

W Wielkiej Brytanii brakuje nasienia w bankach spermy. Chcą ją pobierać od zmarłych

Journal of Medical Ethics rozważa możliwość pobierania nasienia od zmarłych mężczyzn. Zdaniem naukowców jest to rozwiązanie problemu deficytów w bankach spermy i szansa dla zmagających z niepłodnością. Kontrowersje budzą kwestie moralne.

Zobacz film: "Kolejna próba in vitro miała zakończyć się ciążą bliźniaczą"

1. Deficyt nasienia w Wielkiej Brytanii

W bankach spermy w Wielkiej Brytanii brakuje materiału do inseminacji, co odbiera wielu zmagającym się z z niepłodnością kobietom szansę na zostanie mamą. Problem niepłodności ma głębszy aspekt, ponieważ jest przyczyną depresji u osób zmagających się z nią, powodem rozpadu małżeństw, kłopotów zawodowych i pogorszenia relacji z bliskimi.

Leczenie niepłodności szansą dla wielu par
Leczenie niepłodności szansą dla wielu par (iStock)

Ostatnią szansą na zajście w ciążę dla takich kobiet jest przejście procedury in vitro (IVF). Niestety w Wielkiej Brytanii brakuje dawców spermy oraz próbek nasienia.

Zdaniem dr Nathan Hodson z Uniwersytetu w Leicester i dr Joshua Parker ze szpitala Wythenshawe w Manchesterze, rozwiązaniem może być pobieranie spermy od zmarłych mężczyzn.

Jak twierdzą, procedura ta przypomina pobieranie od zmarłych organów do transplantacji.

W bankach spermy w UK brakuje nasienia
W bankach spermy w UK brakuje nasienia (istock)

Żeby to zrobić, stymuluje się gruczoł krokowy lub pobiera nasienie operacyjnie, a następnie się je zamraża. Ważne jest tylko to, żeby nie odbyło się to później niż 48 godzin po śmierci dawcy.

2. Dawcy nasienia jak dawcy narządów

Nie wszyscy jednak podzielają ten entuzjazm ze względów moralnych. Na przykład Allan Pacey, androlog z Uniwersytu w Sheffield uważa, że żeby poprawić sytuację banków spermy, należy raczej zmobilizować młodych, zdrowych mężczyzn do oddawania nasienia.

In vitro jest jedną z metod leczenia niepłodności
In vitro jest jedną z metod leczenia niepłodności (iStock)

Warto przypomnieć sprawę Diane Blood, która w 1997 roku wygrała w sądzie prawo do skorzystania ze spermy swojego zmarłego męża. Pobrano ją co prawda jeszcze przed jego śmiercią, ale wtedy nie wyraził on zgody na wykorzystanie jej po jego śmierci, co byłoby wbrew ustawie z 1990 roku.

Sąd Apelacyjny dopuścił zapłodnienie w innym kraju Unii Europejskiej, prócz Wielkiej Brytanii. Kobieta poddała się zabiegowi in vitro za granicą i urodziła zdrowe dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.