Trwa ładowanie...

Wariant Mu, Mi czy My? Kontrowersje wokół nowego wariantu SARS-CoV-2

 Karolina Rozmus
07.09.2021 12:17
Wariant Mu, Mi czy My? Kontrowersje wokół nowego wariantu SARS-CoV-2
Wariant Mu, Mi czy My? Kontrowersje wokół nowego wariantu SARS-CoV-2 (GettyImages)

Niedawno pojawiły się doniesienia o nowym wariancie, nazywanym roboczo Mu. Wariant ten bywa jednak określany również jako Mi oraz My. Z czego to wynika i czy chodzi o ten sam wariant koronawirusa?

spis treści

1. Wariant Mu, Mi czy My?

Wraz z końcem maja 2021 roku WHO ogłosiło, że warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mają nosić nazwy od kolejnych liter alfabetu greckiego. Decyzja ta podyktowana była przede wszystkim chęcią uniknięcia dyskryminacji wynikającej z określania groźnego patogenu nazwami miejsc geograficznych, w których wykryto je po raz pierwszy.

Warianty brytyjski czy południowowafrykański zyskały nazwy "Alfa i Beta". Kolejne wśród oznaczonych przez WHO jako warianty budzące niepokój (VoC) – Gamma oraz Delta.

Zobacz film: "Co wiemy o wariancie Mu koronawirusa?"

Następny wariant, o którego monitorowaniu poinformowało WHO, to B.1.621.

Roboczo określony został wariantem Mu, a swą nazwę wziął od litery greckiej μ, którą wymawia się "mu", ale też "mi", a nawet "my".

Wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego wariantu.

2. Czy wariant Mu jest groźny?

Wciąż niewiele wiadomo na temat wariantu Mu, poza tym, że w krajach Ameryki Południowej odpowiada za spory odsetek zachorowań – w Kolumbii jest to ok. 40 proc., w Ekwadorze – 13 proc. Cztery przypadki zachorowania na COVID-19 z powodu nowego wariantu zostały potwierdzone przez MZ również w Polsce.

W skali światowej to jednak zaledwie ok. 0,1 proc. Obecnie WHO nadało wariantowi Mu status wariantu zainteresowania (VoI).

Potrzebę obserwacji nowego wariantu koronawirusa tłumaczy fakt, iż Mu zawiera w sobie szereg mutacji obecnych w wariantach zaniepokojenia – Alfy, Bety i Delty. To sugeruje, że Mu może częściowo wymykać się spod odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Wstępnie ustalono, że obecne w krwi ozdrowieńców i zaszczepionych przeciwciała mają mniejszą zdolność neutralizacji nowego wariantu koronawirusa. Podobne zjawisko obserwowano w przypadku wariantu Beta.

Zdaniem przedstawicieli WHO: "Wymaga to potwierdzenia w dalszych badaniach".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze