Trwa ładowanie...

Wpływ współżycia na zapalenie pochwy

Stany zapalne pochwy, a nawet zapalenia pęcherza moczowego, mogą pojawiać się wskutek podrażnień. A podrażnienia z kolei mogą być wynikiem intensywniejszego niż z zwykle współżycia. Pojawiają się wtedy bardzo nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak obfite, nieprzyjemnie pachnące upławy, świąd, pieczenie, a nawet ból pochwy. Jak zapobiegać takim problemom?

Dobrym sposobem na uniknięcie podrażnień i związanych z nimi zapaleń pochwy jest przede wszystkim dbanie o odpowiednią mikroflorę pochwy. Kobieta mając świadomość, że występują u niej tego typu problemy, powinna stosować specjalne probiotyki dopochwowe lub żele, które normalizują pH w pochwie i zwiększają ilość "dobrych bakterii" zapobiegających infekcjom bakteriami chorobotwórczymi czy grzybami. Można także stosować probiotyki doustne.

Bardzo ważnym sposobem na uniknięcie infekcji pochwy po współżyciu jest zachowywanie higieny współżycia. Mężczyzna także musi zwrócić uwagę na higienę intymną i swoje zdrowie intymne. W większości przypadków infekcje intymne u mężczyzn przebiegają bezobjawowo, ale gdy infekcja przejdzie na kobietę, rozwija pełne objawy. Leczenie infekcji intymnych często jest zalecane dla obojga partnerów, nawet jeśli u mężczyzny nie pojawiły się żadne objawy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zapalenie pochwy może wydawać się niegroźną, choć nieprzyjemną, dolegliwością. Jednak nie do końca tak jest. W wyniku nieleczonego zapalenia pochwy, może dojść do zapalenia przydatków, a po takim zapaleniu, nawet do niedrożności jajowodów, pojawienia się guzów ropnych czy nawet niepłodności.

Na temat wpływu współżycia na zapalenia pochwy wypowiada się dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza