Wybierz miłego chirurga na operację!
We współczesnym społeczeństwie, gdzie trudno jest znaleźć kogoś, kto ustąpi miejsca schorowanej staruszce, a SMS jest jedynym źródłem konwersacji, brak uprzejmości zagościł w każdym aspekcie życia, nawet na sali operacyjnej. Według ostatnich doniesień naukowych, zachowanie chirurga w czasie zabiegu chirurgicznego ma ogromny wpływ na wyniki pacjentów, koszty opieki medycznej, a także błędy lekarskie oraz satysfakcję pacjentów i personelu.
1. Badania nad uprzejmością chirurgów
Chirurdzy są zatrudniani na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i osiągnięć naukowych. Proces aplikacyjny nie wymaga sprawdzenia umiejętności komunikacji.
A przecież sala operacyjna to środowisko społeczne, gdzie każdy powinien współpracować dla dobra pacjenta. Gdy chirurg, który wydaje polecenia, jest nieuprzejmy i lekceważy resztę personelu, cierpią na tym wszyscy. Przeprowadzono wiele badań sprawdzających zależności między nieuprzejmością w opiece zdrowotnej a wynikami pacjentów. Po przeanalizowaniu wyników 300 operacji, które prowadził uprzejmy chirurg, zaobserwowano mniej przypadków śmierci i komplikacji pooperacyjnych. Nieuprzejmość na sali operacyjnej może mieć poważne konsekwencje. W związku z tym, że niektórzy lekarze lekceważą resztę personelu, pielęgniarki starają się ich unikać, nawet gdy potrzebują wskazówek na temat dawkowania leków. Złe traktowanie personelu czasem powoduje, że dobry członek zespołu rezygnuje z pracy. Często takie roszady pracownicze skutkują pomyłkami lekarskimi i słabszymi wynikami pacjentów. Gdy ludzie – w szczególności przywódcy grupy – zachowują się nieuprzejmie, współpracownicy reagują stresem, podwyższonym ciśnieniem krwi i osłabieniem systemu odpornościowego. Badania wykazują, że nieuprzejmość na sali operacyjnej przekłada się na częstsze zwolnienia lekarskie i zmniejszony zasób personelu, a w konsekwencji obniża jakość usług medycznych.
2. Jaki powinien być efektywny lekarz?
Chirurdzy muszą wiedzieć, jakich narzędzi należy użyć w danym punkcie operacji. Nie powinni jednak poniżać asystenta za podanie nieodpowiedniego przyrządu. Poza tym, gdy chirurdzy opuszczą salę operacyjną, powinni być świadomi tego, że zrzekają się władzy. Poprzez przekazanie autorytetu komuś innemu lekarze zyskują szacunek ze strony kolegów i podwładnych. Takie działanie promuje lojalność sięgającą poza odgórne regulacje. Wiadomo, że chirurgia to stresująca dziedzina, jednak gdyby chirurdzy poświęcili trochę czasu na poznanie swoich współpracowników, wprowadziliby pozytywną atmosferę w miejscu pracy. To z kolei przekształciłoby się w lepszą opiekę nad pacjentem, zadowalające wyniki oraz satysfakcję z wykonywanych działań. Starania o utworzenie uprzejmej atmosfery na sali operacyjnej muszą rozpocząć się już na początku kariery lekarskiej. Zwracanie uwagi na osobiste cechy podczas rekrutacji na stresujące i odpowiedzialne stanowiska zwiększa prawdopodobieństwo stworzenia dobrych warunków pracy. Wyzwaniem chirurgów nowej generacji będzie wyrobienie w sobie ważnych cech – pewności siebie, skupienia, oddania pracy i podążania za etyką zawodu, bez konieczności tłumienia w sobie ludzkich cech.
Aby zwiększyć efektywność służby zdrowia, należy położyć nacisk nie tylko na techniczne umiejętności lekarzy, ale także zdolności przywódcze, komunikacyjne, umiejętność pracy w grupie i kontroli nad emocjami. Wysoka kultura osobista powinna cechować nie tylko przyszłych chirurgów, ale także starszych, doświadczonych lekarzy. Bogate CV nie wystarcza bowiem w pracy z ludźmi. Każdy lekarz powinien wykazywać się zdolnościami interpersonalnymi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.