Trwa ładowanie...

Wyeliminuje 2 zabójcze nowotwory? Szczepionka już po pierwszych testach

 Karolina Rozmus
10.02.2024 10:13
Szczepionka na raka trzustki i jelita grubego już po pierwszych testach
Szczepionka na raka trzustki i jelita grubego już po pierwszych testach (Getty Images)

Naukowcy opracowują szczepionkę na raka jelita grubego i raka trzustki. - Daje to nadzieję osobom chorym na raka trzustki i jelita grubego, u których nie ma skutecznego leczenia, gdy choroba powróci - przyznaje specjalistka onkologii, jedna z autorów badań.

spis treści

1. Trwają badania kliniczne nad szczepionką na raka

Badacze z nowojorskiego Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) nie kryją ekscytacji. Pierwsze badania nad nową szczepionką przeciwnowotworową dla pacjentów chorych na raka dały obiecujące wyniki. Szczepionka jest ukierunkowana na nowotwory z mutacjami lub zmianami w genie KRAS. Mutacje KRAS szacunkowo dotyczą 40 proc. chorych na raka jelita grubego i nawet 90 proc. pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem trzustki.

Szczepionka na raka jelita grubego i raka trzustki już po pierwszych badaniach
Szczepionka na raka jelita grubego i raka trzustki już po pierwszych badaniach (East News)
Zobacz film: "Pierwsze objawy raka trzustki"

Szczepionka ma być podawana pacjentom po leczeniu chirurgicznym nowotworu w celu zapobieżenia lub opóźnienia nawrotu choroby.

- Posiadanie gotowej szczepionki sprawiłoby, że leczenie większej liczby pacjentów byłoby tańsze, szybsze i łatwiejsze – mówi onkolog medyczny i specjalista ds. raka trzustki dr Eileen O'Reilly, jedna z autorek badania opublikowanego w Nature Medicine.

- Daje to nadzieję osobom chorym na raka trzustki i jelita grubego, w przypadku których brakuje skutecznego leczenia, gdy choroba powróci - dodaje.

W badaniu pierwszej fazy wzięło udział 25 pacjentów onkologicznych. Wyniki wskazują, że u aż 84 proc. chorych uzyskano pożądaną odpowiedź immunologiczną. Oznacza to, że liczba limfocytów T, komórek odpornościowych atakujących komórki raka, została aktywowana i wzrosła. U 84 proc. udało się zredukować markery nowotworowe, a u 24 proc. uczestników badania - DNA raka zostało całkowicie wyeliminowane z organizmu chorego.

2. Zachoruje 1 na 5 osób

Z okazji obchodzonego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem WHO opublikowało najnowsze dane, wskazujące, że nowotwory są rosnącym problemem na całym świecie. W 2022 r. odnotowano 20 milionów nowych przypadków raka i niemal dziesięć milionów zgonów. WHO alarmuje, że jedna na pięć osób zachoruje na nowotwór w swoim życiu.

Dane agendy WHO, Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wskazują, że główne typy nowotworów w 2022 r. to rak płuc, piersi i jelita grubego. W Polsce rak jelita grubego jest trzecim wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet nowotworem pod względem częstości występowania. Każdego roku diagnozuje się go u ok. 18 tys. osób. Rak trzustki, choć należy do rzadszych, to jednocześnie zalicza się do nowotworów o najniższych wskaźnikach przeżycia. W Polsce wykrywany jest u około 3,5 tys. osób rocznie, z czego aż 90 proc. umiera w ciągu kilku lat od postawienia diagnozy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze