Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Pęknięte naczynko w oku to dość częsta i w większości przypadków zupełnie niegroźna dolegliwość. Jednak aby mieć pewność, że wylew w oku nie wymaga leczenia należy się każdorazowo skonsultować z lekarzem okulistą. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie konsekwencje może mieć wylew w oku i w jaki sposób sobie z nimi radzić.
1. Przyczyny wylewu w oku
Wylew w oku jest spowodowany wynaczynieniem się krwi z pękniętego naczynka. Taki stan może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami, mogą one mieć charakter miejscowy lub układowy. Lekarze oceniają, że najczęstszą przyczyną wynaczynienia się krwi do oka jest chwilowy wzrost ciśnienia żylnego, który może być spowodowany między innymi:
- kichaniem,
- kaszlem,
- wymiotami,
- wysiłkiem fizycznym.
Wylew w oku może też być spowodowany przyczynami miejscowymi, takimi jak:
- amyloidozą oczu,
- chorobą nowotworową przydatków oka,
- ciałem obce w oku,
- guzem spojówki,
- urazem oczodołu,
- urazem oka,
- używaniem szkieł kontaktowych,
- zabiegiem okulistycznym,
- zapaleniem spojówek,
- zatarciem oka.
Jeśli chodzi o przyczyny układowe to wylew w oku może być następstwem między innymi:
- schorzeń układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca);
- chorób hematologicznych (np. niedokrwistość, białaczka, małopłytkowość, mocznica);
- urazów wielonarządowych,
- ostrych chorób gorączkowych (np. leptospiroza, dur wysypkowy, malaria, posocznica, błonica meningokokowa, grypa, ospa, odra, szkarlatyna);
- przyjmowaniem niektórych leków (np. kwas acetylosalicylowy, acenokumarol, warfaryna).
2. Jak leczy wylew w oku?
W sytuacji, gdy pojawi się wylew w oku należy bezzwłocznie udać się do poradni okulistycznej. Jest to konieczne, aby specjalista mógł ocenić czy nie została uszkodzona struktura oka oraz czy wylew w oku nie jest efektem rozwijających się innych zmian chorobowych. Badanie okulistyczne pozwala na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenie. Na szczęście w przeważającej większości przypadków nie wymaga on dodatkowego leczenia i znika samoistnie po upływie około dwóch tygodni.
W przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby ogólnoustrojowe takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze, pojawienie się wylewu w oku należy też zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Ponieważ objaw ten może być efektem nieprawidłowej terapii.
Wylew w oku może być też następstwem urazu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest przeprowadzanie odpowiedniej diagnostyki. Jednym z badań, które koniecznie należy wtedy wykonać jest USG oka, dzięki niemu można wykluczyć odwarstwienie siatkówki. Badanie ultrasonograficzne oka jest również często zlecane przez lekarzy w przypadku pacjentów chorych na cukrzycę, ponieważ daje ono możliwość rozpoznania zmian chorobowych na tle retinopatii cukrzycowej.
W niektórych przypadkach wynaczyniona krew w oku nie wchłania się w sposób samoistny. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie witrektomii. Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie krwi z ciała szklistego oka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.