Trwa ładowanie...

Wystarczyło jedno ukąszenie pchły. Musieli amputować mu kończyny

Avatar placeholder
29.07.2023 14:28
Ukąszenie pchły doprowadziło do amputacji kończn
Ukąszenie pchły doprowadziło do amputacji kończn (Facebook)

Michael Kohlhof z Teksasu odwiedzał swoją matkę przebywającą w szpitalu w Kalifornii. Kiedy nagle poczuł się źle, nie podejrzewał co może być przyczyną. Całe szczęście, że w pobliżu znajdował się personel medyczny.

spis treści

1. Potworne konsekwencje tyfusu

Z początku Michael i jego rodzina podejrzewali, że przyczyną dolegliwości zdrowotnych mężczyzny jest grypa. W ostatnim czasie czuł się bardzo zmęczony, ale poza tym nie skarżył się na żadne inne dolegliwości.

Kiedy stan 35-latka dramatycznie się pogorszył, natychmiast został przewieziony na OIOM. Zdiagnozowano u niego sepsę i niewydolność narządów. Stan był tak poważny, że rodzinie kazano przygotować się na najgorsze.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Raz czy dwa razy prawie umarł. Lekarze martwili się, że jest w stanie śmierci mózgowej. Przy tak ogólnych objawach nie wiem, czy poszedłby do lekarza. Prawdopodobnie po prostu próbowałby to przespać - powiedział Greg Kohlhof, brat 35-latka w rozmowie z KENS5.

W końcu lekarzom udało się ustalić przyczynę dolegliwości Michaela. 35-latek padł ofiarą ciężkiego ukąszenia przez pchłę, co doprowadziło do zakażenia tyfusem. Konsekwencje okazały się niewyobrażalne.

Stan Michaela był bardzo poważny
Stan Michaela był bardzo poważny (Greg Kohlhof)

2. Emidemia tyfusu w USA

Michael wymagał wielu operacji, cudem przeżył. Konieczna była jednak amputacja rąk i części stóp. Gdyby do szpitala trafił dzień później, nie miałby szans na przeżycie. Teraz 35-latek dochodzi do siebie i uczy się żyć na nowo po utracie kończyn.

Nieleczony tyfus może powodować poważne choroby i uszkodzenia narządów, a nawet doprowadzić do śmierci. Objawy obejmują gorączkę i dreszcze, bóle ciała i bóle mięśni, utratę apetytu i wymioty.

Tyfus przenoszony przez pchły szerzył się w ostatnich latach na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Pchły przenoszące infekcję mogą żyć na kotach, szczurach lub oposach, jednak same zwierzęta nie odczuwają objawów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze