Trwa ładowanie...

Wysypka na jego skórze “ruszała się”. Okazało się, że był to pasożyt

Avatar placeholder
11.05.2022 13:42
Wysypka na jego skórze “ruszała się”. Okazało się, że był to pasożyt
Wysypka na jego skórze “ruszała się”. Okazało się, że był to pasożyt (Getty Images)

Mężczyzna z Hiszpanii skarżył się na biegunkę. Do tego jego skóra była pokryta nietypową wysypką, która "zaczęła się ruszać". Lekarze wykonali mu szereg badań. Wyniki analizy stolca wykazały, że 64-latek zaraził się pasożytem. Ten przypadek został opisany w raporcie "The New England Journal of Medicine".

spis treści

1. Najpierw stwierdzono u niego raka płuc

64-letni mężczyzna z Hiszpanii pracował przy ściekach. W szpitalu w Madrycie lekarze diagnozowali u niego raka płuc z przerzutami, które pojawiły się na kręgosłupie i uciskały rdzeń kręgowy. Poddano mu dużą dawkę glikokortykosteroidów (w skrócie GKS).

Ta grupa steroidów służy do zwalczania stanu zapalnego. Wykorzystywana jest w leczeniu o charakterze przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, immunosupresyjnym oraz uzupełniającym niedobory hormonalne w organizmie. Niekiedy są również podawane u pacjentów chorych na nowotwór w celu złagodzenia skutków ubocznych chemioterapii.

2. Zmiany skórne, które "się ruszały"

Zobacz film: "Lekarze odradzali jej ślub. Nie posłuchała"

Cztery dni po podaniu glikokortykoidów u 64-latka pojawiała się wysypka w postaci czerwonych, falistych linii na całym ciele. Wyglądało to tak, jakby coś pełzało pod jego skórą. Pierwsze zmiany były widoczne w okolicach odbytu, ale szybko rozprzestrzeniały się na cały tułów oraz kończyny. Do tego mężczyzna zmagał się z biegunką.

Zaniepokojeni lekarze zlecili mu badanie kału na obecność pasożytów. Wyszło na jaw, że mężczyzna zaraził się robakiem pasożytniczym typu nicieni, dokładniej węgorkiem jelitowym (strongyloides stercoralis).

Zobacz także: Chłopiec słyszał dziwne dźwięki. Okazało się, że ma kleszcza w uchu

3. Węgorek jelitowy może być niebezpieczny dla człowieka

Ten pasożyt występuje u zwierząt hodowlanych (np. u krów, świń, koni), a nawet psów i kotów. Stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka, może żyć w ciele nawet do dwóch lat. Wywołuje chorobę zwaną węgorzycą (inaczej strongyloidozę), która jest dość trudna do wyleczenia.

Do jej charakterystycznych objawów zalicza się: zmiany skórne (zaczerwienienie, bolesność, obrzęk oraz pełzającą pokrzywkę), zaburzenia jelitowo-żołądkowe, * zmiany zapalne w płucach.

W przypadku 64-latka pasożyt przemieszczał się pod jego skórą na całym ciele.

Zarażenie węgorkiem jelitowym następuje w wyniku wniknięcia larw poprzez błonę śluzową lub skórę człowieka na drodze bezpośredniego kontaktu ze skażoną glebą. Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z odpadami lub ściekami. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe usuwanie ścieków i fekaliów.

Lekarze nie wiedzą, w jaki sposób mężczyzna zaraził się węgorkiem jelitowym. Podejrzewają, że mogło dojść do tego podczas pracy przy gospodarce ściekami. 64-latek został wyleczony lekiem na pasożyty.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze