Wzrost zakażeń koronawirusem w niemal wszystkich województwach. Prof. Matyja: "Decydenci nie wyciągnęli wniosków"
Statystyki dotyczące odsetka pozytywnych testów w kierunku koronawirusa nie napawają optymizmem. Aż w dziesięciu województwach odsetek ten przekracza 5 proc. W dwóch jest wyższy niż 20 proc. Kto na wzrostach ucierpi najbardziej? - Jeżeli pacjentów z COVID-19 zacznie przybywać też w szpitalach, automatycznie zabraknie w nich miejsc dla pacjentów niecovidowych. Kadra medyczna w naszym kraju po raz kolejny może zostać postawiona w dramatycznej sytuacji – ostrzega prof. Andrzej Matyja.
1. Sytuacja zaczyna się pogarszać we wszystkich województwach
Sytuacja epidemiczna w Polsce z tygodnia na tydzień jest coraz gorsza. Zakażonych koronawirusem zaczyna przybywać we wszystkich regionach kraju. Dzienne liczby zakażeń nie są już liczone w setkach, a w tysiącach.
W poniedziałek 18 października 2021 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1537 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Przed tygodniem liczba ta wynosiła 903. Z kolei 4 października były to 684 nowe przypadki, trzy tygodnie temu - 27 września było to 421, a cztery tygodnie wcześniej - 363 przypadki.
Eksperci podkreślają, że już pod koniec października możemy spodziewać się 5 tys. zakażeń dziennie, a w listopadzie może ich być znacznie więcej, bo 12 tys.
Wskaźnikiem pogarszającej się sytuacji, który informuje o tendencji wzrostowej, są dobowe odsetki pozytywnych wyników testów w kierunku koronawirusa. Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy o COVID-19, sporządził wykres obrazujący odsetek pozytywnych testów na koronawirusa w Polsce i poinformował, że średnia powyżej 5 proc. oznacza początek utraty kontroli nad przebiegiem pandemii.
Ze sporządzonego przez farmaceutę wykresu wynika, że aż w 10 województwach próg 5 proc. został przekroczony. Najgorsza sytuacja jest wciąż w dwóch wschodnich regionach kraju – na Podlasiu i Lubelszczyźnie. W województwie podlaskim odsetek pozytywnych testów wynosi aż 21,12 proc., natomiast w województwie lubelskim 20,86 proc.
Sytuacja pogarsza się także w województwie mazowieckim i małopolskim, gdzie odsetek pozytywnych testów wynosi kolejno 8,38 proc. i 7,21 proc. Podobnie jest w zachodniopomorskim – tam stwierdzono 7,80 proc. pozytywnych testów.
Poniżej 5 proc. pozytywnych testów na COVID-19 jest zaledwie w pięciu województwach: lubuskim (3,75), śląskim (3,60), opolskim (4,0), świętokrzyskim (4,11) i podkarpackim (4,32).
2. Najbliższe tygodnie będą ciężkie
Prof. Andrzej Matyja, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej w Krakowie podkreśla, że trudnej sytuacji w wymienionych wyżej regionach należało się spodziewać.
- Dlatego, że są to miejsca o najniższej wyszczepialności. Niektóre gminy w podlaskim czy lubelskim nie przekroczyły nawet 16-17 proc. wyszczepienia. Wskaźniki dotyczące ilości zachorowań w tych miejscach świadczą o tym, że osoby niezaszczepione chorują częściej, są częściej hospitalizowane i to właśnie one najczęściej umierają z powodu COVID-19 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Matyja.
Ekspert dodaje, że społeczeństwo, z regionów, gdzie liczba zakażeń jest największa, musi się liczyć z konsekwencjami dotyczącymi ciężkiego przebiegu choroby.
- Ci, którzy się nie zaszczepili, muszą liczyć się z tym, że przebieg choroby będzie u nich ciężki, będzie wymagał respiratoroterapii i nierzadko skończy się zgonem. Gdy zachorują osoby zaszczepione, przebieg choroby jest u nich łagodny, często bezobjawowy. To do ludzi należy wybór i to oni będą ponosić konsekwencje tego wyboru. Szczepienia działają i widać to w regionach, gdzie odsetek zaszczepionych jest wysoki. Tam obserwujemy mniej zakażeń i mniej hospitalizacji – podkreśla prof. Matyja.
- Regionalne obostrzenia dla tych regionów to będzie zapewne jedyna droga, która w jakiś sposób ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Takie decyzje są koniecznością. Byle tylko nie zostały podjęte za późno – przestrzega lekarz.
3. Najbardziej ucierpią pacjenci niecovidowi
Lekarz dodaje, że jeśli rosnące liczby zakażeń przełożą się na wyższe liczby osób hospitalizowanych, na pandemii po raz kolejny ucierpią pacjenci z chorobami innymi niż COVID-19.
- Jeżeli pacjentów z COVID-19 zacznie przybywać w szpitalach, automatycznie zabraknie miejsc dla pacjentów niecovidowych, a wymagających leczenia. To nie jest tak, że można rozwinąć namiot i postawić kolejny szpital, aby tych ludzi gdzieś umieścić. Ktoś musi się tymi wszystkimi ludźmi opiekować, a kadra medycza w naszym kraju, która pracuje na skraju wytrzymałości fizycznej i psychicznej, po raz kolejny może zostać postawiona w dramatycznej sytuacji – twierdzi prof. Matyja.
Ekspert podkreśla, że zarówno rządzący, jak i kadra medyczna muszą być przygotowani na najgorsze scenariusze.
- Nie możemy dać się ponownie zaskoczyć, bo inaczej pacjenci niecovidowi praktycznie w ogóle nie będą mieć dostępu do zabiegów planowych. Niestety wzrostowi zakażeń podczas czwartej fali nie da się już zapobiec. Przegapiliśmy okres uzyskania odporności populacyjnej, ponieważ kilkadziesiąt procent społeczeństwa z jakichś powodów zrezygnowała ze szczepień. Konsekwencje są teraz widoczne gołym okiem – tłumaczy lekarz.
Zdaniem prof. Matyi rządzący mimo dotkliwych poprzednich trzech fal koronawirusa nie nauczyli się zarządzania pandemią, która od kilkunastu dni zaczyna przybierać na sile.
- Mam wrażenie, że decydenci odpowiedzialni za ochronę zdrowia nie wyciągnęli do końca dobrych wniosków z poprzednich fal. Efektem tego jest raport przygotowany przez prof. Gierelaka, który wskazuje metody walki z pandemią i m.in. konieczność usprawnienia procedur związanych z ratownictwem medycznym, szpitalnictwem, a także wzmocnieniem bezpieczeństwa lekowego Polski. W raporcie widać wszystkie błędy, które popełniono podczas walki z pandemią. Musimy zrobić wszystko, aby ich nie powtórzono – kończy prof. Matyja.
4. Raport Ministerstwa Zdrowia
W poniedziałek 18 października resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 1 537 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Mamy 1 537 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (342), lubelskiego (290), podlaskiego (139), zachodniopomorskiego (117), śląskiego (83), łódzkiego (70), wielkopolskiego (68), kujawsko-pomorskiego (67), podkarpackiego (67),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 18, 2021
Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.