Trwa ładowanie...

Wzrost zakażeń koronawirusem w niemal wszystkich województwach. Prof. Matyja: "Decydenci nie wyciągnęli wniosków"

Statystyki dotyczące odsetka pozytywnych testów w kierunku koronawirusa nie napawają optymizmem. Aż w dziesięciu województwach odsetek ten przekracza 5 proc. W dwóch jest wyższy niż 20 proc. Kto na wzrostach ucierpi najbardziej? - Jeżeli pacjentów z COVID-19 zacznie przybywać też w szpitalach, automatycznie zabraknie w nich miejsc dla pacjentów niecovidowych. Kadra medyczna w naszym kraju po raz kolejny może zostać postawiona w dramatycznej sytuacji – ostrzega prof. Andrzej Matyja.

spis treści

1. Sytuacja zaczyna się pogarszać we wszystkich województwach

Sytuacja epidemiczna w Polsce z tygodnia na tydzień jest coraz gorsza. Zakażonych koronawirusem zaczyna przybywać we wszystkich regionach kraju. Dzienne liczby zakażeń nie są już liczone w setkach, a w tysiącach.

Zobacz film: "Prof. Rejdak o pacjentach umierających w samotności na COVID-19"

W poniedziałek 18 października 2021 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1537 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Przed tygodniem liczba ta wynosiła 903. Z kolei 4 października były to 684 nowe przypadki, trzy tygodnie temu - 27 września było to 421, a cztery tygodnie wcześniej - 363 przypadki.

Eksperci podkreślają, że już pod koniec października możemy spodziewać się 5 tys. zakażeń dziennie, a w listopadzie może ich być znacznie więcej, bo 12 tys.

Wskaźnikiem pogarszającej się sytuacji, który informuje o tendencji wzrostowej, są dobowe odsetki pozytywnych wyników testów w kierunku koronawirusa. Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy o COVID-19, sporządził wykres obrazujący odsetek pozytywnych testów na koronawirusa w Polsce i poinformował, że średnia powyżej 5 proc. oznacza początek utraty kontroli nad przebiegiem pandemii.

Ze sporządzonego przez farmaceutę wykresu wynika, że aż w 10 województwach próg 5 proc. został przekroczony. Najgorsza sytuacja jest wciąż w dwóch wschodnich regionach kraju – na Podlasiu i Lubelszczyźnie. W województwie podlaskim odsetek pozytywnych testów wynosi aż 21,12 proc., natomiast w województwie lubelskim 20,86 proc.

Tabela
Tabela (Łukasz Pietrzak\TT)

Sytuacja pogarsza się także w województwie mazowieckim i małopolskim, gdzie odsetek pozytywnych testów wynosi kolejno 8,38 proc. i 7,21 proc. Podobnie jest w zachodniopomorskim – tam stwierdzono 7,80 proc. pozytywnych testów.

Poniżej 5 proc. pozytywnych testów na COVID-19 jest zaledwie w pięciu województwach: lubuskim (3,75), śląskim (3,60), opolskim (4,0), świętokrzyskim (4,11) i podkarpackim (4,32).

2. Najbliższe tygodnie będą ciężkie

Prof. Andrzej Matyja, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej w Krakowie podkreśla, że trudnej sytuacji w wymienionych wyżej regionach należało się spodziewać.

- Dlatego, że są to miejsca o najniższej wyszczepialności. Niektóre gminy w podlaskim czy lubelskim nie przekroczyły nawet 16-17 proc. wyszczepienia. Wskaźniki dotyczące ilości zachorowań w tych miejscach świadczą o tym, że osoby niezaszczepione chorują częściej, są częściej hospitalizowane i to właśnie one najczęściej umierają z powodu COVID-19 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Matyja.

Ekspert dodaje, że społeczeństwo, z regionów, gdzie liczba zakażeń jest największa, musi się liczyć z konsekwencjami dotyczącymi ciężkiego przebiegu choroby.

- Ci, którzy się nie zaszczepili, muszą liczyć się z tym, że przebieg choroby będzie u nich ciężki, będzie wymagał respiratoroterapii i nierzadko skończy się zgonem. Gdy zachorują osoby zaszczepione, przebieg choroby jest u nich łagodny, często bezobjawowy. To do ludzi należy wybór i to oni będą ponosić konsekwencje tego wyboru. Szczepienia działają i widać to w regionach, gdzie odsetek zaszczepionych jest wysoki. Tam obserwujemy mniej zakażeń i mniej hospitalizacji – podkreśla prof. Matyja.

- Regionalne obostrzenia dla tych regionów to będzie zapewne jedyna droga, która w jakiś sposób ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Takie decyzje są koniecznością. Byle tylko nie zostały podjęte za późno – przestrzega lekarz.

Wzrost zakażeń koronawirusem w niemal wszystkich województwach. Prof. Matyja: "Decydenci nie wyciągnęli dobrych wniosków"
Wzrost zakażeń koronawirusem w niemal wszystkich województwach. Prof. Matyja: "Decydenci nie wyciągnęli dobrych wniosków" (East News)

3. Najbardziej ucierpią pacjenci niecovidowi

Lekarz dodaje, że jeśli rosnące liczby zakażeń przełożą się na wyższe liczby osób hospitalizowanych, na pandemii po raz kolejny ucierpią pacjenci z chorobami innymi niż COVID-19.

- Jeżeli pacjentów z COVID-19 zacznie przybywać w szpitalach, automatycznie zabraknie miejsc dla pacjentów niecovidowych, a wymagających leczenia. To nie jest tak, że można rozwinąć namiot i postawić kolejny szpital, aby tych ludzi gdzieś umieścić. Ktoś musi się tymi wszystkimi ludźmi opiekować, a kadra medycza w naszym kraju, która pracuje na skraju wytrzymałości fizycznej i psychicznej, po raz kolejny może zostać postawiona w dramatycznej sytuacji – twierdzi prof. Matyja.

Ekspert podkreśla, że zarówno rządzący, jak i kadra medyczna muszą być przygotowani na najgorsze scenariusze.

- Nie możemy dać się ponownie zaskoczyć, bo inaczej pacjenci niecovidowi praktycznie w ogóle nie będą mieć dostępu do zabiegów planowych. Niestety wzrostowi zakażeń podczas czwartej fali nie da się już zapobiec. Przegapiliśmy okres uzyskania odporności populacyjnej, ponieważ kilkadziesiąt procent społeczeństwa z jakichś powodów zrezygnowała ze szczepień. Konsekwencje są teraz widoczne gołym okiem – tłumaczy lekarz.

Zdaniem prof. Matyi rządzący mimo dotkliwych poprzednich trzech fal koronawirusa nie nauczyli się zarządzania pandemią, która od kilkunastu dni zaczyna przybierać na sile.

- Mam wrażenie, że decydenci odpowiedzialni za ochronę zdrowia nie wyciągnęli do końca dobrych wniosków z poprzednich fal. Efektem tego jest raport przygotowany przez prof. Gierelaka, który wskazuje metody walki z pandemią i m.in. konieczność usprawnienia procedur związanych z ratownictwem medycznym, szpitalnictwem, a także wzmocnieniem bezpieczeństwa lekowego Polski. W raporcie widać wszystkie błędy, które popełniono podczas walki z pandemią. Musimy zrobić wszystko, aby ich nie powtórzono – kończy prof. Matyja.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 18 października resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 1 537 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza