Trwa ładowanie...

Dr Ernest Kuchar: Lekarze i nauczyciele powinni mieć obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Kolejny duży skok zakażeń w Polsce i coraz więcej głosów o konieczności wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 jako jedynej szansy na powstrzymanie pandemii. - Mam w tej chwili w szpitalu dwóch małych pacjentów ciężko chorych na COVID-19. Te dzieci zakaziły się koronawirusem od nauczycielki. Jest to po prostu smutne. Jeśli ktoś pracuje w tak odpowiedzialnym zawodzie, powinien być zaszczepiony ze względu na bezpieczeństwo innych – uważa dr Ernest Kuchar, pediatra, lekarz chorób zakaźnych oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Zobacz film: "Jakie obostrzenia czekają nas podczas 4 fali zakażeń koronawirusem?"

spis treści

1. Polski "jakośtobędzizm". Wyparliśmy ze świadomości czwartą falę epidemii

Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w Polsce. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 2640 osób. To skok o ponad 550 przypadków w porównaniu do ubiegłej środy. Najcięższa sytuacja jest na Lubelszczyźnie oraz na Podlasiu, gdzie już zaczyna brakować łóżek dla chorych na COVID-19.

Coraz więcej zwolenników obowiązkowych szczepień
Coraz więcej zwolenników obowiązkowych szczepień (Getty Images)

Pojawia się coraz więcej głosów, że sytuacja zmierza w bardzo niebezpiecznym kierunku i jedynym sposobem na uniknięcie kolejnej tragedii jest wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

Dr hab. Ernest Kuchar częściowo podziela ten punkt widzenia. Jednak zdaniem eksperta obowiązek szczepień powinien dotyczyć tylko niektórych grup zawodowych.

- Nie jesteśmy wyspą, tylko częścią Europy i wiadomo było, że skoro czwarta fala epidemii jest wszędzie dookoła, to również dotrze i do Polski. Niestety połowa Polaków wciąż nie jest zaszczepiona przeciw COVID-19, a wielu ma do tego lekceważący stosunek – mówi dr Ernest Kuchar.

Zdaniem eksperta Polacy wypierają ze świadomości ryzyko, jakie za sobą niesie epidemia koronawirusa.

- Polacy są niepoprawnymi optymistami i nie lubią się przygotowywać. Zwycięża myślenie na zasadzie "jakoś to będzie", poczekamy, a jak coś się stanie, to dopiero wtedy będziemy się martwić – podkreśla dr Kuchar.

2. "Polska to nie Rosja". Obowiązkowe szczepienia tylko dla wybranych zawodów

Według dra Kuchara nie można zmusić całego społeczeństwa do szczepień przeciw COVID-19.

- Polska to nie Rosja, tu nikt z karabinem nie będzie odprowadzać nas do punktu szczepień. W całym społeczeństwie jest brak akceptacji dla wprowadzenia obowiązku szczepień i ja to rozumiem. Uważam jednak, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe w wybranych zawodach – mówi dr Kuchar.

Zdaniem eksperta obowiązek szczepień przeciw COVID-19 powinien objąć wszystkich pracowników opieki zdrowotnej mających kontakt z pacjentami oraz pracowników oświaty.

- Są to zawody obarczone dużą odpowiedzialnością. Dlatego szczepienia powinny być obowiązkowe. A jeśli komuś to się nie podoba, może zmienić zawód – ucina dr Kuchar. - Mam w tej chwili w szpitalu dwójkę dzieci chorych na COVID-19. Zostały zarażone koronawirusem przez nauczycielkę. To jest smutna sytuacja. Szkoła powinna być bezpieczna, także pod względem epidemiologicznym. Rodzice nie wysyłają dzieci do szkoły po to, żeby się zaraziły - podkreśla.

3. "Bulwersuje mnie, że niektórzy nauczyciele odmawiają szczepienia przeciw COVID-19"

Dr Kuchar porównuje sytuację z obowiązkiem szczepień do palenia papierosów.

- Każdy wie, że palenie może doprowadzić do raka płuc. Jednak papierosy nie są zakazane. W pewnym sensie podobnie jest ze szczepieniami przeciw COVID-19. Każdy wie, że z powodu COVID-19 można umrzeć, ale sam musi zdecydować, czy chce się szczepić, czy nie. Natomiast pracownicy służby zdrowia mają kategoryczny zakaz palenia w pracy. Skoro więc można wprowadzić takie ograniczenia, dlaczego nie można analogicznie postąpić ze szczepieniami przeciw COVID-19? – zastanawia się dr Kuchar.

Ekspert podkreśla, że tej jesieni gołym okiem widać przyrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 wśród dzieci.

- Powinniśmy przestać bagatelizować ten problem. Jeden z moich pacjentów, 15-letni chłopiec, walczy o życie na OIOM-ie. Oczywiście, dzieci z reguły przechodzą zakażenie koronawirusem łagodnie, ale nie w każdym przypadku. Nie wiemy, czy któreś z nich nie ma np. skłonności genetycznych sprzyjających ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Dlatego bulwersuje mnie, że niektórzy nauczyciele odmawiają szczepienia przeciw COVID-19. Takie osoby nie powinny być dopuszczane do nauczania stacjonarnego – podkreśla dr Ernest Kuchar.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W środę 13 października resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 2640 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: lubelskim (620), mazowieckim (457), podlaskim (261).

Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 34 osoby.

Podłączenia do respiratora wymaga 239 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju zostało wolnych 579 respiratorów.

Zobacz także: Pocovidowy zespół jelita nadwrażliwego. "Może utrzymywać się do dwóch lat, a nawet dłużej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza