Trwa ładowanie...

Dr Kuchar: Nie używamy dzieci jako tarczy. Szczepienia przeciw COVID-19 leżą w ich interesie

Avatar placeholder
25.08.2021 13:54
Dr Kuchar: Nie używamy dzieci jako tarczy. Szczepienia przeciw COVID-19 leżą w ich interesie
Dr Kuchar: Nie używamy dzieci jako tarczy. Szczepienia przeciw COVID-19 leżą w ich interesie (Getty Images)

Pediatrzy z niepokojem czekają na nadejście czwartej fali koronawirusa. Już teraz zaczyna przybywać przypadków COVID-19 u dzieci. Tymczasem liczba szczepień w grupie 12-17-latków pozostaje bardzo niska. - Szczepiąc dzieci, przede wszystkim chronimy je, a nie siebie. Dopóki wirus przenosi się z osoby na osobę, ulega ciągłym mutacjom. Nikt nie wie, kiedy pojawi się taki mutant, który będzie, podobnie jak grypa, szczególnie groźny właśnie dla dzieci - ostrzega dr hab. Ernest Kuchar.

spis treści

1. COVID-19 u dzieci. Niepokój przed czwartą falą

Niemal wszystkie prognozy epidemiologiczne wskazują, że 2-3 tygodnie po tym, jak dzieci wrócą do szkół, w Polsce zacznie się czwarta fala koronawirusa. Pediatrzy czekają na ten moment z dużym niepokojem, ponieważ w krajach, gdzie epidemia napędzana wariantem Delta już się rozpoczęła, odnotowano wyższe liczby hospitalizacji wśród dzieci.

Dr Kuchar: Szczepiąc dzieci, przede wszystkim chronimy je, a nie siebie
Dr Kuchar: Szczepiąc dzieci, przede wszystkim chronimy je, a nie siebie (Getty Images)
Zobacz film: "Magdalena Sadownik opowiada o zmarłej na COVID-19 przyjaciółce"

Już teraz w Polsce powoli zaczyna rosnąć liczba przypadków COVID-19 wśród dzieci.

- Wciąż mamy niedużo pacjentów, ale więcej niż tydzień czy dwa tygodnie temu. Widać wzrosty – powiedziała w rozmowie z PAP dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego.

Jak dodała, w ostatnim czasie do placówki trafiały tylko dzieci zakażone wariantem Delta.

- Przyjęliśmy, że młodzież i dzieci przechodzą zakażenie łagodniej w porównaniu do dorosłych. Nie oznacza to jednak, że młody człowiek nie może ciężko zachorować na COVID-19. Czasami dzieci chorują tak ciężko, że wymagają hospitalizacji na OIOM-ie. Poza tym u dzieci istnieje ryzyko wystąpienia bardzo niebezpiecznego syndromu PIMS. Jest to nowa choroba, która występuje raz na tysiąc. Nie jest więc częsta, ale może dotknąć nawet dzieci, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 łagodnie albo bezobjawowo i jest obarczona ryzykiem zgonu - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Ekspert nie ma wątpliwości, dzieci i młodzież powinny zostać zaszczepione przeciw COVID-19, jak najszybciej.

2. "Szczepienia przeciw COVID-19 leżą w interesie dzieci"

Jak podkreśla dr Kuchar, w Polsce jest 7 mln osób do 17. roku życia, z czego 4,6 mln uczęszcza do szkół. Nie wzięliśmy pod uwagę jednego.

- Wiemy, że młodzież i dzieci stanowią jeden z głównych wektorów transmisji koronawirusa. Dopóki więc nie zostaną zaszczepieni, nie pokonamy pandemii. Trzeba jednak mieć świadomość, że szczepienie dzieci nie leży tylko w interesie dorosłych, nie wykorzystujemy ich jako tarczy chroniącej wyłącznie nas. Wirus przenosząc się z osoby na osobę, ulega ciągłym mutacjom. Nie mamy gwarancji, że zaraz nie pojawi się mutant, który będzie, podobnie jak grypa, szczególnie groźny właśnie dla dzieci. Więc szczepienia przeciw COVID-19 i przerwanie transmisji koronawirusa leżą również w interesie dzieci - podkreśla dr Kuchar.

Od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku powyżej 12 lat. Do wyboru są szczepionki firmy Moderna albo Pfizer. Chętnych jednak wciąż jest niewielu. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 16 sierpnia w Polsce co najmniej jedną dawką zaszczepiło się 685 277 osób w wieku 12-17 lat. W pełni zaszczepione w tej grupie wiekowej mamy 577 562 osoby.

3. "Czy wszystkich musimy przekupywać?"

Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało, że jesienią akcje szczepień przeciw COVID-19 będą odbywać się bezpośrednio w szkołach. Część ekspertów uważa jednak, że tego jest za mało i konieczna jest kampania informacyjna oraz jakieś zachęty. Przykładowo w Wielkiej Brytanii nie tylko rząd, ale prywatne firmy prześcigają się w ofertach dla zaszczepionych nastolatków. Bonusy w wysokości 20-30 funtów oferują biura podróży, sklepy odzieżowe oraz siłownie. Do akcji dołączyli nawet Uber oraz Bolt.

- Nastolatkowie odwlekają szczepienia, ponieważ zwyczajnie nie uważają, że COVID-19 to ich problem. Nie mają poczucia zagrożenia i w dużym stopniu wynika to z braku edukacji. Nikt w polskich szkołach nie uczy o szczepieniach lub o zdrowym stylu życia. Do tego dochodzi egoizm młodego pokolenia - mówi dr Kuchar. - Oczywiście, zachęty w postaci dni wolnych albo bonu na wyjazd byłyby dla młodzieży bardzo atrakcyjne. W sensie praktycznym takie rozwiązanie byłoby słuszne, ale mam duże wątpliwości, czy jednocześnie nie jest to demoralizujące. Żyjemy w trochę dziwnych czasach. Żeby zaszczepić się przeciwko pneumokokom albo HPV, trzeba zapłacić. W przypadku COVID-19 za szczepienia płaci budżet państwa. Czy dodatkowo musimy się składać, żeby kogoś zachęcać? Czy każdy musi być przekupiony, żeby zrobić dla siebie coś dobrego? - pyta retorycznie dr Kuchar.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W środę 25 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 234 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: małopolskim (35), mazowieckim (24), podkarpackim (22).

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba. 4 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Podłączenia do respiratora wymaga 46 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju mamy 532 wolne respiratory.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze