Trwa ładowanie...

Pacjent z COVID-19 się "odmłodził". Przez wariant Delta do szpitali coraz częściej trafiają osoby młode i w średnim wieku

Avatar placeholder
10.08.2021 07:13
Pacjent z COVID-19 się odmładza. Przez wariant Delta do szpitali coraz częściej trafiają osoby w średnim wieku
Pacjent z COVID-19 się odmładza. Przez wariant Delta do szpitali coraz częściej trafiają osoby w średnim wieku (Getty Images)

- Wielu uważa, że COVID-19 to choroba osób starszych, a młodzi przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 łagodnie. Nic bardziej mylnego - mówi dr Bartosz Fiałek. Najnowsze dane z USA wskazują, że średni wiek covidowego pacjenta znacznie się obniżył. Do szpitali coraz częściej trafiają osoby w średnim wieku.

spis treści

1. Młodzi niezaszczepieni stanowią większość hospitalizacji z powodu COVID-19

Grafika opublikowana przez amerykański Department of Health and Human Services daje do myślenia. Pokazuje ona jak w ciągu ponad 6 miesięcy zmieniła się charakterystyka osób, które z powodu z COVID-19 wymagały hospitalizacji.

Wariant Delta powoduje wysoką liczbę hospitalizacji wśród młodych
Wariant Delta powoduje wysoką liczbę hospitalizacji wśród młodych (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon o wariancie Lambda"

W pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2021 roku zdecydowana większość (71 proc.) hospitalizowanych pacjentów była w wieku 60 lat i więcej. Osoby młode stanowiły 29 proc., z czego pacjentci w wieku 40-59 lat - 21 proc., w wieku 18-39 lat - 8 proc.

Zupełnie inaczej te dane statystyczne wygłądają obecnie. Pacjenci w wieku 60+ stanowią tylko 47 proc. hospitalizowanych z powodu COVID-19, kiedy osoby w wieku 40-59 lat - 35 proc., a w wieku 18-39 lat - 18 proc.

(Department of Health and Human Services)

Innymi słowy, obecnie aż 53 proc. hospitalizacji dotyczy osób w wieku produkcyjnym.

2. Wirus stał się bardziej skuteczny. Powoduje objawy nawet u dzieci

Jak wyjaśnia dr Bartosz Fiałek, reumatolog oraz popularyzator wiedzy medycznej, "odmłodzenie" covidowego pacjenta wynika głównie ze znacznie wyższego stopnia zaszczepienia przeciw COVID-19 wśród osób starszych.

- W każdym kraju akcja szczepień zaczynała się właśnie od grupy seniorów. Jak wiadomo, szczepionki nawet w obliczu nowych wariantow koronawirusa chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem w ponad 90 proc., więc pacjenci w wieku 60+ znacznie rzadziej trafiają do szpitali - opowiada ekspert. - Niestety, wysoka zakaźność wariantu Delta powoduje, że wirus jest zdolny zakażać i powodować ciężkie objawy nawet u osób młodych. Pokazuje to, że osoby niezaszczepione, nawet młode, nie mogą czuć się bezpiecznie w obecnej sytuacji - dodaje.

Badania wskazują, że wariant Delta namnaża się ponad 1000 razy szybciej niż pierwotna wersja SARS-CoV-2. Szacuje się, że aby doszło do zakażenia Deltą, wystarczy zaledwie kilka sekund.

Większa "skuteczność" wirusa pozwala mu łatwiej zakażać także dzieci, o czym coraz głośniej alarmują zarówno amerykańscy, jak i brytyjscy pediatrzy. Według danych CDC w ubiegłym tygodniu do amerykańskich szpitali codziennie przyjmowano ok. 192 pacjentów w wieku od 0-17 lat ze zdiagnozowanym COVID-19, co w stosunku do poprzedniego tygodnia oznacza 45,7-procentowy wzrost hospitalizacji. Przy czym szacuje się, że prawie połowa dzieci (46,4 proc.) nie miała żadnej innej choroby współistniejącej.

- Koronawirus jest niebezpieczny również dla dzieci. Wiemy, że tak samo jak dorośli mogą one doświadczyć obajwów long COVID. Oprócz tego istnieje ryzyko wystąpienia syndromu PIMS, czyli wieloukładowego zespółu zapalnego, który jest związany z COVID-19 i który jest niezwykle niebezpieczny. Znam przypadki dzieci, które doświadczasły PIMS nawet po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem - opowiada dr Fiałek.

3. Czwarta fala będzie falą COVID-19 wśród osób niezaszczepionych

Według informacji CDC w ciągu zaledwie dwóch miesięcy liczba zsekwencjonowanych próbek z wariantem Delta podskoczyła z 3 proc. do ponad 93 proc. To pokazuje jak szybko rozprzestrzenia się ten wariant koronawirusa. Zdaniem dr. Fałka nie ma wątpliwości, że podobny scenariusz również powtórzy się w Polsce.

Według danych Ministerstwa Zdrowia już teraz wariant Delta dominuje wśród zakażeń SARS-CoV-2 w kraju. Prognozy epidemiologiczne sugerują, że jak tylko dzieci wrócą do szkół, wzrośnie transmisja koronawirusa, co spowoduje, że na przełomie września i października wystąpi czwarta fala epidemii.

Zdaniem dr. Fiałka będzie to fala COVID-19 wśród osób niezaszczepionych.

- Nie ma wątpliwości, że najmocniej czwarta fala uderzy w regionach o niajniższym stopniu wyszczepienia przeciw COVID-19. Powinniśmy liczyć się z tym, że do szpitali częściej będą trafiać osoby młode. W tej grupie również będą się zdarzać ciężkie przebiegi oraz zgony - opowiada dr Fiałek.

Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze