Trwa ładowanie...

Z lekarza został pacjentem. Pokonał raka własną metodą

Avatar placeholder
15.05.2024 17:57
Własne badania pomogły mu pokonać raka. Niebywały sukces daje nadzieję pacjentom
Własne badania pomogły mu pokonać raka. Niebywały sukces daje nadzieję pacjentom (Facebook)

Richard Scolyer całą swoją karierę poświęcił badaniom nad rakiem. Światowej sławy lekarz nie przypuszczał, że sam zostanie zaatakowany przez nowotwór i stanie się przedmiotem badań.

spis treści

1. Eksperymentalna immunoterapia

Profesor Richard Scolyer swoją karierę medyczną skupił na badaniach nad czerniakiem. Za dokonane odkrycia patolog w 2024 roku został wybrany "Australijczykiem roku". Tytułem podzielił się ze współpracującą z nim onkolożką prof. Georginą Long.

W lipcu 2023 roku u profesora zdiagnozowano guza mózgu. Wiedział, że glejak wielopostaciowy oznacza rychłą śmierć. 57-latek postanowił więc przetestować na sobie eksperymentalną terapię.

Choć badania Richarda Scolyera głównie dotyczyły raka skóry, lekarz uznał, że nie ma nic do stracenia. Postanowił poddać się opracowanej przez siebie immunoterapii. Leczenie okazało się rewolucyjne.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

"Miałem badanie rezonansem magnetycznym w poszukiwaniu nawracającego glejaka wielopostaciowego (i/lub powikłań leczenia). Wczoraj dowiedziałem się, że nadal nie ma oznak nawrotu. Nie mógłbym być szczęśliwszy!" - poinformował na swoim Facebooku lekarz.

2. Niebywały sukces

Niecały rok od rozpoczęcia eksperymentalnego leczenia rak zniknął. To przełomowy wynik nie tylko dla 57-latka, ale także wszystkich chorych. Powrót do zdrowia lekarza daje nadzieje wielu pacjentom.

Immunoterapia programuje układ odpornościowy organizmu do atakowania komórek nowotworowych. Planowane są próby kliniczne z udziałem pacjentów z glejakiem wielopostaciowym.

Zespół lekarzy rozpoczął przygotowania do badań. Jeśli sukces uda się powtórzyć, będzie to rewolucja dla pacjentów z guzem mózgu. Obecne metody leczenia pozostają niezmienione od 19 lat.

Metoda polega na skojarzonej immunoterapii podawanej 12 dni przed operacją. Po usunięciu guza mózgu profesora poddano radioterapii i chemioterapii oraz kontynuowano spersonalizowane szczepionki.

3. Szansa dla wielu pacjentów

Leczenie opracowane przez prof. Scolyera oraz prof. Long zakłada przyjęcie dziesięciu spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych. Obecnie 57-letni patolog jest na 8. dawce.

Wyleczenie glejaka wielopostaciowego jest niebywałym osiągnięciem. To jedna z najagresywniejszych postaci guza mózgu, dodatkowo jest też nieuleczalna, ale to ostatnie już wkrótce może się zmienić.

Mimo powrotu do zdrowia prof. Scolyera niektórzy eksperci są sceptyczni wobec tych rewelacji i utrzymują, że terapia jedynie przedłużyła życie lekarza, ponieważ ich zdaniem szanse na wyleczenie glejaka wielopostaciowego są nikłe.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze