Trwa ładowanie...

Zachoruje 1/3 z osób, które przechodziły ospę. "Powoduje opasające bóle"

Powoduje "opasające bóle". Lekarka ostrzega, tak atakuje półpasiec
Powoduje "opasające bóle". Lekarka ostrzega, tak atakuje półpasiec (Getty Images / Instagram)

Półpasiec to wirusowa choroba zakaźna o dość ostrym przebiegu. Choroba wywołuje silny ból oraz zmiany skórne, które mogą pojawić w różnych miejscach. - Bardzo groźne jest wtedy, kiedy zaczyna dotyczyć okolicy oka - podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska. Dane PZH ujawniają, że na półpasiec zachoruje aż 1/3 z osób, które przechodziły ospę wietrzną.

spis treści

## Wirus ukrywa się latami

Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska to specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. Jest też popularyzatorką wiedzy medycznej w mediach społecznościowych. W ostatnim nagraniu ekspertka przypomina o zagrożeniu związanym z półpaścem.

Zobacz film: "Choroba legionistów i gorączka Pontiac. Prof. Simon wyjaśnia, kto jest narażony"

- Półpasiec to choroba, która powoduje opasające bóle, a potem po kilku dniach pojawiają się takie maluteńkie pęcherzyki, jak przy ospie. Choroba wywołana jest tak naprawdę przez ten sam wirus, który wywołuje ospę - wyjaśnia lekarka.

Wirus VZV po zakażeniu człowieka pozostaje w naszym organizmie do końca życia w fazie latencji, czyli utajenia, ale nadal ma potencjał infekcyjny. Wirus ujawnia się w postaci półpaśca najczęściej pod wpływem silnego zaburzenia odporności, które może być spowodowane m.in. przez stres, dłużej trwające przemęczenie lub inne choroby.

Półpasiec to nie tylko wysypka. Chorobie może towarzyszyć silny ból, który może utrzymywać się latami. To tzw. neuralgia półpaścowa
Półpasiec to nie tylko wysypka. Chorobie może towarzyszyć silny ból, który może utrzymywać się latami. To tzw. neuralgia półpaścowa (Getty Images)

1. Ta lokalizacja choroby jest najgroźniejsza

- Choroba przebiega z powstaniem bardzo charakterystycznych wykwitów na skórze zawsze po jednej stronie ciała, wyjątkowo zdarza się też półpasiec rozsiany. Pojawiają się grudki, pęcherzyki, a zmianom skórnym towarzyszy bardzo silny, ostry, piekący ból - wyjaśniała w rozmowie z WP a prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Zmiany skórne z reguły pojawiają się po jednej stronie ciała, najczęściej między żebrami i nie przekraczają linii środkowej ciała, stąd właśnie wzięła się nazwa choroby, ale bywają wyjątki. Wysypka może też zająć twarz, ręce czy nogi.

- Lokalizuje się wzdłuż przebiegu nerwów żebrowych, może także się lokalizować wzdłuż przebiegu nerwu twarzowego. Bardzo groźne jest wtedy, kiedy zaczyna dotyczyć okolicy oka - ostrzega dr Cubała-Kucharska.

- Niestety objawy przy półpaścu trwają wiele tygodni, potrafią także trwać po przejściu samej choroby. Leczenie jako takie właściwe nie istnieje, poza odpoczynkiem, który szczególnie zalecam - dodaje lekarka.

## Zwiększa ryzyko udaru i zawału serca

Portal szczepienia.info, prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB, wskazuje, że 1/3 z osób, które przechodziły ospę wietrzną - zachoruje na półpaśca. 30 proc. z nich będzie miało objawy długotrwałego, bolesnego półpaśca.

W jednym z badań prowadzonych przed Brytyjczyków wykazano, że przejście półpaśca przed 40. rokiem życia zwiększa w przyszłości ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Jedynym sposobem ochrony jest szczepienie, od 2023 roku w Polsce jest dostępna jest szczepionka przeciw półpaścowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze