Zachoruje 1/3 z osób, które przechodziły ospę. "Powoduje opasające bóle"
Półpasiec to wirusowa choroba zakaźna o dość ostrym przebiegu. Choroba wywołuje silny ból oraz zmiany skórne, które mogą pojawić w różnych miejscach. - Bardzo groźne jest wtedy, kiedy zaczyna dotyczyć okolicy oka - podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska. Dane PZH ujawniają, że na półpasiec zachoruje aż 1/3 z osób, które przechodziły ospę wietrzną.
## Wirus ukrywa się latami
Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska to specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. Jest też popularyzatorką wiedzy medycznej w mediach społecznościowych. W ostatnim nagraniu ekspertka przypomina o zagrożeniu związanym z półpaścem.
- Półpasiec to choroba, która powoduje opasające bóle, a potem po kilku dniach pojawiają się takie maluteńkie pęcherzyki, jak przy ospie. Choroba wywołana jest tak naprawdę przez ten sam wirus, który wywołuje ospę - wyjaśnia lekarka.
Wirus VZV po zakażeniu człowieka pozostaje w naszym organizmie do końca życia w fazie latencji, czyli utajenia, ale nadal ma potencjał infekcyjny. Wirus ujawnia się w postaci półpaśca najczęściej pod wpływem silnego zaburzenia odporności, które może być spowodowane m.in. przez stres, dłużej trwające przemęczenie lub inne choroby.
1. Ta lokalizacja choroby jest najgroźniejsza
- Choroba przebiega z powstaniem bardzo charakterystycznych wykwitów na skórze zawsze po jednej stronie ciała, wyjątkowo zdarza się też półpasiec rozsiany. Pojawiają się grudki, pęcherzyki, a zmianom skórnym towarzyszy bardzo silny, ostry, piekący ból - wyjaśniała w rozmowie z WP a prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
Zmiany skórne z reguły pojawiają się po jednej stronie ciała, najczęściej między żebrami i nie przekraczają linii środkowej ciała, stąd właśnie wzięła się nazwa choroby, ale bywają wyjątki. Wysypka może też zająć twarz, ręce czy nogi.
- Lokalizuje się wzdłuż przebiegu nerwów żebrowych, może także się lokalizować wzdłuż przebiegu nerwu twarzowego. Bardzo groźne jest wtedy, kiedy zaczyna dotyczyć okolicy oka - ostrzega dr Cubała-Kucharska.
- Niestety objawy przy półpaścu trwają wiele tygodni, potrafią także trwać po przejściu samej choroby. Leczenie jako takie właściwe nie istnieje, poza odpoczynkiem, który szczególnie zalecam - dodaje lekarka.
## Zwiększa ryzyko udaru i zawału serca
Portal szczepienia.info, prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB, wskazuje, że 1/3 z osób, które przechodziły ospę wietrzną - zachoruje na półpaśca. 30 proc. z nich będzie miało objawy długotrwałego, bolesnego półpaśca.
W jednym z badań prowadzonych przed Brytyjczyków wykazano, że przejście półpaśca przed 40. rokiem życia zwiększa w przyszłości ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Jedynym sposobem ochrony jest szczepienie, od 2023 roku w Polsce jest dostępna jest szczepionka przeciw półpaścowi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.