Trwa ładowanie...

Zakażonych przybywa. "Umierają w ciągu pół roku od wykrycia choroby"

Wzrasta liczba chorych na HIV. Lekarze ostrzegają
Wzrasta liczba chorych na HIV. Lekarze ostrzegają (Getty Images)

W ciągu ostatnich lat dokonał się prawdziwy przełom w leczeniu zakażonych HIV w oparciu o terapie antyretrowirusowe. Za postępem medycyny nie idzie zmiana świadomości społecznej. Pacjenci unikają testów, a brak rozpoznania i leczenia HIV doprowadza do rozwoju pełnoobjawowego AIDS, a to oznacza znacznie gorsze rokowania. - Połowa chorych zgłasza się do nas w zaawansowanej fazie choroby, kiedy poczyniła ona już bardzo poważne spustoszenia. Te osoby umierają w ciągu pół roku od wykrycia choroby - ostrzega ekspert.

spis treści

1. Przybywa zakażonych HIV

Ostatnie lata przynoszą systematyczne wzrosty liczby zakażonych wirusem HIV. Z badań opublikowanych przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wynika, że tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni października potwierdzono ponad sto kolejnych przypadków.

Od początku roku do połowy października wykryto 2351 nowych zakażeń HIV - to prawie tyle ile, w całym ubiegłym roku, kiedy było ich 2380. Szacuje się, że łącznie liczba zakażonych sięga w Polsce ok. 18 tys. - to 80 proc. więcej w porównaniu z danymi sprzed dekady.

Zobacz film: "Conchita Wurst zmaga się z HIV"

- Większość nosicieli to mężczyźni zakażający się poprzez kontakty seksualne z innymi mężczyznami – mówi cytowana przez "Rzeczpospolitą" prof. Justyna Kowalska, współprzewodnicząca konferencji Europejskiego Towarzystwa Klinicznego ds. AIDS, która odbywa się w Warszawie.

Liczba chorych wzrosła także po rozpoczęciu wojny w Ukrainie - z fala uchodźców do Polski trafiło blisko 3200 osób chorych na AIDS.

Istnieją tylko trzy drogi zakażenia HIV - przez kontakty seksualne, przez krew oraz podczas porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na dziecko
Istnieją tylko trzy drogi zakażenia HIV - przez kontakty seksualne, przez krew oraz podczas porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na dziecko (Getty Images)

2. Pacjenci nadal umierają na AIDS

Eksperci podkreślają, że nadal największym problemem jest niska świadomość społeczna dotycząca tego, jak można się zakazić oraz w kwestii możliwości leczenia. Zakażeni są stygmatyzowani, to powoduje, że pacjenci niechętnie zgłaszają się na badania. Wiele osób jest w stanie opowiedzieć o walce z rakiem, depresją, czy uzależnieniem, ale nadal nieliczni decydują się na to w przypadku AIDS.

Wirus przez długi czas może nie dawać objawów. Ponad 40 proc. chorych w Polsce jest diagnozowanych na późnym etapie zakażenia, tylko co dziesiąty Polak wykonał w swoim życiu test na HIV.

- Połowa chorych zgłasza się do nas w zaawansowanej fazie choroby, kiedy poczyniła ona już bardzo poważne spustoszenia. Te osoby umierają w ciągu pół roku od wykrycia choroby - podkreśla prof. Kowalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze