Przejdź na WP

Objawy zapalenia ucha - rodzaje objawów , przyczyny

Zapalenie ucha jest to choroba, która jest najczęściej diagnozowana u dzieci. Jest to schorzenie, którego ryzyko zachorowania zmniejsza się wraz z wiekiem dla przykładu u sześciolatków jest diagnozowane rzadziej niż u dzieci w wieku niemowlęcym. Zapalenie ucha jest dość łatwe do przewidzenia, ponieważ najczęściej występuje wraz z infekcją górnych dróg oddechowych. Dziecko reaguje ciągłym płaczem, ponieważ zapalenie ucha objawy, które mu towarzyszą to przede wszystkim ból narządu słuchu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy zapalenia ucha - rodzaje objawów

Jakie ma objawy zapalenie ucha? Bardzo mylna jest opinia, że zapalenie ucha objawy to tylko i wyłącznie ból ucha środkowego. W większości przypadków pojawiają się także inne objawy, które świadczą o stanie zapalnym. Przede wszystkim pojawia się wysoka gorączka, która może sięgnąć nawet do 40°C. Pojawia się także niepokój, który uniemożliwia dziecku spokojny sen. U niemowląt i dzieci karmionych butelką następuje niechęć do ssania. Mogą pojawić się wymioty, a czasem biegunka. Zapalenie ucha objawy, jakie wystepują u starszych dzieci to niedosłuch albo nieustający szum w uszach. Oczywiście zapalenie ucha objawy najczęstsze to pulsujący ból, który wzbiera na sile podczas snu w pozycji leżącej. Ból może się zmniejszyć, kiedy następuje wyciek z ucha, dlatego, że w wyniku perforacji błony bębenkowej obniża się ciśnienie w uchu.

Zapalenie ucha objawy to przede wszystkim ból ucha środkowego
Zapalenie ucha objawy to przede wszystkim ból ucha środkowego

2. Objawy zapalenia ucha - przyczyny

Zapalenie ucha może mieć wiele przyczyn, ale do najczęstszych należy przede wszystkim budowa ucha. U młodszych dzieci trąbka słuchowa łączy jamę bębenkową z gardłem, którego ujście jest ciągle otwarte. To powoduje, że wszelkie bakterie i wirusy mogą z łatwością wnikać do środka ucha. Dlatego zapalenie ucha objawy najczęściej pojawiają się w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej zapalenie ucha powodują bakterie Haemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae, które wywołują również zapalenie krtani czy zapalenie gardła.

To też warto wiedzieć

Zapalenie ucha środkowego mogą powodować także wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę. Tego typu wirusy prowadzą do wysięku, który jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii. To z kolei zwiększa obrzęk błony śluzowej, która pokrywa trąbkę słuchową, co powoduje jej zatykanie. W następstwie następuje zapalenie ucha objawy, czyli zwiększa się ciśnienie w uchu, a to powoduje silny ból organu.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,...

zobacz galerię

Zapalenie ucha może mieć swoją bezpośrednią przyczynę w niewłaściwie wykształconym układzie immunologicznym, dlatego jest to schorzenie, które najczęściej diagnozowane jest u mniejszych dzieci. Jakie jeszcze ma objawy zapalenie ucha i jakie mogą być inne przyczyny, dla których pojawia się zapalenie ucha?

Następny artykuł: Ból ucha

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy