Trwa ładowanie...

Zapobieganie uszkodzeniom serca po zawale

Naukowcy z Virginia Commonwealth University odkryli, że mechanizm stanu zapalnego może prowadzić do większego uszkodzenia serca po zawale. Ustalenia amerykańskich badaczy mogą doprowadzić do opracowania skuteczniejszych metod blokowania mechanizmów zapalnych.

Zobacz film: "Wpływ palenia na serce"

1. Nowa metoda zapobiegania uszkodzeniom serca po zawale

Po zawale w sercu pojawia się stan zapalny na skutek braku tlenu i składników odżywczych. Proces ten sprzyja gojeniu się serca, ale może również powodować dalsze uszkodzenia w tym narządzie. Mechanizmy, za pomocą których serce odpowiada na uraz nie są jeszcze w pełni znane. W związku z tym naukowcy postanowili zbadać szlaki komórkowe, które uczestniczą w tym procesie.

Naukowcy zbadali rolę specyficznego mechanizmu zapalnego, znanego jako „inflammasome", w procesie gojenia się serca. Badacze wykryli, że inflammasome zwiększa reakcję narządu poprzez generowanie wydzielania kluczowego mediatora zapalnego - Interleukin-1β. Następnie naukowcy ustalili, że farmakologiczne blokowanie tworzenia inflammasome zapobiega powiększeniu serca i jego dysfunkcji.

Określenie roli mechanizmu zapalnego w reakcji na uraz w sercu oraz odkrycie sposobu na przeciwdziałanie mu pozwala na dalsze badania i opracowanie metod zapobiegania oraz leczenia niewydolności serca po zawale. Przeprowadzone badania potwierdzają wcześniejsze wyniki testów, które wykazały, że Interleukin-1β wpływa na serce, a blokowanie tego mediatora jest korzystne dla pacjentów po zawale i z niewydolnością serca. Obecnie mają miejsce cztery badania kliniczne u pacjentów z różnymi schorzeniami serca, leczonych inhibitorem Interleukin-1β.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza