Zapobieganie uszkodzeniom serca po zawale

Naukowcy z Virginia Commonwealth University odkryli, że mechanizm stanu zapalnego może prowadzić do większego uszkodzenia serca po zawale. Ustalenia amerykańskich badaczy mogą doprowadzić do opracowania skuteczniejszych metod blokowania mechanizmów zapalnych.

1. Nowa metoda zapobiegania uszkodzeniom serca po zawale

Po zawale w sercu pojawia się stan zapalny na skutek braku tlenu i składników odżywczych. Proces ten sprzyja gojeniu się serca, ale może również powodować dalsze uszkodzenia w tym narządzie. Mechanizmy, za pomocą których serce odpowiada na uraz nie są jeszcze w pełni znane. W związku z tym naukowcy postanowili zbadać szlaki komórkowe, które uczestniczą w tym procesie.

Naukowcy zbadali rolę specyficznego mechanizmu zapalnego, znanego jako „inflammasome", w procesie gojenia się serca. Badacze wykryli, że inflammasome zwiększa reakcję narządu poprzez generowanie wydzielania kluczowego mediatora zapalnego - Interleukin-1β. Następnie naukowcy ustalili, że farmakologiczne blokowanie tworzenia inflammasome zapobiega powiększeniu serca i jego dysfunkcji.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Określenie roli mechanizmu zapalnego w reakcji na uraz w sercu oraz odkrycie sposobu na przeciwdziałanie mu pozwala na dalsze badania i opracowanie metod zapobiegania oraz leczenia niewydolności serca po zawale. Przeprowadzone badania potwierdzają wcześniejsze wyniki testów, które wykazały, że Interleukin-1β wpływa na serce, a blokowanie tego mediatora jest korzystne dla pacjentów po zawale i z niewydolnością serca. Obecnie mają miejsce cztery badania kliniczne u pacjentów z różnymi schorzeniami serca, leczonych inhibitorem Interleukin-1β.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy