Po cichu zabija miliony

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zawał serca nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Atak serca może być utajony, a w takiej postaci jest szczególnie niebezpieczny.

Rocznie 7 milionów ludzi na świecie umiera na atak serca. I choć najczęściej kojarzy się on z gwałtownym przebiegiem, u 45 proc. osób choroba daje niespecyficzne symptomy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

„Ciche zawały”

Na łamach magazynu kardiologicznego „Circulation” opublikowano ostatnio wyniki badań, które sugerują, że zawał serca atakuje często po cichu.

Naukowcy przeanalizowali historię medyczną 9,5 tys. pacjentów. W ciągu 10 lat trwania badań zawał zdiagnozowano u 700 osób, z czego tylko u 386 z nich odnotowano klasyczne objawy zawału serca. Pozostałe osoby wcale nie dowiedziałyby się o chorobie, gdyby nie udział w projekcie badawczym.

Rozpoznanie zawału serca **najczęściej nie jest trudne. U pacjenta obserwuje się objawy subiektywne i obiektywne**.

Najczęściej pojawiające się objawy podmiotowe (subiektywne) zawału serca to:

  • silny ból w klatce piersiowej (trwa ok. 20 minut, charakteryzowany jako: piekący, dławiący, rozpierający),
  • panika,
  • duszność.

Objawy przedmiotowe w przebiegu zawału serca to:

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, do chorego wyzwana jest karetka pogotowia lub w trybie pilnym jest on transportowany do szpitala, gdzie udzielana jest mu niezbędna pomoc. A co w sytuacji, gdy zawał atakuje po cichu?

Tu wachlarz symptomów jest niespecyficzny, i co więcej – nie przywodzi na myśl choroby niedokrwiennej serca. Choremu wydaje się, że zmaga się z infekcją wirusową, bo zauważa wystąpienie objawów, takich jak: ból mięśni, osłabienie, ból rąk i nóg, drętwienie żuchwy, zgaga. Są one najczęściej bagatelizowane. To jednak błąd, który kosztować może życie.

O ile bowiem w tym przypadku objawy same ustąpią, o tyle jeśli nie dojdzie do zmiany stylu życia, chory naraża się na wystąpienie kolejnego epizodu choroby niedokrwiennej serca, który zakończyć się może zgonem.

Jeśli pacjent należy do grupy ryzyka, wówczas musi zwracać uwagę na wszelkie nietypowe przypadłości. Muszą być one zasygnalizowane lekarzowi, którzy skieruje chorego na badanie EKG. Powinno ono potwierdzić przebycie zawału. Pomocna okazać się może również echokardiografia (tzw. echo serca). Lekarz może ponadto zdecydować o zbadaniu poziomu enzymów sercowych, np. kinazy keratynowej (jest to enzym, którego zwiększone stężenie w surowicy krwi możne oznaczać przebycie świeżego zawału serca).

Test na zawał

W niektórych krajach europejskich dostępny jest szybki test, który pozwala na wykrycie, czy chory przechodzi właśnie zawał serca. W Polsce z kolei stosowane są testy płatkowe opierające się na diagnostyce różnych białek, do uwolnienia których dochodzi w czasie niedokrwienia mięśnia sercowego. Testy te nie są jednak wykorzystywane na szeroką skalę, gdyż są drogie, a ponadto nie pozwalają na postawienie pewnej diagnozy.

Ryzyko wystąpienia zawału serca można ograniczyć. Istotne w tym zakresie jest dbanie o zdrową dietę. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna. W ostatnim czasie dużo mówi się również o istocie leczenia przeziębień i chorób wirusowych, takich jak grypa. Wymagają one pełnego wyleczenia i odpoczynku, by nie doszło do groźnych dla zdrowia powikłań, do których należą również choroby serca.

Zawał serca coraz częściej diagnozowany jest u ludzi młodych. Czynnikiem predestynującym do wystąpienia choroby jest przewlekły stres, zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów. W ich przypadku atak serca może przebiegać bardzo gwałtownie.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy zawału - ból w klatce piersiowej, inne objawy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak sily

arbuz95 • ostatni post 2 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy zawału - ból w klatce piersiowej, inne objawy
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych?

Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych?

zakaźna. Zarazić można się poprzez kontakt bezpośredni z chorym (np. kichnięcie, pocałunek), a także przez korzystanie z tych samych przedmiotów, np. naczyń. Zobacz także: Po cichu zabija miliony

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

zdziałać. Jeśli chcesz być bardziej kreatywny, zacznij wierzyć w siebie i swoje kreatywne zdolności. Kreatywna praca w domu Istnieje milion sposobów (...) lub przed zaśnięciem mamy miliony myśli, które szybko się ulatniają....

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem

Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem

, które negatywnie wpłyną na trening. Przeczytaj także: Zabija bakterie gronkowca i wąglika. To ogromny przełom w medycynie Zielone warzwa Chociaż (...) owsianymi. Przeczytaj także: Choruje 3 miliony Polaków. Rozwiąż...

Choroby i dolegliwości

Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności

Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności

Nowotwory Nowotwory plasują się na drugim miejscu wśród głównych przyczyn zgonów Polaków. Aż 25 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju stanowią przypadki śmierci pacjentów chorych na raka. Mężczyźni najczęściej cierpią na nowotwór płuc, jelita grubego,...

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Co to jest nietrzymanie moczu? (WIDEO)

Co to jest nietrzymanie moczu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ta jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości dotyczy nawet 15% ludzi. W Polsce z jej powodu cierpi około 4 miliony osób. Nietrzymanie moczu polega na niezależnym od woli wycieku moczu przez cewkę moczową. Tak chorobę tą określa Światowa...

Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie

Seks z eks (WIDEO)

Seks z eks (WIDEO) Odtwórz wideo

Zdarzają się takie pary, które mimo tego, że podejmują decyzję o rozstaniu, to pragną kontynuować swe kontakty seksualne. Polega to na umawianiu się w celu odbycia stosunku, a następnie powrót do życia singla. Taka relacja przypomina zatem wolny związek,...

Cukrzyca

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

. Na cukrzycę cierpią w Polsce około 3 miliony osób. Jeśli dotyczy to ciebie, pamiętaj, że nie jesteś sam i masz całkiem sławne towarzystwo. Halle Berry