Trwa ładowanie...

Zasady korzystania z glukometru

Glukometr to urządzenie, bez którego chorym na cukrzycę trudno wyobrazić sobie życie. Obecnie dostępne glukometry są dokładne, dzięki czemu pacjent wie, jaką ilość insuliny musi sobie zaaplikować. Lekkie glukometry nie ograniczają pacjentów, dzięki czemu mogą oni prowadzić normalny tryb życia.

Zobacz film: "Jaki wpływ na życie ma cukrzyca?"

1. Jak korzystać z glukometru?

Jak wybrać glukometr?
Jak wybrać glukometr?

W celu monitorowania skuteczności leczenia cukrzycy oraz oceny wyrównania glikemii metodą, którą się

zobacz galerię

Warto pamiętać, że glukometry i stosowane paski testowe są delikatnymi urządzeniami. Aby działały optymalnie dokładnie, należy pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim nie należy przemywać palca przed nakłuciem alkoholem lub środkami dezynfekującymi.

Niewskazane jest także mycie rąk mydłem zawierającym środki dezynfekujące. W czasie mycia dłoni ciepłą wodą należy masować opuszek palca, by zmiękczyć skórę i ułatwić późniejsze nakłucie. Krew należy pobierać z boku opuszka, nigdy z czubka.

2. Prawidłowa glikemia

U zdrowego człowieka prawidłowa glikemia na czczo powinna wynosić 60-99 mg/dl (3,3 -3,5 mmol/l) w próbce krwi, która została pobrana 8-14 godzin od posiłku. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego poziom cukru wynoszący 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) to oznaka nieprawidłowej glikemii na czczo.

Wynik przekraczający 126 mg/dl (7 mmol/l) wskazuje na cukrzycę. Pomiar może być mało wiarygodny, jeśli badana osoba spożywała alkohol, intensywnie ćwiczyła lub użyła glukometru w sposób niewłaściwy. Na wynik badania wpływ może mieć również pora dnia oraz czas, jaki minął od spożycia posiłku. Wskazane jest powtórzenie oznaczenia glikemii następnego dnia, by potwierdzić wiarygodność pomiaru.

Pomiar poziomu cukru we krwi pozwala na wykrycie cukrzycy, a w przypadku chorych jest niezbędny, by ustalić odpowiednią dawkę insuliny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Glukoza we krwi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza