Trwa ładowanie...

Zaskakujące sposoby na zmniejszenie ryzyka udaru (WIDEO)

Warto zadbać o swoje zdrowie Wystarczą niewielkie zmiany. Okazuje się, że już 20 minut dziennie jazdy na rowerze, pływania czy energicznego tańca znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.

To jednak nie koniec. Oto inne zaskakujące sposoby na zmniejszenie ryzyka udaru. W Polsce co roku aż 86 tysięcy osób doznaje udaru mózgu, które w połowie przypadków kończy się śmiertelnie.

Natomiast udar niedokrwienny spowodowane zakrzepem, który blokuje tętnice w mózgu powoduje obumarcie znacznej jego części.

Aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz poprawi samopoczucie.

Dodatkowo codzienne ćwiczenia pozwolą zredukować tkankę tłuszczową, obniżają poziom złego cholesterolu i zwiększą stężenie we krwi tego dobrego.

W gorzkiej czekoladzie znajdują się natomiast flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające obniżają ona ciśnienie krwi oraz stężenie cholesterolu.

Badania przeprowadzone w Instytucie Sztokholmskim wykazały, że panowie spożywający przynajmniej 60 gramów gorzkiej czekolady tygodniowo byli w grupie niskiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Produkty o dużej zawartości witaminy B6, B12 oraz kwasu foliowego są bardzo ważne w profilaktyce udaru. Dzięki witaminom B6, B9 (kwas foliowy) i B12 zmniejsza się poziom homocysteiny, jednego z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej choroby.

Źródłem witaminy B6 są między innymi kasza gryczana, mięso, czerwona papryka, ziemniaki i szpinak. Natomiast witaminę B12 znajdziemy na przykład w rybach, mleku, jajkach, kwas foliowy występuje w wątróbce, szpinaku oraz otrębach pszennych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.