Zaskakujący czynnik. Zwiększa ryzyko udaru przed pięćdziesiątką
Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado przeanalizowali przypadki 2618 osób, które doświadczyły udaru mózgu. Okazuje się, że czynniki, które miały największy wpływ na pojawienie się udaru mózgu są inne u osób powyżej 34. roku życia, a inne u osób młodszych. Na jaki czynnik ryzyka udaru mózgu powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?
1. Badanie czynników ryzyka udaru mózgu
Analiza badanych przypadków ujawniła, że najbardziej znaczącymi tradycyjnymi czynnikami zwiększającymi ryzyko udaru były: podwyższone ciśnienie krwi, zwiększony poziom cholesterolu oraz palenie papierosów. Szczególnie narażona była grupa osób w wieku 35-44 lat, przy czym kobiety w tej kategorii wiekowej były bardziej podatne na udar niż mężczyźni.
Z kolei wśród młodszych pacjentów, w przedziale wiekowym 18-34 lata, zidentyfikowano wysoką wrażliwość na mniej typowe czynniki ryzyka. W tej grupie najczęściej wskazywaną nietradycyjną przyczyną udaru była migrena, która dominowała zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Inne istotne czynniki to niewydolność nerek i skłonność do zakrzepicy (trombofilia) u mężczyzn oraz trombofilia i nowotwory złośliwe u kobiet.
- Im młodszy pacjent w momencie wystąpienia udaru, tym większe prawdopodobieństwo, że udar wystąpi z powodu nietradycyjnego czynnika ryzyka. Byliśmy zaskoczeni odkryciem, że migrena okazała się najważniejszym nietradycyjnym czynnikiem ryzyka udaru mózgu wśród dorosłych w wieku od 18 do 34 lat — powiedziała Michelle Leppert, główna autorka i kierowniczka badania.
Naukowcy nie ustalili jednoznacznie, czy migrena może być czynnikiem ryzyka udaru mózgu, który da się modyfikować, ani czy w każdym przypadku współwystępowania tych stanów migrena bezpośrednio przyczynia się do rozwoju udaru. Korelację między migreną a udarem "być może" można wyjaśnić faktem, że procesy migrenowe prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu.
2. Czym są "tradycyjne" i "nietradycyjne" czynniki ryzyka udaru mózgu?
Na potrzeby swoich badań naukowcy uznali podział czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu na czynniki tradycyjne i nietradycyjne.
Do tradycyjnych czynników należą:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca typu 2,
- bezdech senny,
- palenie tytoniu,
- wysoki cholesterol,
- stosowanie używek,
- choroba tętnic obwodowych,
- choroba wieńcowa i zastoinowa niewydolność serca,
- grupa krwi AB,
- otyłość,
- uwarunkowania genetyczne.
Wśród nietradycyjnych czynników ryzyka prowadzących do udaru mózgu znajdują się z kolei ciąża i połóg, stosowanie doustnej antykoncepcji, nowotwory złośliwe, HIV, zapalenie wątroby, choroby autoimmunologiczne, trombofilia, zaburzenia zastawek serca, niewydolność serca oraz migreny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.