Trwa ładowanie...

Zauważysz tuż po jedzeniu. To może być rak jajnika

 Katarzyna Prus
28.12.2022 08:26
Rak jajnika daje niespecyficzne objawy
Rak jajnika daje niespecyficzne objawy (Getty Images)

Szybkie uczucie sytości, zwłaszcza, gdy na stole nadal goszczą świąteczne potrawy może wydawać się czymś normalnym. Tymczasem to wcale nie musi być objaw przejedzenia czy niestrawności. Problem może być znacznie poważniejszy i tkwić zupełnie gdzie indziej.

spis treści

1. Rak jajnika - nietypowe objawy

Uczucie sytości, szczególnie po zbyt obfitym jedzeniu przeważnie nie wzbudza niepokoju. Najczęściej kojarzymy je po prostu z przejedzeniem, podczas gdy problem może być znacznie poważniejszy.

Rak jajnika może dawać objawy podobne do problemów gastrycznych
Rak jajnika może dawać objawy podobne do problemów gastrycznych (Getty Images)
Zobacz film: "Rak jajnika"

Jeśli czujemy się syci zbyt szybko, a dodatkowo pojawia się brak apetytu, lepiej skonsultować się z lekarzem. Takie objawy wcale nie muszą świadczyć o dolegliwościach gastrycznych.

Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy zwraca uwagę, że szybkie uczucie sytości po posiłkach to także objaw rak jajnika, który powoduje gromadzenie się płynu w jamie brzusznej czyli wodobrzusze. Zaznacza, że taki symptom pojawia się u jednej trzecia kobiet, u których diagnozowany jest rak jajnika. To jedna z pierwszych "czerwonych flag", które powinny zaniepokoić.

To jednak nie jedyny objaw raka jajnika, który można pomylić z dolegliwościami gastrycznymi. Podobnie jest w przypadku wzdęć. "Wzdęcia są jednym z czterech najczęstszych objawów raka jajnika – wraz z uczuciem pełności wkrótce po jedzeniu, bólem brzucha i częstszą potrzebą siusiania" - zaznacza dr Lee.

Tłumaczy, że żołądek może się wydawać się rozdęty i spuchnięty. "Jeśli wzdęcia są ciężkie, uporczywe i trwają trzy tygodnie lub dłużej, ważne, żeby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem" - zaznacza ekspertka.

2. Podstępna choroba

Rak jajnika zabija blisko 3 tys. Polek rocznie. W tym samym czasie jest wykrywanych ok. 4,5 tys. nowych przypadków. Rozwija się podstępnie i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.

Jak zwraca uwagę dr Lee, tylko 20 proc. przypadków jest diagnozowanych we wczesnych stadiach. Wynika to m.in. z niespecyficznego charakteru objawów, co opóźnia diagnozę.

Tymczasem szanse na całkowite wyleczenie nowotworu są tym większe, im wcześniej choroba zostanie wykryta. Jeżeli rak jajnika zostanie zdiagnozowany i usunięty w pierwszej fazie rozwojowej, szanse są na poziomie 90 proc..

Lekarka wskazuje, że większe ryzyko raka jajnika wiąże się z: wiekiem (najczęściej jest wykrywany u kobiet w wieku 40-70 lat), czynnikami genetycznymi (jeśli u matki lub siostry zdiagnozowano raka jajnika ryzyko rośnie nawet trzykrotnie), rakiem piersi, HTZ (hormonalna terapia zastępcza), paleniem papierosów, narażeniem na działanie szkodliwych substancji chemicznych (np. azbest), endometriozą, cukrzycą, * nadwagą i otyłością.

Dr Lee zaznacza, że szczególną ostrożność należy zachować w przypadku obciążeń rodzinnych. Bardzo istotne są wówczas regularne badania, a także badania genetyczne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze