Trwa ładowanie...

Zdrowie intymne po porodzie - terapie bez bólu i rekonwalescencji

Informacja prasowa

Dopiero od kilku lat zaczyna się mówić o zdrowiu intymnym kobiet, jako naturalnej potrzebie. Kampania społeczna Kwiata Kobiecości “Piękna bo Zdrowa” jako pierwsza łamie tabu informując o konieczności profilaktyki i corocznej kontroli ginekologicznej i cytologicznej. Jako pierwsza odważyła się mówić również o profilaktyce poporodowej i możliwościach rekonstrukcji stref intymnych. Do tej pory następstwa porodu były oczywistym i nieodłącznym elementem prokreacji, owianym tajemnicą. Dziś kobiety zaczynają się buntować, znają swoje prawa i oczekują ich poszanowania. Chcą być matkami, ale nie chcą i nie muszą rezygnować ze swojej seksualności. Decyzje chcą podejmować samodzielnie i mają do tego prawo.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Rynek zasypała fala małoinwazyjnych technik ginekologii plastycznej, często określanej mianem estetycznej. Jednak trudno jest mówić o zabiegach ginekologii estetycznej, jeśli dotyczą pochwy, która jest narządem wewnętrznym. Wybielanie warg sromowych, czy ich wypełnienie tkanką tłuszczową owszem ma charakter widoczny i estetyczny, jednak zdecydowana większość zabiegów ginekologii plastycznej, zarówno chirurgicznej, jak i małoinwazyjnej ma za zadanie poprawić funkcjonalność oraz jakość życia intymnego, a estetyka jest wartością dodaną, podkreśla Michał Barwijuk, ginekolog plastyk z warszawskiej Kliniki Kobiet Medifem.

Kluczowa w skuteczności wszystkich terapii jest właściwa kwalifikacja. Mylne jest założenie, że laseroterapia pochwy to remedium na wszystkie dolegliwości i defekty, a tym bardziej, że zabieg może być wykonany przez lekarza innej specjalizacji niż ginekolog, ginekolog plastyk. Faktycznie laseroterapia sprawdza się w rewitalizacji pochwy, szczególnie jej śluzówki i poprawie elastyczności oraz leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, ale zazwyczaj tylko w pierwszym najsłabszym stadium.

Wykonywanie zabiegu u osób z nasilonym problemem lub oczekujących znacznego zwężenia pochwy najprawdopodobniej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jeżeli problemy wynikają z zaburzeń statyki narządu rodnego, należy pobudzić mięśnie do regeneracji wykorzystując min. ogniskowane ultradźwięki HIFU, a u osób z dużymi deformacjami po skomplikowanych porodach dużych dzieci konieczne jest wykonanie chirurgicznej plastyki pochwy i krocza. Jednak tylko specjalista potrafi właściwie ustawić plan leczenia nie narażając zdrowia i życia, osiągając satysfakcjonujące efekty. Żadnego zabiegu w okolicach intymnych nie powinno się wykonywać bez ważnego wyniku cytologicznego, przeprowadzania badania ginekologicznego i zebrania wywiadu medycznego.

Zabiegi małoinwazyjne to prawdziwa rewolucja na rynku usług medycznych, stosowane jako terapia poporodowa, umożliwiają przywrócenie warunków sprzed porodu, zlikwidowanie bólu podczas kontaktów seksualnych, przywracając satysfakcję i intensyfikując doznania. Terapie te należy traktować jako element rehabilitacji poporodowej, nie czekając na nasilenie się objawów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem dostępnym na dzień dzisiejszy jest połączenie laseroterapii pochwy z HIFU miejsc intymnych (high intensity focused ultrasound), zabiegiem wykorzystującym falę ultradźwiękową, podobną do tej emitowanej podczas badania usg, jednak skoncentrowaną w taki sposób by oddziaływać głęboko aż na tkankę mięśniową.

Laseroterapię wykonuje się w odstępie 7 dni po HIFU, poprawiając elastyczność i stopień nawilżenia śluzówki oraz ścianek pochwy. U pacjentek z zaburzeniami gojenia się ran poporodowych, zrostami poporodowymi lub ze znacznym spadkiem libido można zastosować terapię osoczem bogatopłytkowym, inicjując przebudowę kolagenową.Są to całkowicie bezbolesne zabiegi, niewymagające rekonwalescencji i wyłączenia z aktywności zawodowej. Z uwagi na krótki czas trwania od 15-45min w zależności od zastosowanej techniki, można je zakwalifikować do grupy lunchtime’owych zabiegów. Bezwzględnie są jednak szansa na skuteczną profilaktykę poporodową i szansą na życie intymne bez wyrzeczeń.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza