Trwa ładowanie...

Złe wieści dla mężczyzn, którzy przeszli COVID. Nowe badania niepokoją

Przeszedłeś COVID? Możesz mieć ten problem
Przeszedłeś COVID? Możesz mieć ten problem (Getty Images)

Kolejne badania potwierdziły, że COVID może obniżać płodność. Naukowcy wykazali, że u mężczyzn po przejściu zakażenia wyraźnie zmniejszyła się liczebność plemników i ich ruchliwość. Najbardziej niepokojące jest to, jak długo ten efekt może się utrzymywać, zwłaszcza przy przejściu kilku infekcji.

spis treści

1. Powikłania po COVID u mężczyzn

Badania zaprezentowane na 39. spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE) w Kopenhadze potwierdziły, że jednym z pocovidowych powikłań są zaburzenia płodności. Naukowcy wykazali, że nie tylko ciężki COVID, ale nawet łagodna infekcja odbija się na jakości męskiego nasienia.

Grupa badawcza porównała parametry nasienia 45 mężczyzn przed i po przejściu COVID, wszyscy byli pacjentami klinik leczenia niepłodności. Wnioski są alarmujące. Wykazano, że po przechorowaniu COVID objętość ejakulatu zmniejszyła się o 20 proc., koncentracja plemników spadła o 26 proc., a ruchliwość plemników - o 9 proc. U połowy ozdrowieńców spadek całkowitej liczebności plemników sięgał 57 proc.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o fali pogrypowych powikłań. W tym roku jest ich więcej"
Zakażenie koronawirusem może upośledzać liczebność i ruchliwość plemników
Zakażenie koronawirusem może upośledzać liczebność i ruchliwość plemników (Adobe Stock)

Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, jaki jest dokładnie mechanizm tych powikłań, wśród hipotez są zaburzenia odporności i długo utrzymujący się stan zapalny.

- Warto nadmienić, że zaburzenie parametrów nasienia może nie być spowodowane bezpośrednim wpływem SARS-CoV-2. Prawdopodobnie występują dodatkowe czynniki, które przyczyniają się do długotrwałego pogorszenia parametrów spermy, które obecnie nie są znane - wyjaśnia cytowana przez PAP prof. Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion w Hiszpanii. - Ponadto, nie sprawdziliśmy w naszym badaniu poziomu hormonów, a wcześniej informowano o silnych zmianach w poziomie testosteronu, głównego gracza odpowiedzialnego za zdrowie reprodukcyjne mężczyzn, u pacjentów z infekcją COVID - dodaje.

2. Jak długo utrzymują się powikłania?

Na obniżenie jakości nasienia po przejściu COVID wskazywały już wcześniejsze badania, ale Hiszpanie zwrócili uwagę również na to, jak długo utrzymują się te zaburzenia. Pobrane próbki analizowano po 100 dniach od przejścia infekcji.

Okazało się, że nie było poprawy. To, zdaniem autorów pracy, najbardziej niepokojące, ponieważ proces powstawania i dojrzewania plemników u mężczyzny trwa 74-78 dni, w związku z tym po tym okresie powinna być poprawa.

- Tak się nie stało. Nie wiemy, ile czasu może zająć powrót jakości nasienia do normy, a możliwe jest również, że COVID-19 powoduje jej trwałe pogorszenie, nawet u mężczyzn, którzy mieli łagodną infekcję - zauważa prof. Nunez-Calonge.

Naukowcy dodają, że konieczna jest dalsza analiza tych zmian, która pozwoliłaby określić również, na ile spadek jakości nasienia, przekłada się na pogorszenie płodności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze