Trwa ładowanie...

Zły stan polskich zębów

Avatar placeholder
25.01.2021 14:43
Płatna współpraca z marką Oclean

W świetle badań ponad 98% Polaków dotkniętych jest problemami z higieną jamy ustnej. Niemal wszyscy dorośli i dziewięć na dziesięciu nastolatków boryka się z próchnicą oraz innymi schorzeniami jamy ustnej – dotyczącymi nie tylko zębów, ale i dziąseł. Brak wiedzy w zakresie działań profilaktycznych wydaje się jednym, obok rzadkich wizyt u dentystów, z najważniejszych powodów tego stanu rzeczy.

Czy mycie zębów po każdym posiłku i regularne wizyty u stomatologa, jak przyzwyczaiły nas reklamy, rzeczywiście wystarczą, by długo cieszyć śnieżnobiałym uśmiechem zdrowych zębów?

Indywidualne podejście

W świetle badań sam fakt mycia zębów po każdym posiłku i kontrolne wizyty u dentysty wydają się zbytnio uproszczonym podejściem do tematu. Każdy z nas ma swój indywidualny profil szczęki i żuchwy: różnimy się nie tylko odcieniem koloru zębów, ale ich kształtem i wielkością, profilem dziąsła, regularnością oraz naturalnie występującymi między zębami przerwami. Dodatkowo, czynniki takie jak nasza zmieniająca się dieta, przebyte choroby czy dotychczasowe interwencje i zabiegi dentystyczne różnicują nasze jamy ustne. Jesteśmy różni, tak jak różne są nasze ciała; mało kto wie, że odcisk szczęki jest niemal równie unikalny jak odcisk palca.

Choroby…

Indywidualne podejście, biorące pod uwagę powyższe, powinno uwzględniać zmiany w czasie oraz czynniki zewnętrzne. Szczególną uwagą i troską o zadbanie o higienę jamy ustnej powinny wykazać się osoby borykające się chociażby z różnego rodzaju chorobami. Schorzenia takie jak początki próchnicy, choroby przyzębia czy cofanie się dziąseł wymagają od nas specjalnego podejścia – przy ich występowaniu powinniśmy zwiększyć zarówno czas, jak i intensywność szczotkowania, szczególny nacisk kładąc na wskazane obszary. Nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach, które z natury wymagają delikatniejszego podejścia.

… korekcje …

Osoby korzystające z aparatów korekcyjnych szczególną uwagę poświęcić powinny czyszczeniu nie tylko zębów i dziąseł, ale również elementów samego aparatu. Ułatwione zadanie mają korzystający z ruchomych, zdejmowalnych aparatów ortodontycznych. Osoby noszące aparaty stałe muszą poświęcić dużo więcej czasu na codzienne dbanie o ich czystość, usuwając zabrudzenia i drobne fragmenty spożywanych posiłków.

… czy specjalne okresy w życiu

Osobną kategorią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, są takie okresy w naszym życiu, które nie mają nic wspólnego z chorobami, jednak zmieniają nasze ciała i sposób, w jaki one funkcjonują. Świetnym przykładem jest tu ciąża. Jedną z mniej znanych konsekwencji tego stanu jest fakt, że dziąsła kobiety stają się dużo bardziej wrażliwe, mają tendencję do łatwiejszego podrażniania czy krwawienia. Oczywistym jest, że w takiej sytuacji mocne szczotkowanie może tylko zaszkodzić; dziąsła należy masować i czyścić delikatnie i przez krótszy czas.

Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej, by sobie nie zaszkodzić?

Z pomocą przychodzą nowoczesne, inteligentne szczoteczki soniczne. W odróżnieniu od zwykłej szczoteczki elektrycznej, która obraca główną z prędkością do 8tys ruchów na minutę, szczoteczka soniczna wykonuje od 31tys do 62tys. tak zwanych ruchów wymiatająco-pulsacyjnych na minutę, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie powierzchni zębów, dziąseł i przestrzeni międzyzębowych bez narażania ich na ryzyko uszkodzenia.

Sama prędkość i specyficzne ruchy główki szczoteczki to jednak zbyt mało. Funkcjonalnością decydującą o niezwykłej skuteczności szczoteczek sonicznych są specjalnie stworzone programy czyszczenia, dostosowane do indywidualnych wymagań i potrzeb – za świetny przykład posłużyć może szczoteczka Oclean Xpro. Użytkownik nie musi wybierać ani czasu, ani siły szczotkowania – inteligentne urządzenie zmienne te dobiera za nas w oparciu o wprowadzone przez nas dane. Zazwyczaj dane wprowadza się za pomocą dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne, która łączy się ze szczoteczką przez Bluetooth.

Szczoteczka soniczna Oclean Xpro dysponuje – między innymi – specjalnymi programami przeznaczonymi dla osób ze schorzeniami jamy ustnej, osób noszących aparaty ortodontyczne czy dla kobiet w ciąży. Po wprowadzeniu żądanych informacji urządzenie samo zaproponuje odpowiedni tryb pracy, zmieniając czas i siłę szczotkowania w zależności od potrzeb.

Technologia, ułatwienie i… myślenie Oczywiście, nawet najlepsze urządzenia na rynku, do jakich należy Oclean Xpro, nie zastąpią nam wizyt u stomatologa, regularnych przeglądów i interwencji w razie potrzeby. Mogą jednak znacząco wesprzeć nasze starania o piękny biały uśmiech i świeży oddech, dbając, byśmy szczotkowaniem niedostosowanym do naszych indywidualnych potrzeb nie przysporzyli sobie dentystycznych kłopotów i związanych z nimi wydatków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Oclean
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.