Zmora podczas upałów. Ekspert mówi, jak pomóc jelitom
Gdy słupki rtęci szybują w górę, wiele osób skarży się na obrzęki, ale także częściej doskwierają im bolesne wzdęcia brzucha. Jak się okazuje, istnieje powiązanie między tymi dwoma dolegliwościami, a co więcej – także remedium na problem z układem pokarmowym.
1. Obrzęki i wzdęcia. Wakacyjne zmory
Zbyt wysokie temperatury większości z nas dają się we znaki – nadpotliwość, uczucie zmęczenia, spuchnięte palce i kostki. Podczas upałów wzrasta ryzyko przegrzania organizmu, udaru słonecznego czy cieplnego, zawału serca oraz udaru mózgu, a nawet niewydolności nerek.
To jednak nie wszystko. W tym czasie szereg osób będzie się zmagał także ze wzdęciami. Skutek łapczywego picia dużych ilości zimnych płynów? Owszem, ale jak wyjaśnia ekspertka, nie jest to jedyna przyczyna dyskomfortu naszego układu trawiennego.
Dietetyk, dr Pamela Mason w rozmowie z The Mirror wyjaśnia, że wysoka temperatura prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych i włosowatych, wskutek czego nadmiar płynu wypełnia przestrzenie śródmiąższowe między narządami i tkankami.
- Po drugie, pojawiają się pewne dowody na to, że upały mogą zmienić florę bakteryjną w jelitach, co może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak biegunka i zaparcia (...) – dodaje.
2. "Magiczny napój". Niweluje wzdęcia
Zamiast szklanki zimnej wody, podczas upałów warto sięgnąć po filiżankę herbaty, "magicznego napoju". Szczególnie czarna lub imbirowa, zdaniem dietetyczki, może złagodzić wzdęcia. Jak podkreśla dr Mason, wszystko za sprawą roślinnych, prozdrowotnych związków obecnych w liściach herbaty – flawonoidów.
- Flawonoidy zawarte w herbacie mogą również wpływać pozytywnie na skład drobnoustrojów w jelitach, zmniejszając stosunek niekorzystnych bakterii do dobroczynnych. Mniejsza ilość korzystnych bakterii w jelitach może przyczyniać się do wzdęć – tłumaczy.
Z kolei herbatę imbirową można pić doraźnie, bo zmniejsza objawy niestrawności, a tym samym może zapobiegać wzdęciom. Ekspertka przypomina, że do innych sposobów na pokonanie problemu wzdęć, nie tylko podczas upałów, jest zwiększenie udziału błonnika w diecie, a także większa aktywność fizyczna.
- Jedz też uważnie – powoli i ostrożnie przeżuwając, co zmniejsza ryzyko nadmiernych gazów. Co najważniejsze, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, ale najlepiej sięgać po niegazowane napoje, takie jak wszelkiego rodzaju herbaty i wodę – podsumowuje dr Mason.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.