Trwa ładowanie...

Życie w hałaśliwym i zanieczyszczonym mieście może zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 43 proc. Badania potwierdzają

Naukowcy zebrali dane od ponad 20 000 duńskich kobiet, które stały się podstawą do stwierdzenia, że życie w dużym przemysłowym mieście przez trzy lata może zwiększyć ryzyko niewydolności serca o 43 proc. Obserwacje trwały 20 lat. Wnioski opublikowano na łamach w "Journal of the American Heart Association".

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska: "Odporność może nie być nam darowana raz na zawsze""

spis treści

1. Życie w hałaśliwym i zanieczyszczonym mieście a ryzyko niewydolności serca

Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze określa ryzyko niewydolności serca, które jest spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w dużych, przemysłowych aglomeracjach.

W ciągu 20 lat eksperci prześledzili 22 000 kobiet mieszkających zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Na tej podstawie stwierdzili, że kobiety narażone na wysokie poziomy zanieczyszczeń powietrza, a także głośne dźwięki, były o 43 proc. bardziej narażone na niewydolność serca.

Ryzyko było tym wyższe, im wyższy był poziom zanieczyszczenia w danym mieście. Skutki zanieczyszczenia okazały się jeszcze gorsze w przypadku kobiet, które były byłymi palaczkami lub miały wysokie ciśnienie krwi.

Życie w hałaśliwym i zanieczyszczonym mieście może zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 43 proc. Badania
Życie w hałaśliwym i zanieczyszczonym mieście może zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 43 proc. Badania (Getty Images)

2. Eksperci wskazują na pilną potrzebę zwalczania zanieczyszczeń

Autorzy badań podkreślili, że zanieczyszczenie powietrza może usztywniać tętnice, co może prowadzić do zakrzepów krwi i wielu schorzeń sercowo-naczyniowych. Zaś chroniczny hałas nie tylko wpływa na zaburzenia snu, lecz także osłabia pracę serca i funkcje mózgu. Znacznie zwiększa się także odczuwanie stresu.

Główny autor badania dr Youn-Hee Lim wskazuje na pilną potrzebę zwalczania zanieczyszczeń w wielkich miastach.

"To kolejny niepokojący dowód na pilną potrzebę podjęcia bardziej rygorystycznych środków w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Konieczne jest m.in. ograniczenie emisji spalin" - apeluje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza