Mężczyzna cierpi na nocne oddawanie moczu. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi? (WIDEO)
75-letni Zygmunt cierpi na wstydliwą dolegliwość, która zdecydowanie obniża jakość jego życia i wpływa negatywnie na samopoczucie. Mężczyźnie dokucza nykturia, czuli częste, nocne oddawanie moczu. Czym może być spowodowana choroba?
Przepukliną pęcherza moczowego, rakiem prostaty, zapaleniem pęcherza moczowego, a może udarem mózgu? Diagnozę postawią lekarze dr Iwona Manikowska, dr Jacek Tulimowski i dr Maciej Tyczyński.
Badania pokazują, że mężczyźni po 50 roku życia muszą częściej wstawać w nocy do łazienki niż mężczyźni przed pięćdziesiątką. Przyczyną jest nokturia, czyli co najmniej dwukrotne przerwanie snu w celu oddania moczu.
A jak wygląda życie osoby, która do łazienki musi wstawać częściej niż dwa razy w ciągu jednej nocy i to o wiele więcej? Poznajcie 75-letniego Zygmunta, czy wielokrotne nocne wstawanie do toalety jest normalne?
Strony i fora internetowe podpowiedziały cztery choroby, na które może cierpieć pan Zygmunt: zapalenie pęcherza moczowego, udar mózgu, przepuklina pęcherza moczowego oraz rak prostaty. Tyle internet, co na to nasi specjaliści?
Zacznijmy od przepukliny pęcherza moczowego. Doktor Maciej Tyczyński: "Właściwie rzecz ujmując to przepuklina pęcherza moczowego nie jest do końca samodzielną jednostką chorobową, powstaje w wyniku uszkodzenia splotów nerwowych i mięśni dna miednicy.
Bardzo często dotyczy osób po wypadkach komunikacyjnych, ciężko pracujących fizycznie, mających kłopoty z wypróżnieniami. Nasz pacjent nie podaje, że pracował ciężko fizycznie, że uległ wypadkowi.
Możemy wykluczyć przepuklinę pęcherza moczowego." Czy zatem pan Zygmunt cierpi na udar mózgu? "Pan Zygmunt ma 75-lat, zatem jest w grupie osób, które mają ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu.
Jest to zamknięcie dopływu krwi do naczyń mózgowych, efektem może być porażenie. Bardziej jest to związane z nietrzymaniem moczu i bezwiednym oddaniem moczu w trakcie ostrego epizodu. Nie tyle z objawami parcia na mocz i bolesności.
Natomiast żaden udar niedokrwienny nie przebiega bez żadnych objawów neurologicznych. Pan Zygmunt nie uskarża się na zawroty głowy, nie ma żadnych problemów z chodzeniem, z wysławianiem się.
Poza tym objawy u pana trwają już od wielu lat, odrzucimy tą chorobę i jedziemy dalej, ciekawe co internet dalej nam zaproponuje. Zapalenie pęcherza moczowego to jest takie schorzenie, które rozpoczyna się nagle.
Mamy gorączkę, bardzo duże trudności w oddawaniu moczu, bardzo silny ból, bardzo często przebiega również z krwiomoczem. Jest chorobą infekcyjną wywoływaną przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby.
Pan nie zgłasza żadnego pieczenia w obrębie cewki moczowej, mocnego bólu przy oddawaniu moczu. Na podstawie wywiadu jesteśmy w stanie ewidentnie wykluczyć zapalenie pęcherza moczowego. Do rozważenia pozostał rak prostaty.
Bardzo częsta choroba mężczyzn po 50. roku życia. Choroba nowotworowa rozrostowa gruczołu krokowego, skrycie przebiegająca daje objawy dopiero w późnym stadium rozwoju.
Rzeczywiście jednym z objawów raka prostaty i przerostu prostaty jest nocne oddawanie moczu. Znaczące będzie badanie pacjenta per rectum, wykonanie USG i pobranie markerów nowotworowych.
Niestety badania potwierdziły u pana Zygmunta raka prostaty, który jest diagnozowany w Polsce u około dziesięciu tysięcy mężczyzn rocznie. Rak prostaty należy do najczęstszych dotykających nowotworów Polakow. W jaki sposób jest leczony?
To zależy od tego w jakim stadium zostal rozpoznany. Jak będzie u pana Zygmunta? Trzeba skierować pacjenta do specjalisty w celu podjęcia decyzji czy można to leczyć radioterapią, hormonoterapią czy też potrzebna będzie u pacjenta operacja.
Rokowanie w przypadku wczesnego rozpoznania raka prostaty jest dobre i pacjenci po leczeniu naprawdę dożywają sędziwego wieku.
W związku z tym bardzo wazne jest coroczne wykonywanie diagnostyki ukladu moczowego ze szczególnym uwzględnieniem gruczołu prostaty. Nie dajmy sobie wmówić że częste wstawanie w nocy do toalety to normalny objaw u mężczyzn.
Fragment programu "Co mi dolega?" TLC Polska
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.