Trwa ładowanie...

Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny

Avatar placeholder
06.04.2021 14:49
Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny
Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny

W specjalistycznej literaturze funkcjonuje kilka jednostek chorobowych, które mogą wystąpić w momencie permanentnego stresu i najczęściej są to dolegliwości związane z jednym narządem dla przykładu biegunka nerwicowa, nerwica żołądka czy nerwica serca. Jednak coraz częściej pośród fachowców pojawia się jedna wspólna nazwa nerwica wegetatywna.

spis treści

1. Nerwica wegetatywna – objawy

Objawy, jakie mogą pojawić się, gdy jest już zdiagnozowana nerwica wegetatywna to przede wszystkim objawy fizyczne. Nerwica wegetatywna najczęściej objawia się wrażeniem ściśniętego gardła, może pojawić się suchość w ustach. Niektórzy muszą często oddawać mocz dodatkowo oblewają ich zimne lub gorące poty. Nerwica wegetatywna to także tzw. wędrujący ból. Pacjenci, u których została zdiagnozowana nerwica wegetatywna uskarżają się na uczucie często pojawiającego się lęku, przygnębienia czy rozdrażnienia.

Inne objawy, które mogą sugerować, że u chorego występuje nerwica wegetatywna to problemy ze snem, a również kłopoty z koncentracją w ciągu dnia. Wszystkie dolegliwości mogą się pojawić w wyniku obawy o zdrowie, pacjent może nie wiedzieć, że choroba, na którą cierpi to nerwica wegetatywna, dlatego nie rozumie sytuacji, a to potęguje dolegliwości.

Zobacz film: "Leczenie nerwicy"
Nerwica wegetatywna to choroba nie tylko fizyczna to też zaburzenie równowagi psychicznej
Nerwica wegetatywna to choroba nie tylko fizyczna to też zaburzenie równowagi psychicznej

2. Nerwica wegetatywna – przyczyny

Za objawy, którymi charakteryzuje się nerwica wegetatywna odpowiada część układu nerwowego zwanego układem wegetatywnym lub autonomicznym. Za sprawą właśnie tego układu nasz organizm reaguje na różne sytuacje fizycznymi zaburzeniami narządów wewnętrznych. Układ wegetatywny w sytuacjach stresowych czy emocjonalnych  może zareagować przyspieszeniem lub zwolnieniem akcji serca, częstotliwością oddechu. Nerwica wegetatywna powoduje, że dochodzi do rozszerzania czy kurczenia naczyń krwionośnych, może dojść do ślinotoku lub też wydzielania się nadmiernej ilości potu.

Jeżeli jest to długotrwały stres to organizm jest w ciągłej gotowości, a układ autonomiczny jest zmobilizowany do jego obrony. Jednak może dojść do sytuacji, kiedy nerwica wegetatywna utrzymuje się przez dłuższy czas, sygnały docierające do układu autonomicznego nie są jednoznaczne. Długotrwała nerwica wegetatywna powoduje, że układ wegetatywny nie potrafi wrócić do stanu równowagi i może dojść do sytuacji, kiedy chory nie jest w stanie kontrolować swoich odruchów.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia i złagodzenie silnego napięcia nerwowego są pocałunki

zobacz galerię

Nerwica wegetatywna dotyka najczęściej osób, które żyją w ciągłym stresie. Jeśli osoba nie potrafi radzić sobie w stale utrzymujących się sytuacjach stresowych to nerwica wegetatywna może ujawnić się bardzo szybko. Specjaliści uważają, że nerwica wegetatywna jest częściej diagnozowana u osób o konkretnych cechach osobowości dla przykładu osób wrażliwych. Nerwica wegetatywna może być spowodowana nie tylko pojedynczą sytuacją stresową, ale też problemami rodzinnymi czy w pracy. Nerwica wegetatywna jest częściej diagnozowana u kobiet, może się również pojawić u dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nerwica żołądka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze