Trwa ładowanie...

16-latka zmarła po powrocie od lekarza. Śledztwo ujawniło, co było przyczyną

Avatar placeholder
15.11.2023 16:05
Błyskawiczna infekcja doprowadziła do śmierci 16-latki. Lekarz nie wykrył groźnej choroby na czas
Błyskawiczna infekcja doprowadziła do śmierci 16-latki. Lekarz nie wykrył groźnej choroby na czas (Facebook)

Isabel Connolly-Wellock przygotowywała się do ważnych egzaminów, gdy nagle zaczęła skarżyć się na złe samopoczucie. Lekarz nie wykrył przyczyny dolegliwości na czas. Życie 16-latki skończyło się przedwcześnie z powodu groźnej infekcji. Teraz jej rodzice nagłaśniają sprawę, by ostrzec wszystkich.

spis treści

1. Nagła śmierć 16-latki

Isabel z początku myślała, że przyczyną jej zmęczenia jest stres. Kiedy pojawił się uporczywy ból głowy, rodzice postanowili zabrać 16-latkę do lekarza pierwszego kontaktu.

Specjalista zalecił przyjmowanie środków przeciwbólowych i stosowanie aerozolu do nosa, sądząc, że Isabel łapie przeziębienie. Dwa dni po wizycie u lekarza 16-latka zaczęła skarżyć się na sztywność karku i opadające oko.

Mimo przyjmowania leków, temperatura nastolatki nieustannie rosła, więc mama zabrała ją do szpitala. Zanim Isabel trafiła na oddział, upadła na podłogę. Lekarze natychmiast przystąpili do działania.

Zobacz film: "Zaczęło się od niebieskiej plamki na nosie. Dziecku amputowano kończyny"

Zespół medyczny podjął wszelkie działania, by uratować 16-latkę. Niestety doszło do niewydolności narządów i Isabel zmarła 31 marca tuż po północy. Przyczynę tragicznej śmierci udało się poznać dopiero 9 listopada br.

2. Przyczyna zgonu ujawniona po wielu miesiącach

Śledztwo ujawniło, że Isabel zmarła w wyniku zakażenia bakteryjnego, które spowodowało zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nie odkryto uchybień w opiece świadczonej przez lekarza pierwszego kontaktu.

Koroner Kate Bisset stwierdziła, że podczas pierwszej wizyty Isabel jeszcze nie wykazywała żadnych objawów, które zwykle kojarzą się z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Również to lekarz zaproponował, by matka zabrała 16-latkę do szpitala.

"Z dowodów jasno wynika, że nic nie miałoby wpływu na wynik" - podsumowała Kate Bisset w raporcie.

3. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może bardzo szybko się rozwinąć. Objawy zależą od stopnia nasilenia infekcji, ale wśród nich najczęściej wymienia się:

  • ból głowy,
  • sztywność karku,
  • gorączkę,
  • nudności i wymioty,
  • bóle stawów i mięśni,
  • nadwrażliwość na światło,
  • drgawki.

Jeśli istnieje podejrzenie infekcji, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Szacuje się, że jeden na 10 przypadków bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych kończy się śmiercią.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze