Trwa ładowanie...

Acerola - charakterystyka, właściwości prozdrowotne, zastosowanie w kosmetyce

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
09.03.2021 15:03
Acerola, określana mianem wiśni z Barbadosu, jest rośliną wywodzącą się z Wysp Karaibskich. W sposób naturalny rośnie także na terenach Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, a także Ameryki Południowej.
Acerola, określana mianem wiśni z Barbadosu, jest rośliną wywodzącą się z Wysp Karaibskich. W sposób naturalny rośnie także na terenach Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, a także Ameryki Południowej. (123rf)

Acerola, określana mianem wiśni z Barbadosu, jest rośliną wywodzącą się z Wysp Karaibskich. W sposób naturalny rośnie także na terenach Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, a także Ameryki Południowej. Uprawy wiśni z Barbadosu są często spotykane również na Madagaskarze. Acerola charakteryzuje się niesamowitymi właściwościami prozdrowotnymi. W jej składzie znaleźć możemy wysoką zawartość witaminy C. Co jeszcze warto wiedzieć o aceroli?

spis treści

1. Charakterystyka aceroli

Acerola, nazywana wiśnią z Barbadosu, jest gatunkiem wiecznie zielonego krzewu. Roślina wywodzi się z Wysp Karaibskich, jednak można spotkać ją także na terenach Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, czy Ameryki Południowej.

Acerola posiada niewielkie, czerwono-purpurowe owoce, które swoim wyglądem nieco przypominają owoce wiśni lub czereśni. Soczysty miąższ owoców aceroli jest słodki, a zarazem kwaskowaty. Badania specjalistów potwierdzają, że owoce aceroli zawierają dziewięćdziesiąt razy większą dawkę witaminy C niż owoce pomarańczy.

2. Prozdrowotne właściwości aceroli

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Acerola wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Nasi przodkowie wykorzystywali owoce aceroli do leczenia anemii u dzieci i osób dorosłych. Roślina służyła także eliminowaniu ospy wietrznej, schorzeń wątrobowych, czy dolegliwości płuc. Acerola była również naturalnym lekiem na przeziębienie, grypę, infekcje bakteryjne, czy osłabioną odporność organizmu.

Aktualnie acerola wykorzystywana jest do produkcji koncentratów z kwasem askorbinowym (ze względu na wysoką zawartość naturalnej witaminy C). W 100 gramach świeżej aceroli znajduje się od 1000 do nawet 4500 mg czystej witaminy C. Warto nadmienić, że w największa dawka kwasu askorbinowego znajduje się w zielonych owocach aceroli.

Witamina C zawarta w aceroli jest naturalnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Regularne stosowanie kwasu askorbinowego spowalnia procesy starzenia i przeciwdziała rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, miażdżyca, cukrzyca, rak.

Oprócz witaminy C, roślina zawiera również inne cenne składniki odżywcze, takie jak: witamina A, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, mangan, magnez, fosfor, kwas foliowy, potas, cynk, beta-karoten oraz flawonoidy. Acerola obfituje również w kwas jabłkowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Spożywanie owoców aceroli stymuluje produkcję przeciwciał w naszym organizmie, a także usprawnia pracę wielu narządów wewnętrznych (wątroby, mięśnia sercowego, nerek). Wiśnia z Barbadosu obniża ciśnienie tętnicze krwi, stymuluje produkcję kolagenu, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Acerola i jej zastosowanie w kosmetyce

Acerola, nazywana wiśnią z Barbadosu znalazła zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym. Zawarty w roślinie beta-karoten skutecznie leczy problemy skórne, np. trądzik. Kwas askorbinowy, w który obfituje acerola wykazuje działanie regenerujące i przeciwzmarszczkowe. Z tego powodu, roślina dodawana jest do różnorodnych kremów, toników, maseczek, maseł do ciała, balsamów czy innych kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze