Alergia pokarmowa u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowląt dotyczy aż 8-10% wszystkich maluchów. Jak twierdzą naukowcy, wynika to z faktu, że przewód pokarmowy małych dzieci jest jeszcze niedojrzały i nieprzystosowany do obrony przed tak dużą ilością alergenów, jakimi „atakowany” jest każdego dnia. System immunologiczny niemowlaka stosunkowo powoli przystosowuje się do różnego rodzaju alergenów, jakie są mu dostarczane i w pełni wykształca się dopiero w drugim roku życia.

Produkty alergizujące

 • Białko mleka krowiego.
 • Białko zbożowe (gluten).
 • Jaja kurze.
 • Ryby.
 • Zioła i przyprawy (anyż, curry, czosnek, kolendra, ostra papryka, ostry i zielony pieprz).

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Ciekawostką jest to, że najczęściej uczulamy się na produkty, które są podstawą pożywienia na danym obszarze geograficznym. W naszym regionie są to chleb i mleko, a w Ameryce Północnej fistaszki, jako że Amerykanie zjadają każdego dnia duże ilości masła orzechowego.

Objawy alergii u niemowląt

Typowe objawy alergii u niemowląt różnią się nieco od tych, które występują u osób dorosłych. Uczulenie u dziecka najłatwiej rozpoznać na podstawie następujących objawów:

 • wypryski na buzi – zaczerwienione policzki,
 • śluzowate stolce,
 • kolka,
 • wymioty.

Ryzyko wystąpienia alergii u niemowlaka

Długotrwała obserwacja alergii u niemowlaków wykazała, że ryzyko uczulenia jest mniejsze u dzieci, które przez długi czas karmione były piersią. Mleko matki zawiera bowiem składniki, które przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego, a dodatkowo zawierają przeciwciała, które zmniejszają ryzyko infekcji, dlatego zaleca się, by każda matka karmiła dziecko co najmniej przez pół roku.

Pomimo znacznego postępu medycyny w ostatnich latach nadal nie udało się stworzyć leku, którego zażycie gwarantowałoby wyleczenie alergii. Jedynym sposobem zapobiegania uczuleniu jest wyeliminowanie z diety niemowlęcia składnika, który wywołuje reakcję uczuleniową. Unikanie kontaktu z alergenem gwarantuje skuteczne łagodzenie objawów alergii. Pocieszającą wiadomością jest fakt, że większość dzieci wyrasta z alergii do trzeciego roku życia.

Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowląt jest coraz większe, dlatego każda mama powinna porozmawiać z pediatrą o potencjalnych działaniach, które pomogą zminimalizować to zagrożenie, gdyż nie można mówić o jego całkowitym wyeliminowaniu. Jeśli rozszerzasz dietę niemowlaka, wprowadzaj do menu dziecka nowe produkty spożywcze pojedynczo. Tylko wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, które mogą sugerować uczulenie na jedzenie, będzie wiadomo, jaki produkt najprawdopodobniej jest odpowiedzialny za wystąpienie symptomów.

Czasami niemowlę jest uczulone na zwykłe mleko modyfikowane i musi spożywać specjalne mieszanki mleczne oznaczane jako HA, czyli hipoalergiczne. Nie może w nich być białka mleka krowiego, glutenu i innych substancji silnie uczulających. Dla niemowlaka alergika najlepszym wyjściem byłoby oczywiście jak najdłuższe karmienie piersią przez matkę. Zawiera ono liczne przeciwciała i pomaga w pełni wykształcić odporność u dziecka.

Komentarze (3)
~karuzela
~karuzela ponad rok temu

Odkąd pamiętam jestem alergikiem, mój tata i brat też. W dzieciństwie nie mogłam pić mleka, jeść czekolady czy cytrusów – dziecko ciężko znosi takie ograniczenia. Właściwie nawet teraz jak wypiłabym szklankę mleka to mam biegunkę i bóle brzucha. Jak urodziłam synka, znajomy alergolog doradził nam zastosować kuracje latopickiem, który wykazuje dużą skuteczność, ponieważ został przebadany na polskich dzieciach. Podawałam synkowi probiotyk przez kilka miesięcy, na razie nie widzimy żadnych zmian alergicznych na jego skórze, nie występują biegunki czy bóle brzuszka, mimo iż wprowadziliśmy produkty z laktozą. Synek śpi spokojnie, odpukać kuracja dała pożądane efekty.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Diety dla alergików

Alergia na mleko u dziecka

Alergia na mleko u dziecka

Jedną z najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych alergii jest alergia na mleko krowie. Pojawia się ona najczęściej u małych dzieci karmionych

Leczenie alergii

Probiotyk Latopic

Probiotyk Latopic

Preparat Latopic to probiotyk zalecany osobom z alergią pokarmową i atopowym zapaleniem skóry.

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie

Objawy alergii na soję u niemowląt

Alergia pokarmowa u dzieci zdarza się bardzo często. Alergia na soję jest wykrywana, kiedy zaczynamy karmić dziecko mieszankami mlecznymi z soją (...) . Zazwyczaj reakcja organizmu pojawia się kilka godzin...

Zachowanie niemowlęcia

Płaczące dziecko

Płaczące dziecko

Płacz to sposób na sygnalizowanie przez malutkie dziecko niezadowolenia, bólu lub choroby. Należy rozpoznać przyczyny płaczu i odpowiednio na nie reagować.

Życie z alergią

Alergia u niemowląt

to pierwsze objawy alergii pokarmowej. Z pewnością tych objawów nie można lekceważyć. Objawy uczulenia u niemowlęcia łatwo pomylić z innymi dolegliwościami (...) . Jak zatem stwierdzić, czy twoje dziecko ma alergię? Objawy...

Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa

Sposoby na kolkę u dziecka (WIDEO)

Sposoby na kolkę u dziecka (WIDEO) Odtwórz wideo

dziecka, - łykanie powietrza, - obecność alergii pokarmowych, np. uczulenie na białko krowie, - błędy dietetyczne matek karmiących piersią (...) (u niektórych maluchów może trwać aż do 6. miesiąca życia)....