Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Alergia pokarmowa u niemowląt

Avatar placeholder
04.04.2019 12:14

Alergia pokarmowa u niemowląt dotyczy aż 8-10% wszystkich maluchów. Jak twierdzą naukowcy, wynika to z faktu, że przewód pokarmowy małych dzieci jest jeszcze niedojrzały i nieprzystosowany do obrony przed tak dużą ilością alergenów, jakimi „atakowany” jest każdego dnia. System immunologiczny niemowlaka stosunkowo powoli przystosowuje się do różnego rodzaju alergenów, jakie są mu dostarczane i w pełni wykształca się dopiero w drugim roku życia.

1. Produkty alergizujące

 • Białko mleka krowiego.
 • Białko zbożowe (gluten).
 • Jaja kurze.
 • Ryby.
 • Zioła i przyprawy (anyż, curry, czosnek, kolendra, ostra papryka, ostry i zielony pieprz).

Ciekawostką jest to, że najczęściej uczulamy się na produkty, które są podstawą pożywienia na danym obszarze geograficznym. W naszym regionie są to chleb i mleko, a w Ameryce Północnej fistaszki, jako że Amerykanie zjadają każdego dnia duże ilości masła orzechowego.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

2. Objawy alergii u niemowląt

Typowe objawy alergii u niemowląt różnią się nieco od tych, które występują u osób dorosłych. Uczulenie u dziecka najłatwiej rozpoznać na podstawie następujących objawów:

 • wypryski na buzi – zaczerwienione policzki,
 • śluzowate stolce,
 • kolka,
 • wymioty.

3. Ryzyko wystąpienia alergii u niemowlaka

Długotrwała obserwacja alergii u niemowlaków wykazała, że ryzyko uczulenia jest mniejsze u dzieci, które przez długi czas karmione były piersią. Mleko matki zawiera bowiem składniki, które przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego, a dodatkowo zawierają przeciwciała, które zmniejszają ryzyko infekcji, dlatego zaleca się, by każda matka karmiła dziecko co najmniej przez pół roku.

Pomimo znacznego postępu medycyny w ostatnich latach nadal nie udało się stworzyć leku, którego zażycie gwarantowałoby wyleczenie alergii. Jedynym sposobem zapobiegania uczuleniu jest wyeliminowanie z diety niemowlęcia składnika, który wywołuje reakcję uczuleniową. Unikanie kontaktu z alergenem gwarantuje skuteczne łagodzenie objawów alergii. Pocieszającą wiadomością jest fakt, że większość dzieci wyrasta z alergii do trzeciego roku życia.

Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowląt jest coraz większe, dlatego każda mama powinna porozmawiać z pediatrą o potencjalnych działaniach, które pomogą zminimalizować to zagrożenie, gdyż nie można mówić o jego całkowitym wyeliminowaniu. Jeśli rozszerzasz dietę niemowlaka, wprowadzaj do menu dziecka nowe produkty spożywcze pojedynczo. Tylko wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, które mogą sugerować uczulenie na jedzenie, będzie wiadomo, jaki produkt najprawdopodobniej jest odpowiedzialny za wystąpienie symptomów.

Czasami niemowlę jest uczulone na zwykłe mleko modyfikowane i musi spożywać specjalne mieszanki mleczne oznaczane jako HA, czyli hipoalergiczne. Nie może w nich być białka mleka krowiego, glutenu i innych substancji silnie uczulających. Dla niemowlaka alergika najlepszym wyjściem byłoby oczywiście jak najdłuższe karmienie piersią przez matkę. Zawiera ono liczne przeciwciała i pomaga w pełni wykształcić odporność u dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Alergia pokarmowa u niemowląt
Alergia pokarmowa u niemowląt (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza