Przejdź na WP

Cena aparatu ortodontycznego – rodzaje, zalecenia, koszt

Piękny uśmiech to nie tylko walor estetyczny. Zdrowe i proste zęby są mniej narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia. Niestety koszt założenia aparatu nie jest mały, należy pamiętać, że decyzja o usunięciu wady zgryzu wiąże się z wydatkiem, oprócz kosztu założenia jednego lub dwóch łuków ortodontycznych trzeba uwzględnić koszt wizyt kontrolnych. To ile kosztuje aparat na zęby zależy od wielu czynników.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Cena aparatu ortodontycznego - rodzaje

Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, jednak zaleca się kontrolować stan uzębienia już od najmłodszych lat i rozpocząć usuwanie wad zgryzu w wieku dziecięcym. Proces leczenia wad zgryzu jest prostszy u dzieci niż u dorosłych. Od wieku zależeć będzie też dfinalnie ile kosztuje aparat na zęby.

To, ile kosztuje aparat na zęby uzależnione jest od jego rodzaju oraz tworzywa, z jakiego został zrobiony. Wyróżnia się aparaty ruchome oraz stałe. Mogą być one wykonane z metalu, porcelany lub kryształu.

W przypadku dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby, często ortodonta zleca aparat ruchomy. Taki rodzaj aparatu można zakładać i zdejmować w dowolnym momencie. Wskazane jest, aby dzieci z wadami zgryzu nosiły aparat ruchomy około 12 godzin na dobę (np. w nocy podczas snu).

Okres noszenia aparatu wyjmowanego, a co za tym idzie również to, ile kosztuje aparat na zęby, zależy przede wszystkim od stanu uzębienia i zgryzu jednak zazwyczaj, czas ten wynosi około 2 lat. Aparat wyjmowany składa się z płyty akrylowej oraz drutów.

Co jeść, aby mieć zdrowe zęby?
Co jeść, aby mieć zdrowe zęby? [9 zdjęć]

Spożywanie bogatych w wapń produktów i unikanie słodyczy wpłynie pozytywnie na stan zębów. To jednak...

zobacz galerię

2. Cena aparatu ortodontycznego - zalecenia

Gdy wszystkie zęby mleczne wypadną, a na ich miejscu pojawią się zęby stałe, można udać się do ortodonty w celu założenia aparatu stałego. Dzięki aparatowi stałemu można wyleczyć wadę zgryzu, usunąć szparę między zębami, a także dokonać innej korekty estetycznej.

W leczeniu wad zgryzu najczęściej zakłada się aparaty, przyczepione do zewnętrznej powierzchni zębów. Budowa takiego aparatu jest zazwyczaj taka sama, składa się on z metalowych pierścieni, które przykleja się zębów trzonowych oraz zamków, są nimi małe kosteczki przyczepiane do drugiej strony zęba. Prostowanie zębów odbywa się dzięki cienkiemu drucikowi, który z odpowiednią siłą wpływa na przesuwanie zębów. Drucik przewleczony jest przez zamki aparatu. Ten rodzaj jest bardzo widoczny, jednak istnieje aparat, który nie będzie rzucał się w oczy, tzw. aparat lingwalny. Jeśli ze względów estetycznych nie chcesz, aby aparat był zauważalny, możesz skorzystać z tego. To ile kosztuje aparat na zęby zależy również od tego, czy wybierzemy modele tradycyjne czy lingwalne.

Cena aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju i materiałów, z których został wykonany
Cena aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju i materiałów, z których został wykonany

3. Cena aparatu ortodontycznego - koszt

Ile kosztuje aparat na zęby? Koszt założenia aparatu ruchomego wynosi około od 500 do 1000 złotych. Droższe są aparaty stałe, w przypadku których najczęściej zakłada się dwa łuku (łuk górny oraz dolny). To ile kosztuje aparat na zęby zależy od materiału. Aparaty stałe mogą być metalowe (ich cena wynosi około od 2-3 tysięcy złotych), porcelanowo-kompozytowe (około 3-4 tysiące złotych), z kryształu (od 4 do 5 tysięcy złotych).

Ile kosztuje aparat na zęby w wersji lingwalnej? W przypadku aparatów lingwalnych, które są niewidoczne z zewnątrz, cena za łuk wynosi od 3,5 do 7 tysięcy złotych.  Koszt założenia aparatu ortodontycznego nie jest mały, jednak w niektórych gabinetach istnieje możliwość rozłożenia opłat na raty. Nie jest to jednorazowy wydatek, aby usunąć wady zgryzu należy opłacić wizyty kontrolne u ortodonty (cena wizyty od 150 – 400 złotych). Szacując ile kosztuje aparat na zęby warto wziąć pod uwagę również ten czynnik.

To musisz wiedzieć

Stan aparatu musi być regularnie kontrolowany przez ortodontę. Wizyta powinna odbywać się raz w miesiącu (w szczególnych wypadkach częściej). W przypadku aparatów ortodontycznych szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Istnieją również specjalne szczoteczki, które pomagają usunąć resztki pożywienia, tak aby nie gromadziły się z zakamarkach aparatu. To ile kosztuje aparat na zęby będzie więc zależało także od tego, w jakie produkty do czyszczenia aparatu będziemy się zaopatrywali.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy