Cena aparatu ortodontycznego – rodzaje, zalecenia, koszt

Piękny uśmiech to nie tylko walor estetyczny. Zdrowe i proste zęby są mniej narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia. Niestety koszt założenia aparatu nie jest mały, należy pamiętać, że decyzja o usunięciu wady zgryzu wiąże się z wydatkiem, oprócz kosztu założenia jednego lub dwóch łuków ortodontycznych trzeba uwzględnić koszt wizyt kontrolnych. To ile kosztuje aparat na zęby zależy od wielu czynników.

Cena aparatu ortodontycznego - rodzaje

Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, jednak zaleca się kontrolować stan uzębienia już od najmłodszych lat i rozpocząć usuwanie wad zgryzu w wieku dziecięcym. Proces leczenia wad zgryzu jest prostszy u dzieci niż u dorosłych. Od wieku zależeć będzie też dfinalnie ile kosztuje aparat na zęby.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

To, ile kosztuje aparat na zęby uzależnione jest od jego rodzaju oraz tworzywa, z jakiego został zrobiony. Wyróżnia się aparaty ruchome oraz stałe. Mogą być one wykonane z metalu, porcelany lub kryształu.

W przypadku dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby, często ortodonta zleca aparat ruchomy. Taki rodzaj aparatu można zakładać i zdejmować w dowolnym momencie. Wskazane jest, aby dzieci z wadami zgryzu nosiły aparat ruchomy około 12 godzin na dobę (np. w nocy podczas snu).

Okres noszenia aparatu wyjmowanego, a co za tym idzie również to, ile kosztuje aparat na zęby, zależy przede wszystkim od stanu uzębienia i zgryzu jednak zazwyczaj, czas ten wynosi około 2 lat. Aparat wyjmowany składa się z płyty akrylowej oraz drutów.

Co jeść, aby mieć zdrowe zęby?

Spożywanie bogatych w wapń produktów i unikanie słodyczy wpłynie pozytywnie na stan zębów. To jednak za mało, aby cieszyć się białym uśmiechem, mocnym...

Cena aparatu ortodontycznego - zalecenia

Gdy wszystkie zęby mleczne wypadną, a na ich miejscu pojawią się zęby stałe, można udać się do ortodonty w celu założenia aparatu stałego. Dzięki aparatowi stałemu można wyleczyć wadę zgryzu, usunąć szparę między zębami, a także dokonać innej korekty estetycznej.

W leczeniu wad zgryzu najczęściej zakłada się aparaty, przyczepione do zewnętrznej powierzchni zębów. Budowa takiego aparatu jest zazwyczaj taka sama, składa się on z metalowych pierścieni, które przykleja się zębów trzonowych oraz zamków, są nimi małe kosteczki przyczepiane do drugiej strony zęba. Prostowanie zębów odbywa się dzięki cienkiemu drucikowi, który z odpowiednią siłą wpływa na przesuwanie zębów. Drucik przewleczony jest przez zamki aparatu. Ten rodzaj jest bardzo widoczny, jednak istnieje aparat, który nie będzie rzucał się w oczy, tzw. aparat lingwalny. Jeśli ze względów estetycznych nie chcesz, aby aparat był zauważalny, możesz skorzystać z tego. To ile kosztuje aparat na zęby zależy również od tego, czy wybierzemy modele tradycyjne czy lingwalne.

Cena aparatu ortodontycznego - koszt

Ile kosztuje aparat na zęby? Koszt założenia aparatu ruchomego wynosi około od 500 do 1000 złotych. Droższe są aparaty stałe, w przypadku których najczęściej zakłada się dwa łuku (łuk górny oraz dolny). To ile kosztuje aparat na zęby zależy od materiału. Aparaty stałe mogą być metalowe (ich cena wynosi około od 2-3 tysięcy złotych), porcelanowo-kompozytowe (około 3-4 tysiące złotych), z kryształu (od 4 do 5 tysięcy złotych).

Ile kosztuje aparat na zęby w wersji lingwalnej? W przypadku aparatów lingwalnych, które są niewidoczne z zewnątrz, cena za łuk wynosi od 3,5 do 7 tysięcy złotych.  Koszt założenia aparatu ortodontycznego nie jest mały, jednak w niektórych gabinetach istnieje możliwość rozłożenia opłat na raty. Nie jest to jednorazowy wydatek, aby usunąć wady zgryzu należy opłacić wizyty kontrolne u ortodonty (cena wizyty od 150 – 400 złotych). Szacując ile kosztuje aparat na zęby warto wziąć pod uwagę również ten czynnik.

Stan aparatu musi być regularnie kontrolowany przez ortodontę. Wizyta powinna odbywać się raz w miesiącu (w szczególnych wypadkach częściej). W przypadku aparatów ortodontycznych szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Istnieją również specjalne szczoteczki, które pomagają usunąć resztki pożywienia, tak aby nie gromadziły się z zakamarkach aparatu. To ile kosztuje aparat na zęby będzie więc zależało także od tego, w jakie produkty do czyszczenia aparatu będziemy się zaopatrywali.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Aparaty ortodontyczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Aparaty ortodontyczne
Aparaty ortodontyczne

Invisalign - niewidoczne prostowanie zębów

Marzeniem większości osób są proste i ładne zęby, nie każdy jednak jest przekonany do mało estetycznych aparatów ortodontycznych. Doskonałym (...) sposób zostać właścicielem idealnego uśmiechu. Aparat...

Aparaty ortodontyczne

Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne, czyli inaczej retainery (retajnery), to aparaty ortodontyczne na zęby, które utrwalają efekt estetyczny, jaki powstał w wyniku leczenia ortodontycznego. Aparaty...

Aparaty ortodontyczne

Rodzaje aparatów ortodontycznych

umożliwiające prostowanie zębów? Jak wygląda klasyczny aparat ortodontyczny? Tradycyjny aparat posiada metalowe klamry. Osoby po założeniu tego rodzaju (...) jedynie aparaty ortodontyczne...