Trwa ładowanie...

Autoagresja - definicja, przyczyny, młodzież

Autoagresja może przyjąć różne postacie. U jednych autoagresja przejawia się obgryzaniem paznokci, a u innych wyrywaniem włosów. Jednak są przypadki, gdy autoagresja stanowi prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia. Wśród przyczyn autoagresji można wymienić urazy i traumy z dzieciństwa oraz różne choroby, np. autyzm.

Zobacz film: "Jak przeprowadzić dziecko przez rozwód rodziców"

spis treści

1. Autoagresja - definicja

Autoagresja jest to działanie, którego celem jest wyrządzenie sobie krzywdy. Jest bardzo niebezpieczna. Może być spowodowana nadużywaniem substancji psychoaktywnych, manią lub depresją. Autoagresja jest często związana z zamiarem popełnienia samobójstwa z powodu depresji.

Autoagresja jest również przejawem stłumionej agresji. Wówczas osoby obgryzają mocno paznokcie i wyrywają włosy z głowy. Dochodzi także do przypadków połykania przedmiotów i okaleczania się. Autoagresja zakłada, że ktoś celowo zadaje sobie ból, aby dać ujście negatywnym emocjom, które w sobie tłumi.

Autoagresja wynika często z traumy przeżytej w dzieciństwie
Autoagresja wynika często z traumy przeżytej w dzieciństwie (123rf)

2. Autoagresja - przyczyny

Autoagresja wynika z określonych przyczyn. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • jasno zdefiniowaną motywację do podjęcia różnych działań zagrażających zdrowiu i życiu przy jednoczesnej świadomości swojego działania;

  • silne emocje, które pobudzają kogoś do działań i choć sprawiają ból fizyczny, pozwalają odreagować cierpienia psychiczne;

  • brak świadomości konsekwencji swojego zachowania wynikającego z autoagresji oraz jego znaczenia dla swojej przyszłości;

  • utratę motywacji do działania. Autoagresja często wynika z tego, że podstawowe wartości tracą znaczenie i osoby te nie mają motywacji do zmiany swojego nastawienia.

3. Autoagresja - młodzież

Najczęściej do autoagresji dochodzi u młodzieży. W przypadku młodzieży autoagresja ma miejsce, gdy młody człowiek nie może sobie poradzić z nagromadzonym lękiem, stresem, czy gniewem. W akcie autoagresji widzą oni szansę na zapanowanie nad emocjami.

Autoagresja zawsze odnosi się do kontroli. Zadając sobie ból, młodzież ma poczucie władzy nad swoim życiem i ciałem. Często do autoagresji dochodzi u osób, które mają poczucie, że życie płynie gdzieś obok. Wówczas autoagresja i ból pozwala im mocniej odbierać rzeczywistość.

Autoagresja u młodzieży to również sposób na radzenie sobie z traumatycznymi przeżyciami. Emocje, które są z nimi związane, często przerastają młodego człowieka. Jeśli nie ma on wsparcia w rodzinie może dojść do autoagresji. W ten sposób umacnia się w przekonanie, że poradzi sobie z tym, co go spotkało.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Autoagresja u młodzieży wiąże się również z ukaraniem siebie za jakieś zachowanie. Dokonując autoagresji, młody człowiek wymierza sobie sam karę. Wybaczenie znajdują tylko w okaleczaniu. W tym przypadku przyczyną autoagresji może być np. podniecenie seksualne, które kojarzy się z negatywnymi emocjami. Takie emocje młody człowiek, również może próbować rozładować dzięki autoagresji.

Jednak bardzo często autoagresja u młodzieży to po prostu wołanie o pomoc. Dzięki autoagresji chcemy zwrócić czyjąś uwagę i zainteresowanie. Autoagresja ma wzbudzić w innych emocje, sprawić, aby czyjeś zachowanie się zmieniło na lepsze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.