Trwa ładowanie...

Bądź piękna mimo dolegliwości!

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 05.06.2019 16:48
Bądź piękna mimo dolegliwości!
Bądź piękna mimo dolegliwości!

Artykuł sponsorowany

Badanie „Między nami kobietami”, które zostało przeprowadzone na zlecenie marki TENA w ramach kampanii „Core Wellness – wewnętrzna siła”, wykazało, że dla większości (64%) kobiet doświadczających nietrzymania moczu (NTM), najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich poczucie kobiecości oraz atrakcyjności jest zachowanie dyskrecji za pomocą właściwych produktów higienicznych. Polki zmagające się z inkontynencją niezwykle cenią sobie możliwość zatrzymania informacji o dolegliwościach intymnych dla siebie, problem nietrzymania moczu uchodzi bowiem za wstydliwy.

1. Pewność siebie a NTM

Mimowolne wycieki moczu negatywnie wpływają na jakość życia kobiety i jej pewność siebie. Pacjentki przyznają jednak, że umiejętność radzenia sobie z przykrymi objawami w dyskretny sposób, akceptacja ze strony partnera i możliwość kontynuowania aktywnego trybu życia mogłyby w znacznym stopniu podnieść ich poczucie własnej wartości. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu mądry partner, który potrafi wesprzeć kobietę i utwierdzać ją w przekonaniu, że mimo NTM pozostaje dla niego atrakcyjna. Ważne jest także wsparcie przyjaciółek, ale walkę o poprawę jakości życia należy zacząć od wizyty u specjalisty. Bez właściwej diagnozy i podjęcia leczenia szanse na rozwiązanie problemu nietrzymania moczu są bowiem nikłe.

2. Jak żyć z NTM?

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Według danych szacunkowych, inkontynencja występuje u około trzech milionów kobiet w Polsce. Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu, m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu (objawy pojawiają się, gdy napinamy mięśnie brzucha w trakcie ćwiczeń, kichania lub kaszlu) oraz naglące nietrzymanie moczu (jego symptomy to wynik zaburzeń w unerwieniu pęcherza lub nadwrażliwości pęcherza). Do wystąpienia inkontynencji przyczynia się najczęściej osłabienie mięśni dna miednicy, otaczających cewkę moczową i pęcherza, w związku z porodem lub menopauzą. Nietrzymanie moczu może być również wynikiem nadwagi, spożywania dużych ilości kofeiny i palenia papierosów.

Jeśli zmagasz się z inkontynencją, pamiętaj, że proste wskazówki mogą znacząco poprawić jakość twojego życia:

  • Rzuć palenie i zmniejsz ilość wypijanej kawy.
  • Zacznij ćwiczyć – aktywność ruchowa korzystnie wpływa na zdrowie organizmu. Nie zaniedbuj mięśni dna miednicy – tzw. ćwiczenia mięśni Kegla pomogą we wzmocnieniu ich i redukcji przykrych objawów NTM. Bezpłatną płytę DVD z instrukcjami do ćwiczeń możesz zamówić na stronie internetowej www.corewellness.pl lub pod bezpłatnym numerem infolinii TENA 800 60 66 68.
  • Regularnie stosuj wkładki anatomiczne, które pochłaniają mocz i neutralizują jego woń. Wybierz sprawdzone marki, które zapewnią ci komfort i pełną dyskrecję, również w trakcie uprawiania sportów. Wkładki możesz nabyć w niektórych sieciach handlowych (Tesco, Auchan, Rossmann, Jasmin) – bezpłatne próbki produktów higienicznych można zamówić na stronie TENA.
  • Nie ukrywaj swoich dolegliwości przed partnerem – szczerość pozwoli ci na wzmocnienie waszej więzi i uzyskanie wsparcia w codziennych problemach.
  • Jeśli masz pytania lub wątpliwości na temat inkontynencji, skonsultuj się z pielęgniarką urologiczną lub psychologiem, którzy w ramach kampanii „Core Wellness – wewnętrzna siła” dyżurują w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca pod numerem 800 60 66 68.

Więcej informacji na temat nietrzymania moczu i sposobów na życie z inkontynencją znajdziesz na stronach internetowych: CoreWellness oraz TENA.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze