Guz śródpiersia - charakterystyka, objawy, przebieg biopsji śródpiersia
Guz śródpiersia może mieć charakter łagodny bądź złośliwy. Badanie zwane biopsją śródpiersia jest wykonywane na zlecenie lekarza w warunkach szpitalnych u pacjentów z guzem płuca (kiedy nie można zastosować metody bronchoskopii), guzem śródpiersia lub zmiany opłucnej lub ściany klatki piersiowej.
1. Co to jest guz śródpiersia?
Śródpiersie to przestrzeń anatomiczna, zlokalizowana w centralnej części klatki piersiowej. Obustronnie pokryte jest opłucną – błoną surowiczą, która ochrania płuca. W obszarze tym występują różne organy takie jak serce, aorta, grasica, tchawica, przełyk, nerwy czy węzły chłonne.
Guzy śródpiersia, czyli zmiany rozwijające się w centralnej części klatki piersiowej mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Podział guzów uwzględnia: guzy pierwotne oraz wtórne.
Pierwsze z nich to torbiele, nowotwory oraz zmiany niemające charakteru nowotworowego. Wtórnymi nazwać można przerzuty o charakterze nowotworowym do węzłów chłonnych.
2. Objawy guza śródpiersia
Guzy śródpiersia niekiedy przebiegają bezobjawowo. O ich obecności mogą jednak świadczyć następujące objawy:
- stridor oddechowy, inaczej świst krtaniowy (spowodowany jest uciskiem bądź naciekiem na tchawicę),
- dolegliwości bólowe w klatce piersiowej,
- kłucie w klatce piersiowej,
- problemy z połykaniem,
- chrypka (objaw ten powiązany jest z uszkodzeniem nerwu krtaniowego wstecznego).
3. Diagnostyka guzów śródpiersia
Guzy w śródpiersiu u wielu pacjentów przebiegają w sposób bezobjawowy. Niektóre osoby dowiadują się o obecności zmian przypadkowo, po wykonaniu badań diagnostycznych. W celu potwierdzenia bądź wykluczenia guza w obrębie śródpiersia trzeba wykonać następujące badania: rezonans magnetyczny, badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz tomografię komputerową.
Zabiegiem stosowanym w przypadku guzów bądź nieprawidłowości występujących w klatce piersiowej jest także biopsja śródpiersia. Co to jest? To nic innego jak procedura polegająca na pobraniu fragmentu tkanki, która jest zmieniona chorobowo. Pobranie materiału od pacjenta może odbyć się przez ścianę klatki piersiowej, w czasie bronchoskopii (biopsja przezoskrzelowa) lub przez wprowadzenie igły do biopsji w klatkę piersiową. W trakcie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej wykorzystuje się cienkie igły.
4. Przebieg biopsji śródpiersia
Podczas biopsji śródpiersia pacjent zajmuje pozycję leżącą lub półleżącą, a cała procedura odbywa się przy użyciu miejscowego znieczulenia. Zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby: przezskórnie, pod kontrolą tomografii komputerowej (TK), lub w trakcie bronchoskopii, znanej jako biopsja przezoskrzelowa.
W trakcie tej procedury lekarz, korzystając z cienkiej igły, pobiera próbki krwi oraz niewielkich fragmentów tkanki dotkniętej stanem chorobowym. Termin biopsja cienkoigłowa odnosi się do zastosowania bardzo delikatnej igły. Metoda ta jest uznawana za najmniej inwazyjną spośród dotychczas stosowanych, umożliwiając specjaliście jednoznaczne określenie charakteru zmian.
4.1. Powikłania po biopsji śródpiersia
Jakie mogą być powikłania po biopsji śródpiersia? Wśród powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu lekarze wymieniają:
- odmę opłucnową,
- krwioplucie,
- krwawienie do jamy opłucnej,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- rozsiew nowotworowy w kanale wkłucia,
- zator powietrzny płuca.
4.2. Wyniki biopsji śródpiersia
Po jakim czasie można otrzymać wyniki biopsji śródpiersia? Czas oczekiwania na wynik biopsji wynosi zazwyczaj 7-14 dni roboczych. Zabiegu nie powinno się wykonywać u chorych z odmą opłucnową. Przeciwwskazanie stanowi również ciężka postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zwiększone ryzyko powikłań krwotocznych również może wpłynąć na decyzję lekarza o odmowie przeprowadzenia procedury.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.