Trwa ładowanie...

Błony dopochwowe

Avatar placeholder
19.03.2015 12:04
Błony dopochwowe
Błony dopochwowe

Zanim antykoncepcja dla kobiet zaczęła się kojarzyć wyłącznie z antykoncepcją hormonalną, do lat 60. XX wieku to błona dopochwowa była najczęściej przepisywaną przez lekarzy formą antykoncepcji. Nie oznacza to jednak, że błona dopochwowa to przeżytek. Wprost przeciwnie - zaczyna o sobie przypominać, kiedy okazuje się, że pewne kobiety ze względów zdrowotnych muszą stosować mechaniczne metody antykoncepcji.

spis treści

1. Działanie błony dopochwowej

Błona dopochwowa tworzy mechaniczną zaporę, która nie dopuszcza do kontaktu plemników z jamą macicy. Umieszczana jest przez kobietę w szyjce macicy przed zbliżeniem i zdejmowana 6 - 8 godzin po ostatnim stosunku. Rozmiar błony powinien zostać dobrany przez lekarza, który powinien dać wskazówki jak prawidłowo założyć błonę. W celu zwiększenia skuteczności błony, stosuje się ją razem ze środkami plemnikobójczymi, co zwiększa bezpieczeństwo seksu i sprawia, że błona dopochwowa to efektywna antykoncepcja dla kobiet.

2. Zakładanie błony dopochwowej

Błonę dopochwową należy chwycić za wykończenie, najlepiej kciukiem i palcem środkowym, umieszczając jednocześnie palec wskazujący w środku błony, po czym brzegi błony należy zbliżyć do siebie i włożyć błonę do pochwy podobnie jak tampon, a kopułę błony skierować ku dołowi. Należy upewnić się, że wykończenie błony zostało umieszczone u wejścia do pochwy. Przez błonę powinno się wyczuwać szyjkę macicy przypominającą twardością czubek nosa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Należy pamiętać, że jeśli błona jest zakładana wcześniej niż 3 godziny przed zbliżeniem seksualnym, dla bezpieczeństwa zalecane jest użycie środka plemnikobójczego. Podobnie, jeśli kobieta zakłada, że odbędzie więcej niż jeden stosunek. Błony nie należy wyjmować przez sześć godzin po stosunku, ze względu na możliwośc krążenia w tym czasie w pochwie mocnych plemników, których nie zniszczyła nawet substancja plemnikobójcza. Błony są produkowane w różnych rozmiarach o średnicy 55-100 mm. Dopasowanie jest bardzo istotną kwestią, a rozmiar należy sprawdzić za każdym razem, gdy przybiera się na wadzę lub szczupleje około 3 kg.

3. Zalety i wady błony dopochwowej

Zalety:

  • nie wymaga antykoncepcji hormonalnej czy środków chemicznych,
  • obojętna dla zdrowia,
  • niedroga,
  • zapobiega chorobom przydatków - głównie jajowodów,
  • skuteczna: u młodej kobiety, która zaczyna stosować tę metodę wskaźnik Pearla waha się w granicach 10-15; u kobiety starszej, stosującej tę metodę to aż 3.

Wady:

  • możliwość stwarzania dyskomfortu u kobiety i mężczyzny,
  • wyższe prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia pęcherza moczowego,
  • w przypadku źle dobranej błony istnieje możliwość powstania otarć i zaburzeń w oddawaniu moczu.

Mechaniczne metody antykoncepcyjne są kwestią, nad którą warto się zastanowić przy wyborze odpowiedniej dla siebie antykoncepcji. Można wybrać błony dopochwowe, które mimo wad, mają również wiele zalet.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze