Błony dopochwowe

Zanim antykoncepcja dla kobiet zaczęła się kojarzyć wyłącznie z antykoncepcją hormonalną, do lat 60. XX wieku to błona dopochwowa była najczęściej przepisywaną przez lekarzy formą antykoncepcji. Nie oznacza to jednak, że błona dopochwowa to przeżytek. Wprost przeciwnie - zaczyna o sobie przypominać, kiedy okazuje się, że pewne kobiety ze względów zdrowotnych muszą stosować mechaniczne metody antykoncepcji.

Działanie błony dopochwowej

Błona dopochwowa tworzy mechaniczną zaporę, która nie dopuszcza do kontaktu plemników z jamą macicy. Umieszczana jest przez kobietę w szyjce macicy przed zbliżeniem i zdejmowana 6 - 8 godzin po ostatnim stosunku. Rozmiar błony powinien zostać dobrany przez lekarza, który powinien dać wskazówki jak prawidłowo założyć błonę. W celu zwiększenia skuteczności błony, stosuje się ją razem ze środkami plemnikobójczymi, co zwiększa bezpieczeństwo seksu i sprawia, że błona dopochwowa to efektywna antykoncepcja dla kobiet.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

Zakładanie błony dopochwowej

Błonę dopochwową należy chwycić za wykończenie, najlepiej kciukiem i palcem środkowym, umieszczając jednocześnie palec wskazujący w środku błony, po czym brzegi błony należy zbliżyć do siebie i włożyć błonę do pochwy podobnie jak tampon, a kopułę błony skierować ku dołowi. Należy upewnić się, że wykończenie błony zostało umieszczone u wejścia do pochwy. Przez błonę powinno się wyczuwać szyjkę macicy przypominającą twardością czubek nosa.

Należy pamiętać, że jeśli błona jest zakładana wcześniej niż 3 godziny przed zbliżeniem seksualnym, dla bezpieczeństwa zalecane jest użycie środka plemnikobójczego. Podobnie, jeśli kobieta zakłada, że odbędzie więcej niż jeden stosunek. Błony nie należy wyjmować przez sześć godzin po stosunku, ze względu na możliwośc krążenia w tym czasie w pochwie mocnych plemników, których nie zniszczyła nawet substancja plemnikobójcza. Błony są produkowane w różnych rozmiarach o średnicy 55-100 mm. Dopasowanie jest bardzo istotną kwestią, a rozmiar należy sprawdzić za każdym razem, gdy przybiera się na wadzę lub szczupleje około 3 kg.

Zalety i wady błony dopochwowej

Zalety:

 • nie wymaga antykoncepcji hormonalnej czy środków chemicznych,
 • obojętna dla zdrowia,
 • niedroga,
 • zapobiega chorobom przydatków - głównie jajowodów,
 • skuteczna: u młodej kobiety, która zaczyna stosować tę metodę wskaźnik Pearla waha się w granicach 10-15; u kobiety starszej, stosującej tę metodę to aż 3.

Wady:

 • możliwość stwarzania dyskomfortu u kobiety i mężczyzny,
 • wyższe prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia pęcherza moczowego,
 • w przypadku źle dobranej błony istnieje możliwość powstania otarć i zaburzeń w oddawaniu moczu.

Mechaniczne metody antykoncepcyjne są kwestią, nad którą warto się zastanowić przy wyborze odpowiedniej dla siebie antykoncepcji. Można wybrać błony dopochwowe, które mimo wad, mają również wiele zalet.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6
 • Stadnicka G. Opieka przedkoncepcyjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3647-3
 • Depko A. Pytania do seksuologa, Wiedza i Życie, Warszawa 2005, ISBN 83-7184-401-8

Antykoncepcja mechaniczna

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Błony dopochwowe
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Błony dopochwowe
Błony dopochwowe

Spirale antykoncepcyjne

antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Spirale dopochwowe wyglądają jak litera T (...) mają już za sobą. Tego typu antykoncepcja po porodzie może być użyta, jeśli kobieta...

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

USG dopochwowe - zdjęcie

USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę

Antykoncepcja

Antykoncepcja mechaniczna

, dlatego cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza kondomy. Błony dopochwowe Błony dopochwowe z pierścieniem łukowatym mogą być używane (...) , kucając lub opierając jedną nogę...

Kaszel

Podbiał

Podbiał

Liście i kwiaty podbiału nawilżają błony śluzowe, ułatwiają odkrztuszanie.

Antykoncepcja hormonalna

Cała prawda o antykoncepcji

Cała prawda o antykoncepcji

antykoncepcji. Jeżeli nie chcesz łykać tabletek, możesz wypróbować inne metody np. mechaniczną (m.in. prezerwatywy dla kobiet i błony dopochwowe) lub chemiczne, w skład których wchodzą środki plemnikobójcze.

Powikłania cukrzycy

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

to poważny błąd, ponieważ mocz staje się mocno skoncentrowany i może podrażniać błony pęcherza, a to z kolei może zwiększyć potrzebę oddawania moczu. Owoce (...) cytrusowe oraz soki Owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, cytryny,...

Perforacja błony bębenkowej

Błona bębenkowa - budowa

Błona bębenkowa - budowa

Błona bębenkowa prawa (zaznaczona na niebiesko) widziana od strony jamy bębenkowej. Widoczny fragment rękojeści młoteczka (3), częściowo usunięty.

Pemfigoid

Cząsteczka IgG

Cząsteczka IgG

Powstawanie pęcherzy naskórkowych jest wynikiem skierowania przeciwciał IgG przeciwko antygenom błony podstawnej.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Po wprowadzeniu cystoskopu ma miejsce ocena błony śluzowej wnętrza pęcherza moczowego. Następnie popiera się wycinek do badania histopatologicznego