Trwa ładowanie...

Boże Ciało w czasach pandemii. Czy w dobie koronawirusa udział w procesji jest bezpieczny?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
11.06.2020 09:03
Lekarze apelują do wiernych o zachowanie dystansu społecznego podczas procesji
Lekarze apelują do wiernych o zachowanie dystansu społecznego podczas procesji (East News)

Boże Ciało w tym roku wypada 11 czerwca. Tradycyjnie w tym dniu, w kościołach w całym kraju powinny odbyć się procesje. Część archidiecezji już zapowiedziała, że w tym roku obchody święta będą nietypowe. W procesjach biorą udział setki wiernych, pytanie, czy takie skupisko w dobie pandemii jest bezpieczne.

1. Boże Ciało w czasie epidemii koronawirusa

Od 30 maja w miejscach kultu religijnego nie obowiązuje już limit osób przebywających w kościołach. Każda osoba, która uczestniczy w mszy lub w nabożeństwie powinna nosić maseczkę. W świątyniach podobnie jak w innych zamkniętych przestrzeniach, obowiązują zasady dystansu społecznego, wierni powinni zachować 2 metry odstępu od pozostałych osób modlących się w kościele.

Zgromadzenia w ramach działalności kościołów mogą się odbywać bez limitów uczestniczących w nich osób, czyli procesje w Boże Ciało mogą się odbyć. Jak będą wyglądały - decyzje podejmują poszczególne diecezje. Część już zapowiedziała, że tradycyjnych modlitw i wędrowania ulicami miast nie będzie. Zamiast tego m.in. w diecezji warszawsko-praskiej i katowickiej mają się odbyć procesje w okrojonej wersji, wyłącznie wokół kościoła.

"Procesje eucharystyczne w uroczystość Bożego Ciała odbędą się na terenie przykościelnym wokół świątyni. Będzie zachowana tradycja modlitwy przy czterech ołtarzach, przy których śpiewa się suplikacje" - informuje również Kuria Diecezjalna w Sandomierzu.

Zobacz film: "Leczenie koronawirusa. Czy Remdesivir sprawdził się w terapii COVID-19?"

Z kolei metropolita krakowski zachęca do tłumnego udziału wiernych w procesjach. "Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału" – napisał abp Marek Jędraszewski we wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała.

W Krakowie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała, która rozpocznie się mszą na Wawelu.

Zobacz także: Koronawirus chorobą sezonową? Dr Dzieciątkowski: "Apeluję, by nie odzwyczajać się od noszenia maseczek"

2. Procesje na Boże Ciało a dystans społeczny

Co na to lekarze? Zalecają przede wszystkim zdrowy rozsądek i zachowanie bezpiecznego odstępu, a kiedy to nie możliwe noszenie maseczek.

- Nie możemy postępować lekkomyślnie. Pandemia spowodowała redefinicję porządku społecznego, podobnie powinno być w przypadku procesji Bożego Ciała. Moim zdaniem należy podczas nich zachować wszystkie zasady, które są wymagane w przestrzeni publicznej, czyli przede wszystkim zachować odstępy między ludźmi nie mniejszej niż 2 m. Oczywiście mam świadomość, że w takiej procesji może to być trudne, więc jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować tych bezpiecznych odległości, powinniśmy założyć maseczki, pamiętać o higienie - tłumaczy dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Osoby, które mają jakiekolwiek objawy infekcyjne, powinny oczywiście zostać w domu - dodaje.

Lekarz apeluje do osób, które planują udział w procesjach o rozwagę. - Ważne jest, żebyśmy gromadząc się przy tych czterech ołtarzach, zachowali dystans, nie oblegajmy tych ołtarzy. Przejawem religijność powinna być odpowiedzialność, jeżeli Bóg nas uczy nas miłości do drugiej osoby, to najlepiej jej po prostu nie zarazić.

Zobacz także: Jakie jest prawdopodobieństwo, że zachoruję na koronawirusa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze