Brodawki płciowe
Kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe lub weneryczne) są to kalafiorowate guzki lub guzy, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego Papilloma (HPV), który przenosi się drogą płciową. Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
1. Objawy brodawek płciowych
Kłykciny kończyste to niewielkie brodawki w kolorze skóry, które powiększają się i zlewają ze sobą. Nie powodują świądu ani bólu. U kobiet choroba pojawia się na wargach sromowych, w pochwie, w szyjce macicy, wokół odbytu. U mężczyzn brodawki płciowe występują na napletku, w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia. Pojawiają się zwykle kilka tygodni od kontaktu seksualnego z zarażoną osobą. Zmiany bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się. Ciąża może jeszcze nasilać i przyczyniać się do wzmożonego rozwoju choroby. Kłykciny występują częściej u mężczyzn. By chronić się przed zakażeniem tym wirusem, należy zawsze stosować prezerwatywy w czasie stosunku. Chronią one przed zarażeniem w ok. 70 proc. Zakażenie wirusem HPV**** może być bezobjawowe, brodawki mogą być także niemal niewidoczne.
2. Leczenie brodawek płciowych
Do leczenia brodawek płciowych stosuje się:
- maści blokujące podział komórkowy,
- zastrzyki pobudzające reakcję układu odpornościowego,
- elektrokoagulację,
- krioterapię,
- laseroterapię,
- operację chirurgiczną.
Nawet mimo skutecznego leczenia brodawki mają tendencje do nawrotów.
Aby stwierdzić obecność brodawek, często wystarczy badanie ginekologiczne lub urologiczne. Kolejne badania pomagające zdiagnozować kłykciny kończyste to cytologia i kolonoskopia.
Brodawki mogą prowadzić do różnych, także bardzo poważnych powikłań, takich jak:
- dalsze rozprzestrzenianie się brodawek,
- problemy z oddawaniem moczu,
- zwiększenie ryzyka zachorowania na raka kolczystokomórkowego.
Objawy brodawek płciowych można wyleczyć, jednak prowadzi to tylko do remisji choroby. Wirus HPV zwykle pozostaje w organizmie.
Komentarze