Trwa ładowanie...

Brodawki płciowe

Kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe lub weneryczne) są to kalafiorowate guzki lub guzy, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego Papilloma (HPV), który przenosi się drogą płciową. Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.


Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Objawy
 brodawek płciowych

Brodawczak ludzki - zdjęcia
Brodawczak ludzki - zdjęcia

Wirus HPV to najczęstszy wirus przenoszony podczas stosunku seksualnego.

zobacz galerię

Kłykciny kończyste to niewielkie brodawki w kolorze skóry, które powiększają się i zlewają ze sobą. Nie powodują świądu ani bólu. U kobiet choroba pojawia się na wargach sromowych, w pochwie, w szyjce macicy, wokół odbytu. U mężczyzn brodawki płciowe występują na napletku, w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia. Pojawiają się zwykle kilka tygodni od kontaktu seksualnego z zarażoną osobą. Zmiany bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się. Ciąża może jeszcze nasilać i przyczyniać się do wzmożonego rozwoju choroby. Kłykciny występują częściej u mężczyzn. By chronić się przed zakażeniem tym wirusem, należy zawsze stosować prezerwatywy w czasie stosunku. Chronią one przed zarażeniem w ok. 70 proc. Zakażenie wirusem HPV**** może być bezobjawowe, brodawki mogą być także niemal niewidoczne.

2. Leczenie brodawek płciowych

Do leczenia brodawek płciowych stosuje się:

  • maści blokujące podział komórkowy,
  • zastrzyki pobudzające reakcję układu odpornościowego,
  • elektrokoagulację,
  • krioterapię,
  • laseroterapię,
  • operację chirurgiczną.

Nawet mimo skutecznego leczenia brodawki mają tendencje do nawrotów.

Aby stwierdzić obecność brodawek, często wystarczy badanie ginekologiczne lub urologiczne. Kolejne badania pomagające zdiagnozować kłykciny kończyste to cytologia i kolonoskopia.

Brodawki mogą prowadzić do różnych, także bardzo poważnych powikłań, takich jak:

  • dalsze rozprzestrzenianie się brodawek,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • zwiększenie ryzyka zachorowania na raka kolczystokomórkowego.

Objawy brodawek płciowych można wyleczyć, jednak prowadzi to tylko do remisji choroby. Wirus HPV zwykle pozostaje w organizmie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.