Trwa ładowanie...

Brodziuszka wiechowata. "Królowa goryczy" pomaga na COVID-19?

Avatar placeholder
22.10.2021 15:21
Brodziuszka wiechowata. Pomaga na COVID-19?
Brodziuszka wiechowata. Pomaga na COVID-19? (Getty Images)

Brodziuszka wiechowata to roślina, która jest również nazywana "królową goryczy". Napar z brodziuszki może wspomóc walkę z chorobami zakaźnymi, zapobiec biegunkom oraz wzmocnić organizm. Czy zioło również okaże się skuteczne w walce z koronawirusem?

spis treści

1. Brodziuszka wiechowata - co to za roślina?

Brodziuszka wiechowata (łac. Andrographis paniculata) od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej, indonezyjskiej oraz na SriLance.

Ta zielna roślina jest zaliczana do rodziny akantowatych. Naturalnie występuje na tropikalnych i subtropikalnych obszarach południowej i południowo-wschodniej Azji. Możemy ją z powodzeniem uprawiać także w Polsce.

Zobacz film: "Prof. Simon o wzroście zakażeń koronawirusem"
Brodziuszka wiechowata jest również nazywana "królową goryczy"
Brodziuszka wiechowata jest również nazywana "królową goryczy" (getty images)

Liście i podziemne łodygi brodziuszki są wykorzystywane do produkcji preparatów ziołowych. Stosuje się je jako suplementy diety, choć wielu fitoterapeutów nazywa je lekami. Jest rośliną bardzo cenioną w medycynie naturalnej.

Brodziuszka wiechowata jest również nazywana jako "królowa goryczy". Swój gorzki smak zawdzięcza zawartości takich składników aktywnych, jak diterpeny, flawonoidy, taniny, saponiny i flawonoidy. Zawiera również sole mineralne, m.in. związki potasu oraz jest źródłem fitosteroli.

2. Brodziuszka wiechowata - właściwości

Ze względu na gorzki smak brodziuszka wiechowata stymuluje wydzielanie śliny i soków trawiennych, poprawia apetyt i wspomaga przemianę materii. Dlatego jest wskazana przy:

  • biegunkach,
  • niestrawnościach,
  • wrzodziejącym zapaleniu jelit,
  • dyzenterii.

Roślina również wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe. Działa przeciwzapalnie, a oprócz tego wzmacnia organizm. Z tego względu brodziuszka wiechowata jest zalecana przy wszelkich infekcjach, przeziębieniach, anginach, a także w walce z pasożytami. Jest również stosowana przy leczeniu następujących chorób:

  • malarii,
  • leiszmaniozie,
  • stany zapalne nosa, gardła i zatok,
  • chorób pasożytniczych.

Brodziuszka wiechowata stosowana zewnętrznie na skórę pomaga w leczeniu owrzodzeń i przyspiesza gojenie ran. Jest często zalecana podczas rekonwalescencji po ciężkich chorobach, zabiegach medycznych oraz operacjach. Jest również dobrym źródłem antyoksydantów, które pozwalają zneutralizować działanie wolnych rodników.

Według wielu specjalistów Andrographis paniculata to jedno z podstawowych ziół stosowanych przy boreliozie, ponieważ wykazuje działanie krętkobójcze, chroni mięsień sercowy, ma działanie przeciwzapalne (co jest ważne w stanach zapalnych stawów), redukuje neurologiczne aspekty boreliozy, a i stymuluje odpowiedź immunologiczną na zakażenie.

3. Brodziuszka wiechowata działa na COVID-19?

Ze względu na swoje właściwości część ekspertów uważa, że brodziuszka wiechowata może wykazywać również skuteczność we wspomaganiu leczenia COVID-19.

Badania nad stosowaniem tej rośliny w terapii osób zakażonych koronawirusem trwają obecnie w Tajlandii, gdzie brodziuszka wiechowata jest szeroko stosowana. Wcześniej, a dokładniej w 1991 roku, naukowcy z Uniwersytetu Mahidol w Bangkoku udowodnili, że brodziuszka wiechowata w dawce 6 g dziennie jest tak samo skuteczna jak 4 g paracetamolu dziennie w łagodzeniu gorączki i bólu gardła u pacjentów ze stanami zapalnymi gardła i migdałków.

Natomiast Uniwersytet Medyczny w Tbilisi w Gruzji sprawdza działanie ekstraktu brodziuszki wiechowatej z żeń-szeniem na pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19. Wyniki badania poznamy prawdopodobnie na początku 2022 roku.

4. Jak stosować brodzioszkę wiechowatą?

W sprzedaży można znaleźć przetworzone: suszone, mielone oraz pocięte liście bądź Andrographis paniculata w formie kapsułek. Warto pamiętać, że najwięcej cennych właściwości posiadają części nadziemne.

Jak przygotować napar z brodziuszki?

Należy łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku, a napój odstawić do ostygnięcia. Z andrographis można przygotować także wywar. Wystarczy łyżkę ziół zalać szklanką zimnej wody, a następnie doprowadzić do wrzenia, po czym gotować napój na małym ogniu przez 20 minut. Osoby, które zdecydowały się na stosowanie tabletek lub kapsułek z andrographis, powinny zwrócić uwagę na zawartość procentową andrografolidu w produkcie.

Najczęściej wartości oscylują w granicach 4-6 proc., ale można kupić produkty zawierające 30 proc. substancji. Nie jest jednak tak, że im jej więcej, tym lepiej. Okazuje się, że najbezpieczniej jest wybierać preparaty z mniejszą zawartością procentową andrografolidu (najlepiej do 6 proc.).

5. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć brodziuszka wiechowata jest uznawana za roślinę bezpieczną, jak każdy lek czy suplement diety może wywoływać działania niepożądane. Skutkami ubocznymi związanymi z jej stosowaniem są biegunki, wymioty, utrata apetytu, wysypka, ból głowy, katar i zmęczenie.

W sytuacji, gdy brodziuszka wiechowata jest stosowana w zbyt dużych dawkach lub za długo, mogą pojawić się reakcje alergiczne, powiększenie węzłów chłonnych, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Brodziuszka wiechowata nie powinna być stosowana przez ciężarne (z uwagi na możliwe działanie poronne), kobiety karmiące oraz osoby zmagające się z chorobami woreczka żółciowego. Zioło najlepiej stosować po konsultacji z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze