Trwa ładowanie...

Cera dojrzała - charakterystyka, przyczyny starzenia się skóry, zabiegi, kosmetyki

Cera dojrzała - charakterystyka
Cera dojrzała - charakterystyka (Adobe Stock)

Cera dojrzała nie jest wyznaczona przez jakąś granicę wiekową, po przekroczeniu której skóra stanie się automatycznie starsza. Czasem skóra młodych kobiet daje wyraźne oznaki dojrzałości, a cera przed menopauzą jest świeża i zdrowa. Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia i sposobów pielęgnacji. Dzięki zabiegom kosmetycznym można skutecznie zatrzymać pierwsze oznaki starzenia się skóry, które wynikają ze słabego nawodnienia. Warto zadbać również o odpowiednią, domową pielęgnację. Które kosmetyki dostarczą naszej cerze niezbędnych minerałów i tym samym spowolnią powstawanie zmarszczek? Wśród wielu składników powinny pojawić się: wapń, magnez, witaminy, fitohormony i złoto. To one zapewnią twojej skórze zdrowie i blask. Ładna cera dojrzała jest możliwa, pod warunkiem, że pielęgnacja skóry będzie dopasowana do jej potrzeb.

spis treści

1. Charakterystyka cery dojrzałej

Cera dojrzała traci wodę szybciej niż cera młoda – nawilżenie skóry i jędrność skóry z wiekiem stopniowo się zmniejszają. Coraz bardziej widoczne stają się głębokie zmarszczki i przebarwienia skórne. Dodatkowo, problemem osób z cerą dojrzałą może stać się nieregularny owal twarzy, opadające kąciki oczu, ust, powiek oraz policzków. Wraz z wiekiem naskórek staje się mniej ukrwiony, z kolei naczynka krwionośne stają się bardziej kruche. Na twarzy osób dojrzałych można zauważyć więc tzw. popękane naczynka, a także nadmierne przesuszenie, wiotkość i delikatność skóry. Brak jędrności może wpływać również na ogólny wygląd skóry. Brak odpowiedniej pielęgnacji może pogłębić problem. Cera osób, które nie dbają o pielęgnację może wyglądać na zmęczoną, poszarzałą, szorstką i pozbawioną blasku.

2. Dlaczego skóra się starzeje?

Troska o cerę dojrzałą
Troska o cerę dojrzałą [7 zdjęć]

Cera dojrzała nie ma wyznaczonej granicy wiekowej, po przekroczeniu której skóra stanie się automatycznie

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Badania dowodzą, że starzenie skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia. Przed trzydziestką u niektórych kobiet widoczne są pierwsze zmarszczki, głównie zmarszczki mimiczne lub zmarszczki pod oczami. Z wiekiem stają się one coraz wyraźniejsze, a szczególnie szybko proces ten rozwija się w okolicach pięćdziesiątki. Wiąże się to z menopauzą, którą przechodzą kobiety w tym wieku i jej skutkiem niedoboru hormonów żeńskich – estrogenów, które mają wpływ na stan naszej skóry.

Żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny dpowiadają między innymi za podział komórek skóry. Ponadto pobudzają syntezę włókien kolagenowych oraz tworzenie się nowych naczyń w skórze. Wpływają także na gojenie się ran, pigmentację i stan nawilżenia skóry. W wyniku zmian hormonalnych może dojść do ścieńczenia skóry i spadku jej elastyczności. Oprócz widocznego spadku elastyczności, na skórze można zauwazyć również brak odpowiedniego nawilżenia. Zazwyczaj skóra odwodniona jest cienka i mało elastyczna. Zdarza się, że cera odwodniona mylona jest z cerą suchą. W przypadku takiej pomyłki, osoby z cerą odwodnioną zaczynają stosować kosmetyki przeznaczone do skóry suchej, które mają bogatą konsystencję. W efekcie może to spowodować powstawanie niedoskonałości, takich jak np. zaskórniki.

Efekty starzenia się skóry, widoczne na jej powierzchni, wynikają ze zmian, które zachodzą w jej wnętrzu. Zmiany te przede wszystkim dotyczą skóry właściwej i najczęściej polegają na degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Wraz z wiekiem zwalnia się metabolizm oraz transport produktów przemiany materii. Czynniki te wpływają na to, że skórze zostaje dostarczona mniejsza ilość składników odżywczych. Stan ten przyczynia się do spowolnienia procesów samoregeneracji skóry. Poza tym wygląd cery zmienia się, skóra jest bledsza, gorzej nawilżona oraz mniej elastyczna. Ponadto komórki szybciej obumierają i złuszczają się. Starzenie się skóry objawia się:

  • przebarwieniami i odbarwieniami,
  • naczyniakami,
  • brodawkami,
  • łojotokowymi zmianami zastoinowymi,
  • nasilonym rogowaceniem,
  • zmarszczkami.

Te zmiany powodują, że cera dojrzała potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Używane kosmetyki powinny zawierać składniki, które silnie pobudzają procesy regeneracji. I takich właśnie produktów jest coraz więcej na polskim rynku.

Warto również nadmienić, że proces starzenia się skóry postępuje znacznie szybciej, jeśli narażamy cerę na działanie szkodliwych czynników, jak dym tytoniowy, promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, długotrwały stres, złe odżywianie się, środki chemiczne, brak snu. Warto wziąć pod uwagę również te czynniki, dbając o swoją cerę i wybierając odpowiedni dla niej kosmetyk.

3. Zabiegi dla cery dojrzałej

Cerę dojrzałą należy pielęgnować preparatami zgodnymi z typem karnacji. Dodatkowo warto odmładzać skórę, wybierając zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Należą do nich zabiegi regenerujące, odżywiające i liftingujące. Dzięki nim można skutecznie opóźnić procesy starzenia się skóry. Zabiegi odmładzające mają na celu stymulację odnowy komórek skóry oraz zwiększenie syntezy kolagenu. Niektóre zabiegi skupiają się na niwelowaniu zmarszczek, inne na nawodnieniu skóry.

4. Witaminy i minerały dla cery dojrzałej

Magnez to pierwiastek energii. Pobudza komórki do życia, stymuluje ich wzrost, ponadto aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, bierze aktywny udział w przemianie tłuszczów i węglowodanów. Natomiast wapń wspomaga odbudowę naskórka, regeneruje i zagęszcza go, wzmacnia spoistość komórek i tkanki podskórnej, zapobiega wysuszeniu i nadmiernemu uwrażliwieniu skóry.

Witaminy mają drogocenny wpływ na stan skóry. W jej głąb transportowane są za pomocą liposomów – małych cząsteczek, które docierają w głębokie partie skóry, dostarczając jej substancji odżywczych. W ten sposób docierają tam witaminy E i C. Witamina C pobudza produkcję kolagenu, witamina E jest silnym przeciwutleniaczem. W kosmetykach używa się również witaminę B9, która chroni przed starzeniem i regeneruje komórki, oraz witaminę A, która stymuluje odnowę komórek.

5. Kosmetyki dla cery dojrzałej

Kosmetyki dedykowane dla cery dojrzałej dostepne sa zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Osoby z cerą dojrzałą powinny dużą wagę przywiązywać jednak do składników, które występują w konkretnych preparatach kosmetycznych czy kremach przeciwzmarszkowych. Dla kobiet między trzydziestym, a czterdziestym piątym rokiem życia idealne będą produkty zawierające koenzym Q10 - znany także jako ubichinon. Ten popularny przeciwutleniacz dodawany do kosmetyków przeciwdziała powstawaniu uszkodzeń w naskórku, chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Wykazuje on silne działanie działanie antyoksydacyjne. Głównym jego zadaniem jest zapewnienie produkcji energii każdej komórce ciała.

Kolejnym składnikiem, po który powinny sięgać kobiety po trzydziestym roku życia jest witamina C. Powszechnie nazywana królową substancji czynnych oraz witaminą młodości. Składnik ten wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziała procesom starzenia się cery, ujędrnia i uelastycznia skórę, ujednolica koloryt. Dodatkowo, wzmaga produkcję kolagenu i rozjaśnia powstałe już przebarwienia skórne.

Panie przed pięćdziesiątką powinny zaopatarzyć się w kosmetyki do cery dojrzałej, zawierające sporą ilość kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Składnik jakim jest kolagen ujędrnia, zagęszcza oraz uleastycznia naskórek. Dodatkowo, zapewnia skórze ciągłość procesu odnowy, wykazuje silne działanie nawilżające.

Kwas hialuronowy wykazuje z kolei zdolność do łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, co przekłada się na to, że nasza cera staje się mocniej nawilżona i pełna blasku. Dodatkowo, składnik ten przeciwdziała procesom zapalnym, redukuje widoczność zmarszczek, działa ujędrniająco.

Posiadaczkom cery dojrzałej zaleca się również stosowanie produktów zawierających fitohormony, zwane również hormonami roślinnymi. Ich wpływ na skórę jest nieoceniony. Skutecznie spowalniają proces starzenia się cery. Działają one w sposób kojący, przeciwutleniający. Ta grupa związków organicznych należących do regulatorów wzrostu i rozwoju roślin wpływa również na proces regeneracji naskórka, poprawia ukrwienie, dodaje skórze blasku.

Nowość na rynku kosmetyków to Fito-DHEA. Jest to roślinny odpowiednik DHEA uzyskiwany z korzeni dzikiego yamu. Fito-DHEA spłyca zmarszczki, zmniejsza przebarwienia i poprawia sprężystość skóry. Równie ważnym składnikiem w kosmetykach do cery dojrzałej jest złoto. Ma ono właściwości odmładzające. Nawilża skórę i ożywia jej koloryt.

Następny artykuł: Jak skóra zmienia się z wiekiem?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze