Chorują już 20-latkowie. Tych objawów raka nie bagatelizuj
Wydaje się, że na raka jelita grubego chorują przede wszystkim osoby po 50. roku życia. Nowotwór jednak coraz częściej dotyka młode osoby, diagnozę słyszą już 20- i 30-latkowie. Jak zapobiegać rakowi jelita grubego i na jakie objawy zwrócić uwagę?
1. Coraz młodsi pacjenci z rakiem jelita grubego
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Na wczesnych etapach rozwoju nie daje o sobie znać w oczywisty sposób, co sprawia, że nie zawsze łatwo go wykryć.
Jeszcze nie tak dawno temu na raka jelita grubego chorowały jedynie osoby po 50. roku życia, ale obecnie ponad połowę przypadków stanowią znacznie młodsi pacjenci. Skąd taki wzrost zachorowań?
Wiele osób kompletnie ignoruje wczesne objawy i nie decyduje się na wizytę u lekarza. Często się zdarza, że 20-, 30- i 40-latkowie zajęci są innymi sprawami, a dbanie o zdrowie trafia na dalszy plan. Do specjalisty zwykle trafiają, dopiero gdy jest naprawdę źle.
Nie bez znaczenia pozostaje nasz styl życia. Przetworzona żywność i zła dieta prowadzi do wielu chorób układu pokarmowego. Prognoz nie poprawia siedzący tryb życia i epidemia otyłości.
Z kolei Colorectal Cancer Alliance podaje, że ponad 75 proc. ankietowanych konsultowało swoje objawy z co najmniej dwoma specjalistami. Co więcej 40 proc. uczestników ujawniło, że lekarze bagatelizowali wymieniane przez nich objawy.
2. Jakich objawów nie należy ignorować?
Najbardziej oczywistym objawem nowotworu jelita grubego jest krew w stolcu. W takiej sytuacji niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem i poddać badaniom, które wykryją przyczynę krwawienia.
Rozwijający się rak jelita grubego może również doprowadzić do drastycznej utraty masy ciała oraz przewlekłego osłabienia. Pacjenci często skarżą się też na silne bóle brzucha oraz zwiększoną potliwość, szczególnie w nocy.
Nowotwór zarówno u osób po 50. roku życia, jak i młodych dorosłych, daje o sobie znać w podobny sposób. By zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka, warto zadbać nie tylko o odpowiednią dietę i wagę, ale także poddawać się regularnym badaniom kontrolnym.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.