Chrapanie negatywnie wpływa na zdrowie i związek (WIDEO)
Chrapanie generalnie jest problemem dotyczącym bardzo wielu osób. Ja myślę, że około 50 procent naszej populacji chrapie, chrapie stale bądź chrapie okresowo, wtedy kiedy na przykład przydarzają się infekcje górnych dróg oddechowych czy też są jakieś inne przyczyny blokady nosa.
Natomiast rzeczywiście chrapanie może mieć związek, może mieć wpływ na związki w ten sposób, że dźwięki wydawane podczas chrapania bywają tak głośne, tak silne, intensywne, że wybudzają osoby, partnerów, którzy śpią z osobą chrapiącą. Wpływa to na jakość snu nie tylko osoby chrapiącej tylko też partnera, który później zirytowany nie może zasnąć, próbuję i jego dzień kolejny jest też niepełnowartościowy i jeżeli ta sytuacja powtarza się noc za nocą bywa kłopotem.
Samo chrapanie to jest problem, który w dużej mierze wpływa na zdrowie osób chrapiących. Bo chrapanie to są dźwięki, które wydaje chrapiący i być może one rzeczywiście są bardziej społecznie uciążliwe natomiast one często idą w parze z bezdechami, z problemami w oddychaniu niezwiązanymi z wydawaniem dźwięków tylko związanymi z przerwami w oddychaniu. Wtedy już mamy do czynienia z dosyć poważną chorobą, którą nazywamy obturacyjnym bezdechem podczas snu, która na dłuższą metę wymaga leczenia.
Jak możemy radzić sobie z chrapaniem takimi domowymi pomysłami, sposobami? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić co to chrapanie powoduje. Ono jest związane głównie z problemem przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. W związku z tym, najczęściej pojawia się ono w momencie, kiedy osoba, która ma skłonności do chrapania leży na plecach, kiedy pojawiają się problemy z drożnością nosa. Więc to są najprostsze rzeczy, które możemy rozwiązać, to znaczy układać chrapiącego na boku czy on sam powinien się układać.
Była taka domowa metoda stosowana w przyszłości, że wszywało się coś - piłeczkę pingpongową czy korek od butelki w kołnierzyk piżamy panom chrapiącym i to rzeczywiście powodowało, że ten dyskomfort przy leżeniu na wznak powodował, że się natychmiast przekręcali. Można się do takiej metody również uciec, ale w każdym razie starać się tych chrapiących układać na boku, dbać o to, żeby oddychanie przez nos, czyli w momencie kiedy pojawiają się czy nasilają się objawy blokady nosa stosować krople do nosa. No ale to są tylko takie doraźne metody.
Zwróćmy też uwagę, że chrapanie często nasila się u osób, które zwiększyły masę ciała. Więc tutaj jest bardzo silna relacja pomiędzy zwiększeniem masy ciała, co szczególnie u mężczyzn ma związek ze zwiększeniem obwodu kołnierzyka. Więc jeżeli panowie to obserwują i ich partnerki też to tutaj trzeba szukać bezpośredniej przyczyny. Zwiększenie wagi - nasilanie chrapania. W związku z tym jeżeli ta waga będzie redukowana, wtedy jest duża szansa, że i to chrapanie osłabnie.
Jeżeli zawiodą domowe metody walki z chrapaniem i bezdechem, wtedy musimy zasięgnąć porady lekarza, który pomoże nam wybrać odpowiednią metodę czy przeciwdziałania czy w ogóle likwidującą chrapanie. A zatem wizyta u laryngologa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.