Co można wyczytać z oczu?
Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Z ich stanu możemy wiele dowiedzieć się o naszym zdrowiu. Pojawiający się często jęczmień, pieczenie oczu czy zaburzenia widzenia mogą być sygnałem poważniejszej choroby. Sprawdź, na co zwracać uwagę, gdy patrzysz w lustrze w swoje odbicie. Szybka reakcja może uratować ci zdrowie.
Dzięki oczom jesteśmy w stanie odczytać, co dolega naszemu organizmowi. Usiądź więc wygodnie, przygotuj lusterko i sprawdź dokładnie każdy z podanych przez nas punktów.
W niektórych przypadkach natychmiastowe wdrożenie leczenia może pozwolić na pełny powrót do zdrowia. Tych symptomów nie należy bagatelizować.
1. Zażółcone białka oczu
Zdarza się, że białka naszych oczu stają się zażółcone. Zjawisko to występuje nawet u noworodków i jest spowodowane niewykształconą jeszcze wątrobą. Żółte białka oczu u dorosłych wskazują jednak na coś zdecydowanie bardziej niebezpiecznego - na problemy z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.
2. Częsty jęczmień na oku
Naszą uwagę powinien szczególnie zainteresować jęczmień na oku, który nie znika nawet po zastosowaniu środków farmakologicznych. Jeżeli problem występuje przez ok. trzy miesiące, może to świadczyć o nowotworze gruczołu łojowego. Jest to stosunkowo rzadko występujący rak zaliczany do nowotworów skóry. Najczęściej występuje on po 50. roku życia u kobiet.
3. Pieczenie oczu, niewyraźne widzenie podczas patrzenia w monitor
Uczucie pieczenia (swędzenia) oczu oraz widzenie „za mgłą” mogą być objawami CVS, czyli syndromu widzenia komputerowego. Choroba ta spowodowana jest zbyt długą i zbyt męczącą pracą przy komputerze. Ciągłe wpatrywanie się w ekran powoduje również suchość i podrażnienie oczu, bóle głowy, a nawet zapalenie spojówek.
4. Niewyraźne widzenie
W grupie zwiększonego ryzyka dolegliwości związanych z oczami są osoby zmagające się z cukrzycą. Najbardziej niebezpieczna jest choroba zwana retinopatią cukrzycową, która wpływa na układ krążenia wokół oczu. Powikłanie to niszczy naczynia krwionośne znajdujące się w siatkówce oka.
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj proste sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Pediatra odpowie na Wasze pytania o dziecięce dolegliwości
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
5. Ślepe plamki w polu widzenia
Częstym sygnałem wysyłanym przez organizm są niewielkie, ślepe plamki pojawiające się w polu widzenia. Pacjenci skarżą się także na widoczne w polu widzenia zmieniające się światła oraz falowane linie. Tego rodzaju zaburzenia mogą być powodowane przez migrenę. Najczęściej ślepym plamkom towarzyszą bóle głowy.
6. Podwójne widzenie, chwilowa utrata wzroku
Objawy takie jak: podwójne widzenie, zamroczenie czy nagła utrata wzroku to nie tylko efekt zmęczenia organizmu. Symptomy te mogą być również pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi przed udarem mózgu.
7. Wytrzeszcz oczu
Symptomem, którego z pewnością nie przegapimy, jest wytrzeszcz oczu spowodowany przez nadczynność tarczycy. W tym schorzeniu w tkankach okalających oczy pojawia się stan zapalny, którego efektem jest właśnie wytrzeszcz. W grupie podwyższonego ryzyka są kobiety po 20. roku życia.
8. Przerzedzenie się brwi
Podczas obserwowania się w lustrze warto również sprawdzić stan swoich brwi. Przerzedzone i często wypadające włoski mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zanikające brwi to również skutek przebytego stresu czy podeszłego wieku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.