Trwa ładowanie...

Co można wyczytać z oczu?

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Z ich stanu możemy wiele dowiedzieć się o naszym zdrowiu. Pojawiający się często jęczmień, pieczenie oczu czy zaburzenia widzenia mogą być sygnałem poważniejszej choroby. Sprawdź, na co zwracać uwagę, gdy patrzysz w lustrze w swoje odbicie. Szybka reakcja może uratować ci zdrowie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dzięki oczom jesteśmy w stanie odczytać, co dolega naszemu organizmowi. Usiądź więc wygodnie, przygotuj lusterko i sprawdź dokładnie każdy z podanych przez nas punktów.

W niektórych przypadkach natychmiastowe wdrożenie leczenia może pozwolić na pełny powrót do zdrowia. Tych symptomów nie należy bagatelizować.

1. Zażółcone białka oczu

Zdarza się, że białka naszych oczu stają się zażółcone. Zjawisko to występuje nawet u noworodków i jest spowodowane niewykształconą jeszcze wątrobą. Żółte białka oczu u dorosłych wskazują jednak na coś zdecydowanie bardziej niebezpiecznego - na problemy z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.

2. Częsty jęczmień na oku

Naszą uwagę powinien szczególnie zainteresować jęczmień na oku, który nie znika nawet po zastosowaniu środków farmakologicznych. Jeżeli problem występuje przez ok. trzy miesiące, może to świadczyć o nowotworze gruczołu łojowego. Jest to stosunkowo rzadko występujący rak zaliczany do nowotworów skóry. Najczęściej występuje on po 50. roku życia u kobiet.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy...

zobacz galerię

3. Pieczenie oczu, niewyraźne widzenie podczas patrzenia w monitor

Uczucie pieczenia (swędzenia) oczu oraz widzenie „za mgłą” mogą być objawami CVS, czyli syndromu widzenia komputerowego. Choroba ta spowodowana jest zbyt długą i zbyt męczącą pracą przy komputerze. Ciągłe wpatrywanie się w ekran powoduje również suchość i podrażnienie oczu, bóle głowy, a nawet zapalenie spojówek.

Przyczyną dyskomfortu oczu może być zbyt długie przebywanie przed monitorem
Przyczyną dyskomfortu oczu może być zbyt długie przebywanie przed monitorem (123rf)

4. Niewyraźne widzenie

W grupie zwiększonego ryzyka dolegliwości związanych z oczami są osoby zmagające się z cukrzycą. Najbardziej niebezpieczna jest choroba zwana retinopatią cukrzycową, która wpływa na układ krążenia wokół oczu. Powikłanie to niszczy naczynia krwionośne znajdujące się w siatkówce oka.

Przeczytaj koniecznie

5. Ślepe plamki w polu widzenia

Częstym sygnałem wysyłanym przez organizm są niewielkie, ślepe plamki pojawiające się w polu widzenia. Pacjenci skarżą się także na widoczne w polu widzenia zmieniające się światła oraz falowane linie. Tego rodzaju zaburzenia mogą być powodowane przez migrenę. Najczęściej ślepym plamkom towarzyszą bóle głowy.

6. Podwójne widzenie, chwilowa utrata wzroku

Objawy takie jak: podwójne widzenie, zamroczenie czy nagła utrata wzroku to nie tylko efekt zmęczenia organizmu. Symptomy te mogą być również pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi przed udarem mózgu.

7. Wytrzeszcz oczu

Symptomem, którego z pewnością nie przegapimy, jest wytrzeszcz oczu spowodowany przez nadczynność tarczycy. W tym schorzeniu w tkankach okalających oczy pojawia się stan zapalny, którego efektem jest właśnie wytrzeszcz. W grupie podwyższonego ryzyka są kobiety po 20. roku życia.

8. Przerzedzenie się brwi

Podczas obserwowania się w lustrze warto również sprawdzić stan swoich brwi. Przerzedzone i często wypadające włoski mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zanikające brwi to również skutek przebytego stresu czy podeszłego wieku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.