Trwa ładowanie...

Co wiesz o wirusowym zapaleniu wątroby typu C?

Co wiesz o wirusowym zapaleniu wątroby typu C?
Co wiesz o wirusowym zapaleniu wątroby typu C? (Zdjęcie lekarza / Shutterstock)

Przyczyną zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C jest obecność w organizmie wirusa HCV. Współcześnie w medycynie jest znanych kilka wirusów powodujących uszkodzenie miąższu wątroby. Z nich wszystkich wirus HCV jest najtrudniejszy do zdiagnozowania ze względu na bezobjawowy przebieg (80% chorych) lub niespecyficzne objawy. Oznaki występujące u osoby zakażonej mogą współistnieć z innymi chorobami – zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia, bóle brzucha, senność, stany depresyjne, bóle stawów czy też mięśni. Wirus potrafi bytować w naszym organizmie, nie dając żadnych objawów, jednocześnie niszcząc naszą wątrobę, i po wielu latach ujawnić się w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 200 tys. osób zakażonych wirusem HCV, jednocześnie tylko co 10 osoba HCV wie o swojej chorobie.

Wirus HCV jest obecny w krwi i tkankach osoby zakażonej. Przeniesienie wirusa HCV do innego organizmu dochodzi tylko w momencie przerwania ciągłości tkanek osoby zdrowej – przekłucie lub uszkodzona skóra/błona śluzowa. Najczęściej do zakażenie dochodzi przy: wykonywaniu wstrzyknięć brudną igłą, narzędziach chirurgicznych niewysterylizowanych w odpowiedni sposób, kontakcie z krwią, stosowaniu wspólnych ostrych przyborów kosmetycznych.

Jako znikome uznaje się ryzyko zakażenia poprzez kontakt płciowy. Oczywiście wzrasta ono w momencie, gdy w okolicach narządów płciowych, odbytu czy też jamy ustnej występują stany zapalne i uszkodzenia błony śluzowej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Podstawowym badaniem przeglądowym wykrywającym kontakt z wirusem HCV jest oznaczenie przeciwciał anty-HCV. Badanie jest proste, szybkie i niedrogie. Polega na pobraniu jednej próbówki krwi, bez specjalnego przygotowania przez pacjenta. Obecność przeciwciał anty-HCV świadczy o tym, że organizm miał kontakt z wirusem. Do potwierdzenia zakażenia organizmu jest niezbędne wykonanie badania HCV RNA.

Jeżeli przypuszczasz, że mogłeś mieć kontakt z wirusem HCV, to pamiętaj, że, wykonując odpowiednie badania, możesz ochronić siebie i swoich najbliższych.

Badanie krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu "C" można wykonać w Premium Medical. W dniach 25-16 maja będzie można wykonać je  bezpłatnie. Dodatkowo certyfikowane położne będą wykonywać cytologię za jedyne 20 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze