Trwa ładowanie...

Co wiesz o wirusowym zapaleniu wątroby typu C?

Przyczyną zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C jest obecność w organizmie wirusa HCV. Współcześnie w medycynie jest znanych kilka wirusów powodujących uszkodzenie miąższu wątroby. Z nich wszystkich wirus HCV jest najtrudniejszy do zdiagnozowania ze względu na bezobjawowy przebieg (80% chorych) lub niespecyficzne objawy. Oznaki występujące u osoby zakażonej mogą współistnieć z innymi chorobami – zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia, bóle brzucha, senność, stany depresyjne, bóle stawów czy też mięśni. Wirus potrafi bytować w naszym organizmie, nie dając żadnych objawów, jednocześnie niszcząc naszą wątrobę, i po wielu latach ujawnić się w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Szacuje się, że w Polsce żyje około 200 tys. osób zakażonych wirusem HCV, jednocześnie tylko co 10 osoba HCV wie o swojej chorobie.

Wirus HCV jest obecny w krwi i tkankach osoby zakażonej. Przeniesienie wirusa HCV do innego organizmu dochodzi tylko w momencie przerwania ciągłości tkanek osoby zdrowej – przekłucie lub uszkodzona skóra/błona śluzowa. Najczęściej do zakażenie dochodzi przy: wykonywaniu wstrzyknięć brudną igłą, narzędziach chirurgicznych niewysterylizowanych w odpowiedni sposób, kontakcie z krwią, stosowaniu wspólnych ostrych przyborów kosmetycznych.

Jako znikome uznaje się ryzyko zakażenia poprzez kontakt płciowy. Oczywiście wzrasta ono w momencie, gdy w okolicach narządów płciowych, odbytu czy też jamy ustnej występują stany zapalne i uszkodzenia błony śluzowej.

Podstawowym badaniem przeglądowym wykrywającym kontakt z wirusem HCV jest oznaczenie przeciwciał anty-HCV. Badanie jest proste, szybkie i niedrogie. Polega na pobraniu jednej próbówki krwi, bez specjalnego przygotowania przez pacjenta. Obecność przeciwciał anty-HCV świadczy o tym, że organizm miał kontakt z wirusem. Do potwierdzenia zakażenia organizmu jest niezbędne wykonanie badania HCV RNA.

Jeżeli przypuszczasz, że mogłeś mieć kontakt z wirusem HCV, to pamiętaj, że, wykonując odpowiednie badania, możesz ochronić siebie i swoich najbliższych.

Badanie krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu "C" można wykonać w Premium Medical. W dniach 25-16 maja będzie można wykonać je  bezpłatnie. Dodatkowo certyfikowane położne będą wykonywać cytologię za jedyne 20 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.