Cukrzyca, rak, PCOS. Polacy bagatelizują ten groźny objaw na skórze
Na pierwszy rzut oka mogą się wydawać zupełnie niegroźne, dlatego większość Polaków je bagatelizuje. Tymczasem ciemne plamy na skórze, które najczęściej pojawiają się w zgięciach łokciowych i kolanowych, w pachwinach, pod pachami czy na szyi, to sygnał, że w organizmie rozwija się choroba. - Mogą świadczyć nawet o nowotworach, więc w żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć - ostrzega prof. Adam Reich, dermatolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
1. Rogowacenie ciemne - jak je rozpoznać?
Rogowacenie ciemne to zmiany, które pojawiają się najczęściej w zgięciach stawowych m.in. w dołach łokciowych i kolanowych, w pachwinach, pod pachami, ale też np. w okolicach karku. Czasem można je zauważyć również na błonach śluzowych jamy ustnej, gardła czy przełyku.
"Bardzo często w tych okolicach pojawia się ciemne zabarwienie skóry i przerost naskórka. Takie zmiany mogą być objawem wielu poważnych chorób, w tym nowotworów, również złośliwych" - ostrzega we wpisie na Instagramie dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak, internista i nefrolog, reumatolog w trakcie specjalizacji.
- Takie zmiany powstają pod wpływem nadmiernego wydzielania hormonów i czynników wzrostu skóry, które prowadzą do jej przerostu i pogrubienia. Ciemne zabarwienie jest związane z przerostem naskórka, nie dochodzi natomiast do pobudzenia syntezy melaniny (naturalny pigment odpowiadający m.in. za barwę skóry - przyp. red.) - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Adam Reich, dermatolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dodaje, że rogowaceniu i zgrubieniom sprzyja także sama lokalizacja zmiany - w zgięciach stawowych dochodzi do pocierania dwóch powierzchni skórnych.
2. Ciemne plamy na skórze mogą być objawem raka
Dermatolog podkreśla, że zmiany nie powodują poważniejszych dolegliwości, przez co mogą nie budzić podejrzeń, dlatego Polacy często je bagatelizują. Tymczasem często ostrzegają o poważnych chorobach, w tym nowotworach.
- Najczęściej przyczną jest insulinooporoność i otyłość. Jeśli wykluczymy te choroby, a pacjent dodatkowo zaobserwował np. nagły spadek masy ciała, może to świadczyć o chorobie nowotworowej, najczęściej raku żołądka, ale nie tylko - ostrzega prof. Reich. - To jest najpoważniejsze ryzyko, jakie trzeba wziąć pod uwagę w tym przypadku. Dlatego takich zmian w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć - podkreśla dermatolog.
3. Nie czekaj z wizytą u lekarza
Dr Marus-Szwedziak zaznacza, że większość nowotworów złośliwych (ok. 60 proc.) stwierdzanych u pacjentów z rogowaceniem ciemnym to rak żołądka. W tym przypadku pierwszym objawem widocznym na skórze, mogą być także inne zmiany - swędzące grudki na dłoniach i stopach.
Dlatego, jeśli zmiana pojawiła się nagle, ma ciemną barwę i swędzi, a skóra w tym miejscu przypomina w dotyku aksamit, nie wolno czekać z wizytą u lekarza.
- Nie jest to schorzenie samo w sobie, więc leczymy chorobę podstawową, które je spowodowała - zaznacza prof. Reich.
Rogowacenie ciemne może również świadczyć o cukrzycy i zaburzeniach endokrynologicznych, w tym o PCOS, czyli zespołe policystycznych jajników. Mogą je również wywołać przyjmowane leki (m.in. doustna antykoncepcja, glikokortykosteroidy, insulina, statyny).
Katarzyna Prus, dzienniarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.